jít naiDNES.cz

„Nová doba! Host vyhazuje vrchního!“ Číšník z Kurvahoši se vrací ve velkém stylu

„Nová doba! Host vyhazuje vrchního! Já odcházím, já odcházím!“ rozčílí se Miloš Černoušek (64), uměleckým jménem Cyril Drozda, ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Nervy mu rupnou poté, co mu věčně opilý Bohuš mistrně zahraný Bolkem Polívkou (69) udělá z restaurace kůlničku na dříví. Mistr malých rolí se nyní vrací hned ve dvou seriálech České televize.

„Exkomunikovaný duchovní pastýř svých blízkých s otevřenou, avšak alkoholem často zastřenou myslí. Touží po tom, aby mu otočili komunisty přesunutý kostel,“ napsali tvůrci seriálu Most! o postavě, kterou ztvárnil Cyril Drozda. Jeho věčně opilý farář, jehož církev exkomunikovala, je smířlivý a „boží“ jen do doby, kdy si poručí první vodku. Poté začne mít „blbý kecy“, za které se den nato svým kumpánům kajícně omlouvá.

Je duchovní autoritou osazenstva restaurace Severka i rozjívených „sociálních pracovnic“, prostitutek, které zkoušejí své štěstí u mostecké výpadovky. Kroměřížský rodák je ale hlavně královský bavič. Ve finále ani nemusí nic říct a diváci u obrazovek už jsou mrtví smíchy.

Cenné body Drozda aktuálně sbírá i jako patolog v seriálu Rapl. Jeho postava sice neskýtá moc příležitostí ke smíchu, i tak jeho herecký um vyniká. S trochou nadsázky lze říct, že patří mezi herce, kteří nemusí mít nutně hlavní roli, aby ve filmu nebo seriálu zazářili, jsou takovým „kořením“, které výslednému dílu dává šmrnc.

Herec, jenž svůj život spojil hlavně s brněnskými divadelními scénami, zazářil i v hořké komedii Divoké včely. Tu v roce 2001 natočil režisér Bohdan Sláma. Tam se blýskl v roli otce, který se marně pokouší o duchovní obrození svých synů, zatímco oni na něj nevěřícně zírají a nechápou, o co mu vlastně jde. 

Je takovým smutným hrdinou, kterého nikdo nebere vážně. A ti jdou Drozdovi opravdu dobře! 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:58 středa 15. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  80
 • Tvl
  19
 • Trapas
  13
 • Haha
  10
 • Cože
  10
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat