Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Moderátor finále Eurovize Mika: Podceňovaný umělec, na kterého třeba v Česku úplně kašlou

  Zatímco Česko očekává, jak si povede dcera hokejisty Dominika Haška Dominika (!) Hašková na dnešním finále Eurovize, které bude probíhat v italském Turíně, jihozápadní Evropa řeší jiné téma. Finálovým večerem totiž bude provázet Mika (Michael Holbrook, 38), jedna z nejtalentovanějších hvězd světového popu, o němž se říká, že je také ale i nejpodceňovanějším zpěvákem.

  Je to poměrně zvláštní popová osobnost, koncertuje v menších prostorech a raději má tři vyprodaná vystoupení po sobě, než aby udělal jedno v obří hale pro více lidí. Přestože dělá čistokrevný pop s miloučkými klipy, vystupuje na rockových festivalech a na Colours of Ostrava byl největší hvězdou i překvapením. Šok to byl zřejmě i pro něho samotného, v roce 2015 tady v Česku koncertoval poprvé, navíc na víceméně drsnějším festivalu a zřejmě sám nečekal, s jakou odezvou se taky setká.

  Pravda, dost lidí se na něj také šlo podívat jen ze zvědavosti či omylem, byl to závěrečný koncert celého víkendu, a nadto na hlavní stagi, tak když už tam lidé byli, proč by si nešli poslechnout někoho, o němž se ví, že má „tamtu písničku o Grace Kelly a zpívá strašný vejšky“. Mika měl tehdy pod pódiem narváno, někteří tam jen zabloudili, ale hned ze startu udělal na své publikum dojem, začal totiž mluvit česky, a to celkem dobře a z hlavy. Navíc řekl, že se na koncert v Česku chystal deset let, jako lež je to příjemná lichotka a zabralo to i na milovníky drsnější muziky, kteří se pak utopili v jeho šarmu a hlavně bavičském a pěveckém umu.

  Kdo ale Miku zná a na nějakém jeho koncertně někdy byl či ho na YouTube viděl, ten zcela určitě nemůže být překvapen tím, že Mika udělal dojem a jak velký. Jak to tak bývá u podobných umělců zvykem, v Evropě je spíše za salonní raritu zpívající falzetem, zatímco v Asii by mu zejména Jihokorejci a Japonci urvali ruce, ostatně tamní kultura fandění má úplně jiné rozměry, než my si tady dovedeme vůbec představit, a je dokonce schopna zastavit cancel culture.

  Běžně se tak stává, že když v Asii koncertuje, občas s úsměvem přestane zpívat a trpělivě čeká. Děje se tak proto, že přes chorálový zpěv svých fanoušků na vyprodaném koncertě zkrátka není slyšet a jeho zvukaři mají v ten moment plné ruce práce. V Asii se tak určitě po zveřejnění informace, že Mika bude moderovat finále Eurovize, nemusejí ptát, kdo to je a zadávat jeho jméno do Googlu.

  Tady však stále ano, přestože máte Miku hned za rohem. Žije na střídačku ve Francii a v Itálii. Kam se odstěhoval z Londýna.

  Na Wikipedii se dozvíte, že je z multikulturní rodiny, kolik cen dostal a v jaké talentové show účinkuje, že maminka je Libanonka a tatínek je izraelský Američan, ale daleko zajímavější jsou ty věci, které se o něm nepíšou, ale říká je hlavně v zábavných pořadech, kde vystupuje.

  Mika je totiž velmi pro humor a jistě o něm četl mnoho textů, když budeme parafrázovat slavný výrok Tomáše Halíka, jímž se dodnes baví lidé na internetu. Pozvat si ho někam, aby tam bavil lidi, je vždy záruka úspěchu a nikdy nezklame. A protože Mika mluví čtyřmi jazyky, kdy francouzština a angličtina jsou jeho mateřštiny, může je bavit kdekoliv. Oblíbený je zejména v Nizozemí díky své časté účasti v televizní show Paula de Leeuwa a neváhá tam ze sebe dělat blbce se sebeironií.

  A vždycky na sebe něco prozradí. Nepatří k těm, kdo by si nějak pečlivě střežili soukromí, že je gay, z něj vyletělo téměř okamžitě, jakmile vstoupil coby zpěvák na veřejnou scénu. Když se ho zeptáte na jeho vztahy, řekne vám, že máte právo vědět, jestli je zadán, ale už nemáte právo znát jméno jeho partnera. Vůbec nejraději mluví o své rodině, má ještě čtyři sourozence a všechny velmi úspěšné. Jedna z jeho starších sester mu dělala výtvarný doprovod pro dvě jeho alba a stavěla mu pódiovou scénografii pro jeho tour The Boy Who Knew Too Much.

