jít naiDNES.cz

Dominik Hašek pro Expres: Šikanovali mě, ale i já jsem to pak vracel ostatním

Bývalá hokejová legenda, Dominik Hašek (54) od útlého věku žil jenom hokejem. Proto se vyskytoval především jen v chlapecké společnosti, kde vládla různá hierarchie. Expresu přiznal, že na vlastní kůži poznal, jaké to je být šikanovaný, i to, jaké je to být v pozici tyrana.

S hrdinou z Nagana Dominikem Haškem jsme se setkali na akci pořádané nadací Stop šikaně v Hudebním divadle Karlín. Známé osobnosti měly pokreslit židli, která se pak vydraží a peníze poputují obětem násilí.

Proč si hokejistu vybrali zrovna na tuto akci? Má sám snad zkušenosti se šikanou? Jeho odpovědi vás překvapí.

Pane Hašku, sešli jsme se na akci, která se zaměřuje na boj proti šikaně. Zažil jste vy sám na vlastní kůži šikanu?

Tak já v každém případě, co si pamatuju. Samozřejmě od té doby uplynulo už spousty let, ale člověk na některé věci jen tak nezapomíná. Myslím si, že to k tomu patří, že je to spíš součást určitého věku, tak od těch šesti do patnácti let. Vlastně každé dítě, každý člověk se s tím někdy setkal.

Co se vám dělo?

Budu upřímný. Já jsem byl šikanovaný od starších kluků, protože jsem toho hodně prožil ve starším kolektivu. Ale zároveň jako kluk si pamatuju, že byly případy, kdy jsem šikanoval já sám. U těch dětí je to takové složité období, a jak jsem byl samozřejmě bit od těch starších a brečel jsem, tak jsem to potom někdy vracel těm ostatním. Je to taková součást těch školních let a někdy je to hrozně těžké soudit, na které straně je pravda. Ale samozřejmě jsem zásadně proti šikaně.

Bývalý hokejista přišel podpořit dobrou věc a bojuje proti šikaně.

Bývalý hokejista přišel podpořit dobrou věc a bojuje proti šikaně.

Byl jste šikanován i v nějakém hokejovém klubu?

Člověk, když je dospělý, tak už je takový odolnější. Já šikanu pociťuji s těmi školními léty. Tam jsem toho prožil nejvíc. Samozřejmě že člověk je v různých situacích, když mění zaměstnání nebo když je v jakémkoliv kolektivu, tam dochází někdy k takovým situacím, že je to někdy vtip, někdy to může být za hranou. Ale posoudit tyhle věci je složité. V každém případě, pokud je někomu ubližováno, tak je to špatně.

Kdybyste se dozvěděl, že vaše děti jsou šikanované, co byste proti tomu udělal?

No to je hrozné. Když jsem to třeba prožil, cítil jsem, že mému synovi či dceři je ubližováno od vrstevníků nebo od nějakých starších kluků i holek, tak je to hrozně nepříjemné. Myslím si, že je důležité s tím dítětem v první řadě mluvit, vysvětlovat mu to, jak se má zachovat, aby se necítilo špatně. Ale je to hrozně složité. Kdyby na to existoval jeden recept, tak by to bylo jednoduché. Ale myslím, že mluvit, vysvětlovat a být s dětmi v kontaktu co nejvíc, to je to nejlepší. Ale na druhou stranu vím i z vlastní zkušenosti, že je to hrozně těžké.

Dominik na vlastní kůži poznal šikanu.

Dominik Hašek na vlastní kůži poznal šikanu.

Stalo se někdy, že by vaše děti byly ponižované kvůli slavnému příjmení?

Já nevím. To je dobrá otázka. Škoda že tady můj syn nebo dcera nejsou, na to by vám líp odpověděli oni. Ale určitě si to od kluků někdy vyslechli. Ale já nemůžu mluvit za ně. Samozřejmě když se jich tatínek zeptal, tak říkali: Ne, tati, všechno je v pohodě. Ale je to spíš dotaz na ně.

Co vaše děti teď dělají?

Můj syn dlouho pracoval tady v Česku, teď se odstěhoval zpátky tam, kde prožil většinu svého života, tedy do Ameriky. A dcera teď studuje poslední ročník školy v Anglii a zpívá, má svoji skupinu. Jejím snem je pořád dělat tu hudbu. Moc jí fandím.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:47 16. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  26
 • Super
  17
 • Haha
  13
 • Cože
  12
 • Sladký
  12
 • Tvl
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat