Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Rasismus, vraždy, drogy: O co jde v klipu, kterým Childish Gambino ovládl Grammy?

    Tím, kdo bezesporu ovládl víkendové udílení hudebních cen Grammy, je americký raper Donald Glover, známější jako Childish Gambino. Celkový počet čtyř ocenění mu přihrál klip This Is America, který média označují za kritiku násilí v USA a diskriminace černochů. Jenže pozadí mimořádně úspěšné skladby má mnohem větší hloubku a obsahuje hned několik skrytých odkazů! Pojďme se na něj podívat detailněji a odhalit, proč je This Is America po právu označován za mnohem víc než obyčejný klip.

    Píseň roku, nejlepší nahrávka, nejlepší rapový výkon spojený se zpěvem a nejlepší videoklip. V těchto čtyřech kategoriích kraloval Donald Glover, známější jako raper Childish Gambino, na víkendovém udílení cen Grammy.

    Není se čemu divit, jeho klip This Is America je po právu označován spíš za kulturní fenomén než za obyčejnou píseň. Bezmála půl miliardy zhlédnutí nasbíral hlavně proto, že Childish Gambino do napínavých čtyř minut naskládal hned několik jinotajů a skrytých odkazů, které dohromady tvoří kritický pohled na současnou americkou společnost. 

    Rasismus

    Childish Gambino se v klipu věnuje v první řadě problémům s rasovou diskriminací. Jedním takovým odkazem ostatně This Is America začíná: raper střelou do hlavy popraví na židli sedícího černocha, který do té doby jen poklidně hrál na kytaru. Klíčová je podivná póza, ve které jako vrah stojí.

    Touto pózou chtěl zřejmě Childish Gambino znázornit postavu Jima Crowa, který je symbolem rasové segregace ve Spojených státech.

    Gambino tím zcela nepochybně napodobuje nechvalně proslulou komickou postavičku Jima Crowa, kterého v 19. století hrál bělošský herec Thomas D. Rice. Ten se maloval na černo, zvýrazňoval typické černošské rysy, jako jsou silné rty, a následně černochy zesměšňoval, parodoval jejich chůzi či hlas. 

    Přesně v této pozici zastřelí Childish Gambino afroamerického kytaristu. Na obrázku je Jim Crow, symbol černošské segregace.

    Jim Crow se stal symbolem rasové segregace ve Spojených státech, navíc po něm byly pojmenovány i segregační zákony, tzv. zákony Jima Crowa, které obyvatele jiné než bílé pleti vyřazovaly z veřejného života.

    Odkazů na rasismus si však lidé, kteří se pokusili klip od první do poslední sekundy rozšifrovat, všimli mnohem více. Jedním z nich jsou třeba kalhoty, které má Childish Gambino na sobě, nápadně připomínají součást uniforem armády jižanské Konfederace. Právě konfederační státy byly kolébkou černošského otroctví a při hrozbě jeho zrušení dokonce raději vyhlásily nezávislost na USA.

    Střelba na sbor odkazuje na masakr v kostele v Charlestonu.

    Dalším odkazem pak je například i střelba v kostele v Charlestonu z roku 2015. Právě na ni raper nepochybně odkazuje ve chvíli, kdy samopalem postřílí typický gospelový sbor z tradičních afroamerických kostelů, který v klipu od času 1:40 zpívá.

    Zbraně jsou víc než život?

    Childish Gambino ale v klipu zdaleka neupozorňuje jen na problémy rasismu. Posluchače to možná netrkne hned napoprvé, poměrně jasně je zde však vysvětlena další mimořádně ožehavá problematika dnešních Spojených států: ke střelné zbrani se zde může dostat úplně každý, bez ohledu na to, že dramaticky přibývá střeleckých útoků, a to i ve školách.

    Gambino odkládá zbraň, s níž zabil člověka, do rudého sametu, zatímco tělo muže ležící na zemi je surově taženo pryč. Je to metafora na to, že zbrani se v USA dostává větší pozornosti než lidskému životu.

    Jak při první vraždě černošského kytaristy, tak i při vyvraždění sboru si lze všimnout herce, který přiběhne a vražednou zbraň pečlivě uloží do červeného šátku. Přitom s mrtvými těly se v klipu manipuluje naprosto bezohledně. Právě to má být ukázkou, že si někteří lidé cení zbraní více než lidského života.

    Chaos, nepokoje a drogy

    Časté nepokoje kvůli politice, sebevraždy či války gangů, i na to všechno Donald Glover alias Childish Gambino v klipu This Is America odkazuje.

    V čase 2:13 například dění na scéně představuje masovou demonstraci a v pozadí mezitím muž spáchá sebevraždu skokem z balkonu. Nikoho to ovšem nezajímá, ostatně jde o vcelku běžný jev, počet sebevrahů v Americe během posledních let roste.

    Zatímco Gambino tancuje a vy jste přitahováni jeho pohyby a výrazem, nedáváte pozor na to, co se děje v pozadí. Lidé se mlátí s policií, nějaký muž je u svého auta okraden, jiný páchá sebevraždu.

    Na chaos, který Spojenými státy zmítá, může odkazovat i jezdec na bílém koni, který se mihne v pozadí v čase 2:35. Gambino tím zřejmě naznačuje přicházející apokalypsu, protože takovému výjevu odpovídá citace z bible: „Podíval jsem se a hle – bledý kůň: A jméno, které na něm sedělo, bylo Smrt. A peklo ho následovalo.“

    V pozadí projede jezdec na bílém koni. Je to jeden z apokalyptických jezdců z knihy Zjevení Janovo. Vzhledem k tomu, že nemá luk, nebude to jezdec jako symbol pro dobývání, ale bude to jezdec Smrt.

    Celá vypjatá situace, která před kamerou panuje, se pak uklidní až v momentě, kdy si raper zapálí jointa. 

    Gambino pak „nevystřelí“, ale zapálí si jointa. Může to mít spojitost s drogami a kriminalitou.

    Tady se nabízí další zjevný odkaz, bohužel čím dál více lidí hledá únik od problémů v drogách, které znamenají alespoň chvilkový únik od reality.

    Podobných odkazů je ale v klipu This Is America pravděpodobně mnohem více. V přiloženém videu se o tom můžete přesvědčit sami, nebo si můžete přečíst náš podrobný rozbor videa ZDE.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:44 úterý 11. června 2019. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      23
    • Super
      11
    • Haha
      10
    • Cože
      10
    • Sladký
      10
    • Tvl
      10