Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Rakovina, léčitelky a milenka Fidela Castra: Eva Pilarová zavzpomínala na svůj život

  Evě Pilarové jsme přišli poblahopřát v den jejího jubilea. | foto: Tilen Vajt

  Zpěvačka Eva Pilarová dnes slaví životní jubileum: 80 let. Nejen za svou kariéru si toho užila dost. Její život provázely velké zvraty, výsluní, pády i smrtelné choroby. Jak sama vzpomíná na to, čím si za ta dlouhá léta prošla? Slavná diva zavzpomínala i před kamerou Expresu.

  Málokdo si toho v životě prožil tolik jako právě oslavenkyně Eva Pilarová. Ta se sice na vrcholu českého showbyznysu drží 59 let, ale neměla to vždy jednoduché: zdravotní komplikace, pomluvy, život mezi léčiteli. 

  Sice nerada vzpomíná, ale pro Expres udělala výjimku.

  „Já jsem nevzpomínací člověk, vždycky radši hledím do budoucnosti, co bude, nerada se hrabu v minulosti, ale je pravda, že třeba za celou dobu jsem nikdy nechtěla seknout se zpěvem. Nebyla tam ani vteřina, kdy bych pomyslela na konec. A to díky fanouškům i báječným kolegům,“ rozpovídala se pro Expres Eva.

  Přitom sama má opravdu na co vzpomínat. Na ty nejhezčí duety s Karlem Gottem, Waldemarem Matuškou či Alešem Brichtou. 

  Nejradši prý vzpomíná na Waldu, s nímž byla i velká kamarádka.

  „Je spousty písniček, které dodnes zbožňuji a lidé chtějí, abych je zpívala, ale asi ta, která mi přirostla k srdci nejvíce, je ‚Ach, ta láska nebeská‘. Na Waldu velmi ráda vzpomínám, nebyl to jen skvělý zpěvák, ale i přítel do nepohody,“ zasnila se zpěvačka.

  Porazila rakovinu

  Na koncert zpěvačka dorazila proto, že si netroufá zrušit koncert pro...

  V životě nezažila jen hezké chvilky.

  Bohužel její život nebyl provázen jen prosluněnými dny, láskou a životním elánem, musela překonat i závažnou rakovinu, se kterou bojovala dlouho a ztratila tak mnoho sil.

  Její chorobu dokonce měla předpovědět léčitelka. Eva nedostatek sil přisuzovala práci, které měla opravdu hodně, nakonec ale dala na slova ženy, jež ji na to upozornila, a tudíž po návratu z Alžírska, kde vystupovala, hned běžela k lékaři.

  „Úplně jsem se z toho sesypala, ale pak jsem šla do kostela a vymodlila jsem se z toho. Když jsem odcházela, věděla jsem, že to dopadne dobře,“ vzpomínala v pořadu Třináctá komnata.

  Jan Kolomazník a Eva Pilarová.

  Oporu měla především ve třetím manželovi Janu Kolomazníkovi.

  Jenže to nebyla jediná rána, kterou od lékaře slyšela. 

  „Doktor mi řekl, že mi při ozařování může zhrubnout hlas. To byla chvíle, kdy jsem odmítla cokoliv. I když mi bez ozařování dávali tak rok a půl života,“ vypráví. 

  Nakonec ji třetí manžel Jan Kolomazník s odborníky přemluvili, i když doma slovo rakovina či ozařování nesmělo zaznít.

  „V nemocnici jsem byla jen krátce, na ozařování jsem docházela. Ale byla jsem vzorný pacient. Když mi řekli nekouřit, nikdy mě nenapadlo, že bych si ještě někdy zapálila,“ říká.

  Přece jen ale nebyla tak úplně pacient na jedničku. Onkolog jí totiž zakázal zpívat na dobu půl roku, což ale Eva nevydržela. 

  „Doktoři mi řekli, ať neblbnu a půl roku nezpívám, což bylo hrozné. Bydlím naproti hotelu Pyramida (na pražském Břevnově, pozn. red.) a odtamtud mi jednou volala paní, že jí vybouchl hudební program, jestli bych nemohla přijít. Já měla volna víc než dost, svolala jsem kapelu, koncert se uskutečnil, úspěch byl a pro mě to byla injekce v pravý čas,“ prozradila v rozhovoru pro Lidové noviny. 

  Milenkou Fidela Castra?

  Pilarová na benefici dokonce i zazpívala.

  Sama Eva kroutila vždy hlavou, co se na sebe vše dozvěděla.

  Za svůj život se na sebe dozvěděla plno drbů. Asi ten nejpikantnější byl, že měla udržovat milostný poměr s diktátorem Fidelem Castrem. Nikdo si totiž nedokázal pořádně odůvodnit, proč by jinak tolik létala v době komunismu na Kubu. 

  „A to jsem toho chlapa nikdy neviděla,“ dušuje se Pilarová. 

  Jenže lidem nemohla vysvětlit, že za režimu nemohla jezdit na Západ, jak chtěla, ale kam mohla létat, to byla právě Kuba. A jako profesionální zpěvačka brala každou příležitost, jak vystoupit alespoň v nějaké cizí zemi. 

  Tancovala nahá na baru s Waldemarem Matuškou?

  S Waldou je nepojila jen práce, ale i dlouholeté přátelství.

  S Waldou je nepojila jen práce, ale i dlouholeté přátelství.

  Další pikantní pomluvy se měly točit kolem přátelských vztahů s Karlem Gottem a Waldou Matuškou.

  „Všichni čekali skandály. Ale nebyly, tak si je vymýšleli. Nejprve jsem prý tančila s Waldou v baru nahá na stole, pak jsme prý zase s Waldou a Karlem s odpuštěním počurali ruskou delegaci. Karel měl zpívat ‚Tam, kde šumí proud‘ a Walda ‚A cáká a cáká‘. Říkala jsem si, ať si všichni trhnou nohou,“ nechala se slyšet Pilarová, která je jinak bez skandálů a vede počestný život už 35 let vedle manžela Jana Kolomazníka. 

  Uvažovala o emigraci

  Bývalý režim zpěvačku brzdil v kariéře, nechtěla zpívat jen v Československu, ale cestování bylo zapovězené. Proto není překvapením, že se nechávala nahlodávat k tomu, aby utekla a konečně roztáhla křídla a zažila i světovou slávu.

  Jiří Voskovec a Josef Škvorecký jí tvrdili, že kdyby utekla, mohla zpívat třeba na Broadwayi. Jenže nechtěla udělat problémy svým rodičům a hlavně svému dítěti. Moc dobře věděla, čeho jsou komunisti schopni, proto nakonec myšlenky na útěk vymazala z paměti.  

  Muži jejího života

  Eva Pilarová s manželem Janem Kolomazníkem.

  Eva Pilarová s manželem Janem Kolomazníkem

  Eva Pilarová byla vdaná třikrát. První muž Milan Pilar ji ale lidsky hodně zklamal, nechápala, jak jí mohl utéct do ciziny, nic neříct a nechat ji v tehdejším Československu ještě s tříměsíčním synem. 

  „Synovi byly tři měsíce, když odjel s Divadlem Spejbla a Hurvínka do západního Německa a Švýcarska. On jediný se nevrátil,“ uvedla v pořadu České televize Třináctá komnata, „nedal mi to ani sám vědět, dozvěděla jsem se to od Miloše Kirschnera.“  

  Nejenže zažila kvůli tomu peklo na zemi od komunistů, sama nemohla vycestovat, ale ještě zůstala s malým miminkem naprosto sama, bez muže, bez lásky, bez opory a bez živitele rodiny. V tu dobu se zařekla, že už žádného muže nechce vedle sebe.

  Jenže to předsevzetí jí nevydrželo. Poznala Jaromíra Mayera, do něhož se bezhlavě zamilovala, a dokonce měli pompézní svatbu v Paříži. Jenže ani tato volba nebyla šťastná, čekala ji úplně stejná zrada jako u prvního manžela, emigroval bez ní a přestal úplně komunikovat.

  „Když jsem zpívala v Edmontonu, kde bydlí, někoho napadlo, ať mu zavolám a pozvu ho. Zvedla to jeho nová manželka, novinářka, se kterou odtud utekl, a spustila na mě cizím přízvukem – po pěti letech, co v Kanadě žili. Mirek doma nebyl, číslo do práce mi dát nechtěla a asi mu ani nic nevyřídila. Potom jsem se od tamních Čechů dozvěděla, že ho nejspíš nechtěla pustit. Nechápala jsem sice proč, ale tím pádem jsme se neviděli,“ vysvětlila pro magazín ProŽeny.cz.

  Nakonec ale přece jen poznala lásku svého života. V roce 1984 si vzala o 13 let mladšího tanečníka Jana Kolomazníka. Seznámili se v divadle Alhambra, kde ona hostovala a on tam byl ve stálém angažmá.

  Životní jubileum slavit nebude. Eva Pilarová přiznala, že se sama již ani...

  S Janem Kolomazníkem je dlouhých 35 let.

  „Vůbec nás nenapadlo, že bychom spolu mohli chodit. Byli jsme velcí kamarádi. Jednoho dne se stalo, že jsem dostala těžkou chřipku a vysoké horečky a Honzík se o mě staral, venčil mi pejska, dával mi obklady, vařil mi čaje, podával léky,“ svěřila se v online chatu iDNES.cz.

  „Když jsem se vzpamatovala, našla jsem v koupelně dva kartáčky na zuby a zjistila jsem, že tam bydlí. Protože je to slušný chlapec, tak to chtěl zlegalizovat, požádal mě o ruku. Vdávat jsem se nechtěla, protože jsem už byla dvakrát rozvedená. Doslova mě ukecal,“ směje se Eva. 

  Karel Gott a Eva Pilarová.

  Karel Gott a Eva Pilarová

  Za život si zažila pády, nevěry, zrady, výsluní, slávu, ale nakonec všechno ustála a byla o něco silnější, o něco pokornější k životu, rodině, fanouškům. Věděla, že nic nemá jisté, ale že si všechno poctivě vydřela a chce tu být pro všechny co nejdéle.

  „Mám spousty plánů, které chci ještě uskutečnit, umírat rozhodně nehodlám, i když zdraví mi už tak neslouží, ale já koukám jen do budoucnosti a to mě vlastně drží nad vodou,“ dodala Expresu Eva Pilarová, jíž jsme byli za redakci popřát k životnímu jubileu, a poděkovala, že jsme si na ni vzpomněli. 

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:45 7. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   55
  • Tvl
   13
  • Cože
   12
  • Sladký
   11
  • Haha
   10
  • Trapas
   8

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz