jít naiDNES.cz

Pohár na martini, korzety a peří: Životní příběh královny burlesky Dity von Teese

Dita von Teese a její pověstná číše na martini | foto: Jennifer Mitchell

Do Česka přijede letos na podzim Dita von Teese obhájit svůj titul královny burlesky, kdy 22. listopadu vystoupí se svojí show The Art of Teese v pražském Kongresovém centru. Jaký je příběh modelky, módní návrhářky, tanečnice, herečky a zpěvačky, která svou celoživotní vášeň pro retro styl proměnila v neoburlesku a svému žánru znovu navrátila dávný lesk?

Dita von Teese, vlastním jménem Heather Renée Sweet (45), se narodila v Rochesteru v americkém Michiganu jako jedno ze tří dětí manikérce a obráběči kovů. Již od útlého dětství propadla kouzlu filmů pro pamětníky, na které se o víkendech dívala se svou matkou. 

Zlatá éra hollywoodského filmu tehdy malé holčičce natolik učarovala, že zatoužila vypadat jako někdejší hvězdy, a tato vášeň Ditu už neopustila. Ač se rodiče podivnému dětskému snu stát se striptérkou podivovali, Dita se nikdy nenechala odradit a historické oděvy a kostýmní návrhářství později dokonce studovala na univerzitě.

„Zatímco většina holčiček si hraje na princezny, já chtěla vypadat jako ženy z filmů pro pamětníky. Byla jsem zamilovaná do Hedy Lamarr, Betty Grable, Gene Tierney a Rity Hayworth, chtěla jsem oblékat stejné šaty, nosit totožné účesy, malovat se jako ony,“ řekla Dita pro Reflex.

Nejdřív Dita chodila do baletu, pak prodávala pizzu a od pizzy se přemístila do obchodu se spodním prádlem, které tak milovala, zvláště to svůdné. Už v devatenácti letech se Dita svíjela u tyče ve striptýzových barech, kde ve svých korzetech a podvazcích působila vedle holek v bikinách jako pěst na oko. Odtud byl k burlesce, kabaretní kostýmní show, která prožívala vrchol ve 30. letech minulého století, už jen krůček.

Kdo by si snad pomyslel, že Ditina vystoupení jsou nějakým laciným mácháním peří v korzetu v pouhé snaze nadchnout a fascinovat, je na omylu. Ze své burleskní show Dita postupnými kroky vypilovala dokonalou scénu – je to přehlídka haute couture kostýmů, hudby, osvětlení. Nechybí baletní prvky, které si tanečnice osvojila v mládí, a to vše s dokonalými rekvizitami, které si umělkyně sama navrhuje. Slavné jsou její koupele ve vaně, vystoupení, ve kterém se Dita svůdně povaluje na kolotočovém koni, nebo se převaluje v obří skleničce na šampaňské v barokním stylu, která je osázená 150 tisíci krystaly od Swarovského.

„Její smysl pro detail a zdobení na scéně je bezkonkurenční, a to i pro popové hvězdy. Od třpytu každého krystalu Swarovski (statisíce se skrývají skoro v každém kusu rekvizity či oděvu), přes smyslné osvětlení, které hladí její porcelánovou štíhlou postavu, až po svůdnou hudbu, která navozuje atmosféru. Vaše oči se nemůžou odvrátit od naprosté bezchybnosti toho všeho,“ napsal o jejím vystoupení deník Los Angeles Times.

Kromě burlesky je Dita von Teese úspěšnou autorkou knih, z nichž poslední nese název Vaše znaménko krásy, průvodce extravagantní ženy. V knize se dozvíte všechny tipy a triky, jak pečovat o svou krásu, i příběh, jak se z obyčejné holky stala královna burlesky. Okrajově se Dita věnuje herectví a zpěvu a má vlastní módní a kosmetické kolekce.

Tanečnice se proslavila také krátkým manželstvím s Marilynem Mansonem, který byl původně jejím obdivovatelem. Tak dlouho Ditu přemlouval, aby vystupovala v jeho klipech, až jednoho dne jeho pozvání přijala a objevila se na hudebníkově oslavě narozenin, po níž se dvojice sblížila a následně i vzala. Manželství trvalo rok, pak se rozpadlo pro neslučitelnost názorů a Mansonovu nevěru.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 čtvrtek 20. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  19
 • Haha
  10
 • Trapas
  10
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
Komentáře