  Jeho rodiče a sourozenci se běžně ukazují v pořadech a Mika je na ně pyšnější než na sebe. Je múzou návrháře Christiana Louboutina, který mu šije boty pravidelně a obouvá ho hlavně do televize, protože Mika, od té doby, co se přestěhoval do Itálie, téměř nesleze z obrazu.

  Máma, táta, tři sestry, jeden synovec a bratr Fortuné zřejmě dělá fotku.

  Začalo to tak, že ho oslovili z italské mutace soutěže X Factor, jestli by jim tam nešel porotcovat. Jenže Mika neuměl italsky a musel se to naučit během neuvěřitelných tří měsíců, aby mohl plynně mluvit na obrazovce. V Itálii navázal pracovní vztahy i přátelské vztahy, hodně se sblížil se svým kolegou Fedezem (Federico Leonardo Lucio), získal si italská srdce fanoušků, dostal nabídku na vlastní televizní show a dostává nabídky jako host do televizních show.

  A aby to neměl z Francie tak daleko, jelikož tam zase dělá porotce v jejich show The Voice, rovnou si v Itálii taky zřídil domov. Dává proto smysl, že kdo jiný než Mika moderuje dnešní finále Eurovize, přesto se stále možná najdou někteří, co nebudou vědět, kdo to je.

  Česká rádia ho totiž nehrají. Zatímco jsou nám servírovány rýmy ze třetí třídy básnické školy v podání některých českých kapel, kde je o nápaditost nouze, Mika, jenž si umí píseň napsat, složit, zazpívat ve čtyřech jazycích a napsat nějakou případně pro druhé, se v českém popovém výběru neobjevuje, maximálně uslyšíte jednou za čas jeho hit Relax, který je tak starý, že ho zpíval v době, kdy Mrtvé moře bylo ještě nemocné.

  Například jeden z jeho novějších songů s názvem Origin of Love je přehlídkou skladatelského umění vyprávět příběh v metaforách, verše „láska je droga a ty jsi moje cigareta, láska je závislost a ty jsi můj Nicorette, láska je droga, moje čokoláda, moje cigareta, je mi špatně, musím se vyléčit“ patří mezi jeho standardy, i když mu to mohou ostatní zpěváci plytkých popových textů jen závidět.

  Mezitím vydal čtyři další alba a ani z toho jeho nejslavnějšího Life in Cartoon Motion se k nám z českého éteru nedostane nic než jen Grace Kelly a Relax. Nehrají ho ani hudební televizní stanice. Proč, to je záhada, dělá totiž čistokrevný pop, patří někam vedle Robbieho Williamse, přesto je Robbieho tvorba široce známá, zatímco k Mikovi se musíte dokutat sami, ale pak je to samozřejmě o to příjemnější zážitek, objevit ho a nechat se unášet jeho schopností skládat rýmy a jeho hlasem, který je tak poznatelný a s žádným jiným si ho nespletete.

  Snad u každého jeho klipu, jeho videa se živým vystoupením či u záznamu koncertu se dočtete, jak je Mika neuvěřitelně podceňovaný a že „toto by mělo mít milionová zhlédnutí“.

  Je to tak, Mika rozhodně patří k asi nejvíce podceňovanému umělci dneška, sice ho znají minimálně na třech kontinentech, ale většina ho má zařazeného jako toho „chlápka s Grace Kelly“, jak už jsme řekli v úvodu. Eurovize, která se dnes vysílá, toho o jeho povědomí moc nezmění.

  Nejde o to, že by Miku někdo nepoznal či neslyšel jeho jméno, ale je pořád brán jen jako autor dvou tří hitů, přičemž ze svých úspěšných písní sestaví dvouhodinový koncert a ještě přídavek, navíc zpívá povětšinou tak, jak zní z desky. Jít na jeho vystoupení je zážitek, jak zjistili zrovna právě návštěvníci festivalu Colours of Ostrava, kdy se o Mikově vystoupení mluvilo ještě hodně dlouho. Na druhou stranu, když se musíte k tomu svému umělci dostat sami, protože se nestane vaším oblíbencem automaticky proto, že ho hrají všude, ale projdete mu poctivě celou tvorbu, abyste zjistili, co se vám líbí a co ne, takový vztah fanouška a hvězdy je pak pevnější.

  Mika to asi tuší taky, že není světová megastar, s tím nic nenadělá, ale když už má koncert, snaží se ho dělat co nejlépe tak, aby vyšel vstříc právě svým fanouškům. Stárnou s ním. A to je asi důležitější než jejich počet.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz