Metál jsem vrátil poštou, mám na to svědky, napsal Hůlka. Co mu řekl Mynář?

Vrácení metálu má kuriózní dohru. Zpěvák Daniel Hůlka nejprve zrušil „procházku“ na Pražský hrad, při níž chtěl vrátit prezidentu Miloši Zemanovi státní vyznamenání, které od něj před lety dostal. Umělec se nyní na Facebooku svěřil, že řád musel vracet poštou, a rovněž vysvětlil, proč a na čí popud tak učinil.

Dlouhé roky patřil Daniel Hůlka (52) mezi skalní podporovatele prezidenta Miloše Zemana (76). Považoval ho dokonce i za svého blízkého přítele. Nedávno se ale zpěvák rozhodl s hlavou státu skoncovat a veřejně oznámil, že vrátí státní vyznamenání, které z rukou Miloše Zemana převzal před čtyřmi lety.

Svým slovům Hůlka dostál a teď fanouškům popsal, jak složité bylo vyznamenání vrátit. Hrad ho odmítl převzít, tak ho zpěvák musel poslat poštou.

„Prostřednictvím Kanceláře prezidenta republiky mi bylo sděleno, že nemají zájem přijmout ode mě vyznamenání osobně,“ píše svým fanouškům Daniel Hůlka.

„Kancléř Vratislav Mynář mě telefonicky informoval, že vyznamenání ode mě nikdo nepřevezme, a požádal mě, abych ho zaslal poštou. Ve středu 11. listopadu 2020 jsem tak tedy učinil. Vyznamenání jsem odeslal z pošty v domovských Jevanech za přítomnosti dvou svědků, pana Pavla Šebka a pana JUDr. Miroslava Štorkána. Vyznamenání bylo pojištěno a odesláno jako cenné psaní, Česká pošta mě již informovala o tom, že zásilka byla doručena. Teď čekám na doručení potvrzení o vrácení státního vyznamenání,“ dodal známý zpěvák, který přidal také několik fotek, jež dokazují, že státní vyznamenání opravdu poslal poštou.

Redakce Expres.cz kontaktovala hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zeptali jsme se ho, proč Hrad odmítl osobní převzetí státního vyznamenání od Daniela Hůlky. Na tuto otázku tiskový mluvčí prezidenta Zemana neodpověděl, ale řekl nám, co s vráceným metálem bude dál.

„Vyznamenání přišlo v pátek odpoledne, v pondělí pošle Odbor protokolu KPR zpět panu Hůlkovi protokol o převzetí. Vyznamenání se vyčistí, případně zrenovuje odbornou firmou do stavu nového, a uschová pro další použití,“ reagoval mluvčí Ovčáček.

Daniel Hůlka byl dlouhé roky velkým podporovatelem Miloše Zemana. Výše zmíněné státní vyznamenání z rukou českého prezidenta převzal slavný zpěvák v roce 2016. 

Jejich spor začal poté, co se Hůlka objevil na demonstraci proti vládním opatřením a prezident mu pak prostřednictvím médií vzkázal, ať si dá mokrý hadr na hlavu.

„Daniel Hůlka dostal vyznamenání za svůj pěvecký výkon. Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a­ stáhl se na nějakou dobu do soukromí,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Zeman.

Toto doporučení ale Hůlku vůbec neuklidnilo, naopak, urostlý zpěvák se okamžitě vydal do protiútoku a veřejně oznámil, že jeho přátelství se Zemanem je u konce.

„Zklamal jsi mě, Miloši. Zklamal jsi mě jako člověk. Zklamal jsi mě jako přítel. Ale to vlastně není tolik důležité, to je věc nás dvou a našeho končícího přátelství. Ty jsi mě však zklamal také jako prezident naší země a to už vůbec není pouze naše věc,“ napsal Hůlka ve svém dopise pro českého prezidenta.

„Ve státní svátek 28. října 2020 Ti přijdu na Pražský hrad vrátit vyznamenání, které jsi mi udělil. Nemohu si ponechat toto ocenění, které jsem obdržel z rukou člověka, jakým ses ukázal být. Musel bych se za sebe stydět,“ avizoval Hůlka.

Zpěvák nakonec státní vyznamenání vrátil zhruba s dvoutýdenním zpožděním, svým slovům ale nakonec dostál.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:23 neděle 14. března 2021. Anketa je uzavřena.

  • 250
  • 59
  • 44
  • 29
  • 20
  • 15