Video bloger roku Kovy: Chtěli si mě koupit politici

19. listopadu 2017
Udílení cen českých blogerů a blogerek na sebe strhlo pozornost. My jsme se rozhodli zaměřit na Video blogera roku Karla Kováře alias Kovyho, který má na svém YouTube kanále přes 600 tisíc odběratelů. Kde se však vzal a jak se staví k zodpovědnosti za své dospívající lehce manipulovatelné followery?

Jeho parodie na píseň Despacito dosáhla během čtyř měsíců více než 7 milionů zhlédnutí, nebojí se řešit politiku i jiná společenská témata a v roce 2016 byl časopisem Forbes označen za 17. nejvlivnějšího Čecha na sociálních sítích.

V září dokonce získal možnost jako jeden ze tří mladých youtuberů a coby jediný český zástupce vyzpovídat Jeana-Claudea Junckera, předsedu Evropské komise, s nímž probíral zejména migrační krizi.

Kriticky se vyjadřoval také ke kauze Ortel na Českém slavíkovi. Rozsah má tedy opravdu široký.

Kdo je ale vlastně Karel Kovář (21) alias Kovy, držitel ceny Video bloger roku 2017?

Narodil se v Pardubicích. Své rodné město však po maturitě opustil a vydal se studovat marketingovou komunikaci a PR na Univerzitu Karlovu. Obor, který mladému youtuberovi pomůže ještě zdokonalit vlastní sebeprezentaci.

Kovy se ve svých videích neváhá věnovat politice i jiným společenským tématům.

Kovy se ve svých videích neváhá věnovat politice i jiným společenským tématům.

Přestože má teprve jednadvacet let, plně si, jak sám tvrdí, uvědomuje zodpovědnost, která mu při reprodukci jeho postojů leží na bedrech. Ovlivňuje totiž, ne-li vychovává novou generaci. 

„Sleduje mě spousta mladých a televize k nim neumí mluvit. Podceňují jejich schopnosti, jako kdyby neměli všech pět pohromadě. Chci jim proto představit témata, která se jim normálně neukazují,“ řekl nedávno v rozhovoru pro iDNES.

Jak sám tvrdí, sledují ho nejčastěji dospívající od 13 do 16 let, kteří na jeho videích vyrůstají a zůstávají mu věrní i v pozdějším věku. 

Dospívající dívky ke Kovymu vzhlíží. Obdivují ho a přebírají jeho názory.

Dospívající dívky ke Kovymu vzhlíží. Obdivují ho a přebírají jeho názory.

Přestože se však hodnotí politiku, snaží se navenek zůstat politicky nestranný. Odmítá i nabídky konkrétních stran na spolupráci: „Ozvali se Svobodní, ODS a TOP 09. Jen jednotlivci, ne celá strana. Všechny nabídky odmítám, do politiky se zapojovat nechci,“ vysvětluje Kovy.

Ten svým followerům neřekl z přesvědčení ani to, koho volil: „Sledují mě stovky tisíc lidí, které tím můžu ovlivnit. A myslím si, že každý by k tomu závěru měl dospět sám.“

Co se týká budoucnosti, nechává ji Kovář otevřenou. Momentálně se chce věnovat videím v angličtině a kdo ví, možná nakonec nadějný youtuber prorazí i v zahraničí. 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:55 19. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • 266
  • 26
  • 23
  • 9
  • 8
  • 5
Komentáře