Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Opakuje se historie s Rajchertem? Chinaski měli vnitřní rozkol už dříve

    Reorganizace kapely Chinaski vzbudila mezi lidmi silné emoce. Mnozí tvrdí, že nejde o vzájemnou dohodu, ale o autoritativní a účelové rozhodnutí Michala Malátného coby frontmana cílené na posilnění vlastní pozice. Není to přitom poprvé, co v kapele nastal vnitřní rozkol. Na přelomu tisíciletí odešel z hudebního uskupení Petr Rajchert, který zpřetrhal všechny svazky a odmítá se k celé záležitosti vyjadřovat.

    Kapela Chinaski vznikla v druhé polovině 80. let, kdy ještě hrávala pod názvem Starý hadry. Založili ji Michal Malátný a Pavel Grohman. 

    V roce 1989 do kapely přichází dva spolužáci Malátného z DAMU: Petr Rajchert, který spolu s ním zpíval, a Jiří Seydler. V 90. letech se pak hudební uskupení přejmenovává na Chinaski.

    Formace sbírá jeden úspěch za druhým, v roce 2000 však kapelu opouští Petr Rajchert, což skalní fanoušky zasáhlo jako rána z čistého nebe.

    Zprvu Petr o důvodech mlčel, později se však pod tíhou množících se dotazů a tužeb veřejnosti nechal slyšet: Ze skupiny jsem odešel, protože přestala fungovat na principu kamarádství, naopak zde začaly fungovat úplně jiné vztahové principy.“

    V ten moment bylo jasné, že Rajchertův konec v kapele neproběhl přátelsky.

    „Pro mě bylo zásadní, že tahle kapela byla organismem složeným z kamarádů, tenkrát na život a na smrt! Ve chvíli, kdy jsme začínali být slavní, se tenhle princip postupně změnil k nepoznání. Kamarádství spadlo z piedestalu, na nějž jsem si ho ve své naivitě postavil, a já odešel z Chinaski. Ačkoliv jsme se dohodli, že se nebudeme v médiích navzájem špinit, mělo to ještě několik let dozvuky v tisku a televizi. Dozvídal jsem se o sobě z úst svých nejlepších kamarádů takové věci, že se mi z toho dodnes zvedá žaludek,“ dodal.

    Hudebníci v kapele Chinaski se mění, zůstává jen Michal Malátný.

    Pro Malátného se však stal jeho odchod hnacím motorem: „Mě odchod Petra Rajcherta nakopl, protože jsem si musel znovu najít a obhájit místo v kapele,“ vzpomínal v roce 2013.

    S ostatními členy tenkrát Rajchert zpřetrhal vztahy a odmítal se s nimi dál setkávat i v soukromém životě.

    „Se všemi, kdož Chinaski za posledních patnáct let, ať už dobrovolně, nebo nedobrovolně, opustili, jsme v pohodě. Vídáme se na koncertech, zajdeme třeba i na pivo. Až na Petra Rajcherta. Mrzí mě to, protože na prapůvodní Chinaski s Peťasem a Jirkou Seydlerem mám snad vůbec nejlepší vzpomínky. Bez ohledu na to, co se dělo pak,“ řekl kdysi Pavel Grohman, bubeník, který se však v roce 2008 vyboural na motorce a na následky zranění zemřel.

    Petr Rajchert opustil Chinaski v roce 2000. Nikdy už s ostatními členy kapely nenašel společnou řeč.

    Na jeho místo nastoupil Ota Petřina jr., známější pod svým uměleckým pseudonymem Marpo. Ten teď v kapele spolu s dalšími třemi členy za podivných okolností končí: Uběhlo dlouhých 9 let a dnes Vám musím oznámit, že končím na postu bubeníka v kapele Chinaski. František Táborský a Michal Malátný se rozhodli pokračovat beze mě a dalších tří členů.“

    Přestože se hudební uskupení snaží budit dojem, že se jedná o reorganizaci po vzájemné dohodě, zákulisní šeptandy i vyjádření Petřiny vypovídají o konfliktu a snaze Michala Malátného a Františka Táborského Chinaski plně ovládat.

    Sám Malátný o odchodu Rajcherta kdysi řekl: „Petr byl tváří kapely, všichni měli spojený vlastně kapelu s jeho jménem, ale on neskládal ani hudbu, ani texty, v podstatě nikdy nezpíval první hlas, moc se nám nelíbila jeho hra na saxofon, a tak to začalo třít, drhnout, až Petr odešel na sólovou dráhu.“

    František Táborský a Michal Malátný se zbavili svých parťáků z kapely.

    Vše se celá léta snažil zamést pod koberec a zlehčovat.

    My jsme oslovili i samotného Rajcherta, který se v současné době věnuje především moderování, ten se však k současné situaci v kapele nechce příliš vyjadřovat: „Chinaski už nesleduji tak dlouho, že si o tom nic nemyslím, ani to ve mně nebudí žádné emoce. Nemám vám k tomu co říci, a ani nechci,“ sdělil Expresu chladně.

    Odmítal znovu otevřít i jeho odchod z roku 2000.

    Jaké vztahy skutečně panují uvnitř kapely? Jakmile humbuk kolem rozpadu opadne, dá se očekávat, že končící členové promluví a poodhalí, jaká je nefalšovaná pravda. 

    Malátný s Táborským si však zveřejnění prohlášení naplánovali chytře. Učinili to totiž jen několik hodin před hlasováním do ankety Český slavík. Byli si snad hudebníci vědomi, co jejich rozhodnutí způsobí, a nechtěli se připravit o případné hlasy fanoušků?

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 1:25 čtvrtek 22. března 2018. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      56
    • Super
      9
    • Tvl
      9
    • Haha
      7
    • Cože
      5
    • Sladký
      4