Legendární Strahov a Honzovo temno: Co stálo za rozkolem bratří Nedvědů

Bratři František a Jan Nedvědovi měli svého času skvěle našlápnuto. V roce 1996 vyprodali Strahov, kam přišlo 70 tisíc lidí a celý stadion zpíval legendární folkové hity Brontosaurů i Spirituál kvintetu, které znalo celé Československo. Pak přišel překvapivý pád, kdy mladší bratr neustál nebývalý úspěch a tučné zisky. Paradoxně tak pomohl svému sourozenci, s nímž se na dlouhá léta rozkmotřil.

Beaty, Luka a Toronto

Bratři JanFrantišek Nedvědové svou hudební kariéru odstartovali překvapivě díky beatovým kapelám, rychle ale „zběhli“ k folku. V trampské osadě Toronto v Lukách pod Medníkem založili v roce 1972 skupinu Toronto, ve které přišly na svět první autorské písně. V roce 1974 kapelu pojmenovali Brontosauři. 

S odstupem let s úsměvem vzpomínali na jejich první koncert v Malostranské besedě, kam přišlo jen 17 lidí. Počáteční neúspěch je ale nezlomil.

Stáli u zrodu Spirituál kvintetu, jedné z prvních a nejlepších českých folkových skupin. V roce 1985 vydali slavné album Na kameni kámen. Po roce 1988 se začal Jan Nedvěd prezentovat jako sólový zpěvák a oba bratři se vydali na samostatné dráhy. 

Jan a František Nedvědovi

Bláhový vizionář Novotný

Když se v roce 1996 blížily kulaté narozeniny folkového zpěváka Honzy Nedvěda, dvojice bratrů začala přemýšlet o tom, jak významné životní jubileum mladšího ze sourozenců oslavit.

Moderátor Petr Novotný navrhl narozeninový koncert na největším stadionu světa: v Praze na Strahově. Bláhové myšlence tehdy nikdo nevěřil. Strahov dokázaly v 90. letech zaplnit pouze megahvězdy jako The Rolling Stones, Pink Floyd nebo Michael Jackson.

Novotný později vyprávěl, jak se pořádání nechtěla ujmout žádná ze zavedených agentur, nikdo v úspěch bratrů nevěřil, zřejmě pod tíhou toho, že po roce 1989 byl hlad po všem zahraničním, zatímco tuzemské hvězdy se ocitly na okraji zájmu. I přesto se moderátor nezalekl a na vlastní triko rozjel horečné přípravy.

„Co zvládnou nějací Stones, to umí domácí folkaři taky,“ zněl sebevědomý slogan pořadatelů, kteří před 25 lety lákali milovníky folku na koncert Nedvědi na Strahově.

Jan a František Nedvědovi bývali velmi sehraná dvojka.

21. červen 1996

Když nadešel 21. červen 1996, bylo už víc než jisté, že koncert na Strahově propadák nebude, naopak. Vstupenek, které byly součástí speciálního alba CD Nedvědi na Strahově, se prodalo přes 60 tisíc. Není divu.

Na Strahov přišla zahrát řada domácích folkových a country skupin. Vrcholem večera bylo vystoupení bratří Nedvědových, kteří se na pódiu sešli po delší době. Nutno říct, že nezpívali sami, přidal se k nim celý stadion. Sešlo se na něm úctyhodných 70 tisíc diváků.

„To není jenom tak, taková akce. Do ní by se pustil jen v dobrém slova smyslu blázen, jako byl Petr Novotný, který musel zaplatit neskutečné prostředky předem od instalace veřejných záchodků až po změnu dopravy předem s rizikem, že může přijít pár tisíc lidí. To nikdy nevíte. Bylo to krásné, akce velká, ale myslím si, že je neopakovatelná. Riziko neúspěchu v dnešní době převažuje,“ zavzpomínal s odstupem let Jan Nedvěd.

František Nedvěd dlouhá léta úspěšně koncertoval a skládal se svým bratrem Janem. Jejich spolupráce vyvrcholila koncertem na Strahově v roce 1996 pro 70 tisíc lidí.

Nečekaný pád

Veleúspěšný narozeninový koncert, který byl vrcholem jeho kariéry, Janu Nedvědovi paradoxně moc štěstí nepřinesl. Jeho kariéra šla od té doby od desíti k pěti a nutno říct, že si za to mohl dost sám.

Porevoluční sláva, nečekaný přiliv peněz, nákladný životní styl a chování primadony, to všechno známého zpěváka semlelo, a tak na jeho koncerty do malých sálů postupně přicházely desítky, výjimečně stovky příznivců. I počty obdivovatelek a fanklubů značně prořídly.

Svoji roli určitě sehrálo i to, že se Jan po Strahově dokonce nepohodl s bratrem, na dlouhých jedenáct let se jejich cesty rozešly. František dokonce svého mladšího sourozence překonal v popularitě, v počtech koncertů i v prodaných hudebních nosičích.

Jan a František Nedvědovi spolu několik let nemluvili.

Peníze až na prvním místě

I když se o důvodech, proč se jejich cesty na dlouho rozešly, bratři nikdy pořádně nerozpovídali a nechali si je pro sebe, mluvilo se o tom, že leitmotivem sporu byly peníze a s nimi související třecí plochy.

Není žádným tajemstvím, že pragmatický František neměl pro Janovu rozhazovačnost a nákladný životní styl moc pochopení, naproti tomu mladší bratr nechápal, proč by se měl držet zkrátka.

František Nedvěd po rozkmotření s bratrem Janem koncertoval se svým synem.

Limuzínou do lesa?

Že býval Jan Nedvěd bonviván, který si na vrcholu kariéry na kotlíkaření ani nevzpomněl, demonstruje i historka, která o hudebníkovi svého času kolovala.

„Tváří se jako první a poslední tramp, ve finále se do lesa nechává vozit limuzínou Audi, nafotí se tam s kytarou a pak jede vesele zpátky,“ vyprávěli pamětníci, kteří dodávají, že peníze a nebývalý úspěch mladšímu Nedvědovi poněkud zatemnily mysl. Jestli tomu tak opravdu bylo, ví jen on sám.

Cesty bratrů se pak už nikdy pořádně nesešly. Naposledy se bratři setkali před měsícem na zlaté svatbě Františka Nedvěda, kdy o dojemné okamžiky nebyla nouze.

František a Jan se mají sice rádi, taky se tak trošku víc nesnesou.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:11 úterý 16. listopadu 2021. Anketa je uzavřena.

  • 66
  • 23
  • 23
  • 18
  • 12
  • 11