jít naiDNES.cz

Radši vytírat záchody ve Francii než totalitu v Česku! Už Smetana balí kufry?

Emma Smetana dorazila na párty do klubu Mecca. | foto: Tilen Vajt, Jiří Pitrof

Moderátorka, zpěvačka a Evropanka s jasným názorem Emma Smetana (30) má k současnému Česku mnoho výhrad a ráda v této souvislosti zmiňuje svou milovanou Francii. Je ale s podivem, že i když má za sebou mezinárodní školy a v šuplíku francouzský pas, stále setrvává v českém „marastu“. Že by to byl její způsob trpitelství a sebemrskačství?

Otec Emmy Smetana po roce 1970 emigroval do Francie. „Vznikla jsem za poměrně zvláštních okolností. Za prvé proto, že měl otec černé na bílém potvrzeno, že nemůže mít děti. Léta se o ně snažil se svou legitimní partnerkou, a najednou s ním miminko čekala o dvacet let mladší, notně zaskočená studentka filozofie,“ uvedla Smetana v rozhovoru pro první číslo československé mutace časopisu Vogue, které se neslo ve znamení svobody.

Začátky jejího otce ve Francii prý byly dost složité, musel vytírat záchody, vysypávat popelníky a přespávat na lavičce, nikdy ale nepomyslel na to, že by se vrátil do totalitního Československa.

„Nerada to říkám, ale vím, že přemýšlím kritičtějším způsobem, než je v České republice v mé generaci obvyklé. Maminka mě naučila intelektuální ping-pong. Francouzská škola analýzu souvislostí a přetavování vědomostí do vlastního, komplexního světonázoru,“ tvrdí o sobě moderátorka, jíž sebevědomí rozhodně nechybí. Vděčí za něj nejen rodičům, ale i zahraničnímu školství, které není prosáklé postkomunismem. 

Třešničkou na dortu Emminy svobody je pak pasáž o tom, kdy jí došlo, co vlastně tento pojem znamená. „Když jsem o ni poprvé přišla. Když jsem několik let musela žít ve lži. Když jsme s tatínkem za pomoci spřízněných duší – spiklenců – museli potají obcházet soudní, potažmo maminčiny zákazy styku otce s dcerou. Dětství se tomu říkat nedalo. Moje svoboda začala v den, kdy jsem se k tatínkovi odstěhovala, bylo mi třináct. Tehdy začal život v pravdě,“ vyznala se s tím, že teprve pak začal její opravdový život.

Komplikovaný vztah jejích rodičů sice s postkomunistickým Českem neměl nic společného, Smetana ale ráda sčítá jablka a hrušky a v duchu hesla „Všechno se vším souvisí“ to umně propojila s hrozbou totality a „zaprděnými“ spoluobčany. Moderátorka neustále vyhrožuje tím, že se sebere a odstěhuje se do Francie, zatím ale zůstává u planých slibů.

„Osvobozuje mě vědomí, že mám ve skříni ještě francouzský pas a občanku. A že moje dcera Lennon má české, francouzské i izraelské občanství,“ pochvaluje si Emma. To nás samozřejmě taky těší. Zvláště s ohledem na to, že Francie je příkladem země, která nemá žádné problémy a je vzorem pro ostatní státy. 

Její partner Jordan Haj odešel z Izraele, aby tam nemusel nastoupit vojenskou základní službu.

„Svoboda žít tady nebo tam, fakt, že mám několik domovů a několik možných životních scénářů,“ pochvaluje si Emma Smetana. A my jí v tom samozřejmě fandíme.

Každé domovině by měla dopřát svou přítomnost, neměla by se omezovat je na „ignorantské Česko, kde sice lidé mají smysl pro humor, ale jsou zbabělí a vůbec nesnesou srovnání s pravými Evropany“. Nehledě na to, že se ve Francii najde jistě mnoho záchodků, které Emma může umýt.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:29 21. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  150
 • Super
  76
 • Trapas
  71
 • Tvl
  16
 • Sladký
  7
 • Cože
  4
Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře