10 slavných „dědečků“: Vy všichni jste poslali svoje fotky do Ruska!

Je to paradox. Většina z nich dělá všechno pro to, aby nezestárla a vrásky ani šediny na nich nebyly moc vidět. Když pak světlo světa spatří aplikace, která z vás pár kliky udělá vetchého staříka nebo dámu v letech, slavní se začnou předhánět v tom, kdo z nich je hezčí senior. Svoje o tom ví i Leoš Mareš, Patrik Vrbovský, Lukáš Hejlík nebo třeba Jan Bendig. Krátce nato obletěla svět zpráva, že za vším stojí ruské spiknutí a že jsou osobní údaje (nejen) hvězd v ohrožení.

Nejnovější trend mezi celebritami? Jednoznačně „zestaršovací“ aplikace FaceApp, pomocí níž můžete svému obličeji přidat léta. Dvě tři kliknutí a rázem vypadáte jako vrstevník svých prarodičů, kteří měsíc co měsíc lamentují nad tím, že nemůžou vyjít s důchodem.

Odborníci varují před možným zneužitím biometrických údajů, zábava je to nejenom pro ty, co si ony snímky pořizují, ale i pro jejich fanoušky. I proto trendu podlehla celá řada hvězd včetně těch hollywoodských.

Co se bezpečnosti a poprasku kolem FaceAppu týče, Thomas Brewster, který pro Forbes US píše o kyberbezpečnosti, paniku a zděšení uživatelů veselých aplikaci mírní.

„Ne, FaceApp nebere vaše fotografie do Ruska, kde s nimi zamýšlí nějaký zločinný projekt. Současné důkazy to nepotvrzují,“ uklidnil znepokojenou veřejnost, která už se viděla v hledáčku tajných služeb.

Brewster odkazuje na francouzského kybernetického experta Baptista Roberta, který se na cestu souborů blíže podíval. FaceApp si prý skutečně bere jen fotografie, které sami označíte, a neposílá je do Ruska, ale na cloud, kde vás nechá zestárnout a odkud fotografie putují zpět. Cloudové servery FaceAppu se nacházejí primárně ve Spojených státech a patří Amazonu či Googlu.

Zástupci petrohradské firmy Wireless Lab, která za aplikací FaceApp stojí, tuto informaci potvrdili. 

Ve svém prohlášení uvedli, že většina fotografií se z cloudu vymaže do 48 hodin po nahrání a uživatelé mohou poslat žádost o smazání veškerých dat ze serverů. Devadesát devět procent uživatelů se do aplikace nepřihlašuje, proto aplikace FaceApp nemá data, na jejichž základě by mohla daného člověka identifikovat. K žádným datům údajně nemají přístup třetí strany a žádná data také prý neputují do Ruska.

Spiknutí se tedy nekoná, ledabylý přístup ale není namístě. A teď už konečně ty fotky slavných, co zestárli za pár vteřin...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:50 neděle 17. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 16
  • 16
  • 14
  • 14
  • 13