Nejslavnější neherec Česka: Psali mu role na tělo, Homolky točil už s vypětím sil

Neherecká hvězda kultovních českých filmů zemřela před čtyřiceti lety. Nezapomenutelný Josef Šebánek by letos slavil 102 let a nenajde se snad nikdo, co by svérázného dědu Homolku neměl rád. Jaký byl v soukromém životě? Mnoho napoví i samotné filmy.

Možná to fandy nejslavnějšího z českých neherců ani nepřekvapí, ale v proslavené Papouškově trilogii o rodince Homolkových mu psali scénář na tělo.

Josef Šebánek v první řadě miloval auta. Však se také vyučil automechanikem a nejraději ze všeho řídil nákladní automobily a autobusy. V profesním životě se živil jako vorař, taxikář, ale také jako soustružník.

Pořád vyprávěl, čímž zaujal Formana

V žebříčku jeho koníčků pochopitelně nesmělo chybět pivečko a fotbal. Neustále sršel vtipem, něco komentoval, a to ho vlastně k filmu dostalo. Šebánek byl totiž strýcem manželky kameramana Miroslava Ondříčka a původně se u něj v bytě měly natáčet interiéry k filmu Lásky jedné plavovlásky.

„Původně jsme se šli podívat do jeho bytu, když jsme hledali vhodný interiér, majitel nám pořád něco vykládal a Miloš (Forman) byl nadšený a hned mu řekl: Vy u nás musíte hrát,“ popisuje Ondříček ve svých pamětech.

Dvorní Formanův kameraman Miroslav Ondříček.

Josef Šebánek se odmítal učit scénáře s tím, že si stejně víc jak dvě věty nezapamatuje. Ale žádné učení ani nebylo potřeba díky Formanově metodě, kterou neherce vedl k částečné improvizaci. „Nikdy jsem jim neukázal scénář. Každou scénu jsem jim předehrál, aby věděli, jak si to představuju. Pak jsme to rovnou bez zkoušení sjeli,“ píše později nejslavnější český režisér ve svých memoárech.

„Naši neherci si vždycky pamatovali jenom kousek ze psaného dialogu, který jsem jim předvedl, a zbytek museli podat vlastními slovy. Když nám to šlo, stávali se sami sebou a slova, která, která říkali, sedla jako ulitá,“ nechal Forman nahlédnout pod pokličku svého geniálního přístupu, který znovu připomněli v magazínu Téma.

Třetí Homolky točil s vypětím všech sil

Šebánek si s obrovskou chutí zahrál i v klasice Hoří, má panenko, ale děda Homolka ho proslavil ještě víc. Jeho vtip i cholerické výlevy se staly klasikou včetně hlášky filmovému zeťákovi Františku Husákovi: „Hele, Ludvo, to tě říkám, jestli si ten fotbal neprosadíš, tak jsi u mě mrtvej muž.“

Jak později vzpomínala jeho manželka Marie, při natáčení závěrečného dílu Homolka a tobolka už někdejší živel Josef ztrácel energii. Těžce dýchal, přestával se holit kvůli zvýšené námaze a nechtěl ani jezdit na milovanou chatu na Orlíku, natož aby natáčel.

Nakonec zemřel nečekaně v jednašedesáti letech 13. března 1977.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 úterý 11. července 2017. Anketa je uzavřena.

  • 95
  • 14
  • 13
  • 12
  • 11
  • 10