Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  ČT připomněla Gottovu temnou minulost: Popíjel s podsvětím, boss Mrázek ho využil

  Karel Gott si plácl s Františkem Mrázkem a Miroslavem Provodem. Založili spolu nadaci Interpro. | foto: archivExpres.cz

  Kdo by to čekal, že se hned v prvním díle seriálu o tajemných devadesátkách a českém podsvětí objeví legendární Karel Gott? Navíc ne jednou. Rekordman v počtu Zlatých slavíků měl totiž k šedým eminencím polistopadového Česka blízko. Chodíval na pařby k Ivanu Jonákovi, horem dolem se propíraly machinace kolem prodeje jeho jevanské vily a především si plácl s bossem Františkem Mrázkem.

  Karel Gott byl v prvním díle seriálu Devadesátky zmíněn dvakrát. Objevil se na jedné z fotek, jimiž se policistům pyšnil Ivan Jonák v podání Michala Novotného. 

  Není ostatně žádným tajemstvím, že legendární zpěvák býval častým návštěvníkem Jonákova Discolandu Sylvie. Aby také ne, celebrity si tam podávaly dveře. A kdo alespoň jednou v Libni nezapařil, ten jako by opravdové devadesátky nezažil.

  Mnohem citlivější epizodou je ovšem Gottův vztah s Františkem Mrázkem, někdejším šéfem českého podsvětí.

  „S kolegou z firmy Miroslavem Provodem a Karlem Gottem jsme založili takovou nadaci. Pro rodiny policistů, kteří během služby přišli o život. Kdyby se třeba vašim kolegům nebo vám něco stalo, já a moji kamarádi se o vaše blízké postaráme,“ říká tajemně a jaksi výhrůžně v prvním díle Devadesátek herec Albert Čuba, který Mrázka ztvárnil.

  Herec Albert Čuba v roli Františka Mrázka

  Vyšetřovateli přitom podává desky s názvem Interpro. Tak se jmenovala nadace, ve které Gott společně s obávaným bossem a jeho parťákem figuroval.

  Mrázkův záměr byl tehdy jasný. Skrze nadaci si chtěl zavázat policii a dostat se k jejím vysoce postaveným členům, protože svůj úspěch v byznysu stavěl právě na kontaktech. V neposlední řadě se mluvilo o tom, že měla nadace Interpro sloužit jako pračka na peníze.

  Gotta měli Mrázek s Provodem zlanařit jako celebritu, která by za nadaci nastavovala tvář a odvrátila pozornost od toho, kdo za ní stojí doopravdy.

  Nadaci Interpro založil František Mrázek s Miroslavem Provodem a Karlem Gottem.

  Když se začalo o postranních úmyslech nadace Interpro šuškat veřejně, legendární zpěvák raději z projektu vycouval. Stalo se tak po třech letech od jeho vzniku.  

  „Neměl jsem čas se tomu věnovat. Tím pádem jsem nevěděl, co tam probíhá, takže jsem to nemohl nechat běžet pod svým jménem. Oni to pochopili. Tak jsme se v dobrém rozloučili,“ uvedl tehdy Gott.

  Starosti mu ostatně přidělávalo už jen samotné spojení s Miroslavem Provodem, který vydělal spoustu peněz pašováním zboží ještě za minulého režimu. 

  Gott se ujal pozice šéfa nadace Interpro, která finančně pomáhala rodinám, jejichž otec policista zemřel při výkonu služby. Nadaci založil král podsvětí Mrázek (vpravo).

  Provod později ve vlastní knize popisoval spletitý problém s vilou v Jevanech, kterou Karel Gott zdědil po rodičích a sháněl na ni kupce. Právě Miroslav Provod se mu nabídl, jenže nebyl schopen doložit příjmy, a tak vila zůstala napsaná na Gotta, který od Provoda vyinkasoval 170 tisíc marek. 

  „Za tuto cenu bylo možné v té době koupit na Vinohradech třicet bytů nebo šest standardních rodinných vilek. Z tohoto pohledu nebyla Gottova vila nijak levná. De facto jsem ale na tuto vilu pracoval pouze několik dní,“ píše ve své knize Provod.

  Celý příběh obchodní taškařice kolem Gottovy jevanské vily si přečtěte ZDE.

  Seriál Devadesátky vysílá Česká televize každou neděli ve 20:10. Druhý díl se bude opět věnovat diskotékovému králi Ivanu Jonákovi, konkrétně vraždě jeho manželky, za niž byl Jonák později odsouzen.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 20:30 úterý 10. května 2022. Anketa je uzavřena.

  • Super
   142
  • Trapas
   73
  • Tvl
   30
  • Cože
   25
  • Haha
   19
  • Sladký
   13
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...