jít naiDNES.cz

Chci domů, ale už nevyjdu schody. Hana Hegerová poskytla po delší době rozhovor

Za pár týdnů proběhne velký koncert k jejím osmaosmdesátým narozeninám, na kterém ovšem ona sama již nevystoupí. Nedovolí jí to zdravotní stav, o němž se tato jedinečná dáma rozpovídala v nedávném rozhovoru.

Legenda české a československé hudby, královna šansonu, geniální zpěvačka nebo Edith Piaf z Prahy, to všechno jsou přezdívky, jimiž fanoušci i evropská média označují Hanu Hegerovou.

V případě této umělkyně není žádná lichotka dost silná, její kariéra hovoří sama za sebe.

Z Bratislavy až na vrchol

Narodila se jako Carmen Mária Štefánia Beatrix Farkašová-Čelková v Bratislavě, většinu života ale prožila v Praze. Původně je vystudovanou herečkou, na svém kontě má ostatně i několik filmů natočených hlavně v 50. a 60. letech.

Svou slávu si ale vydobyla především jako interpretka šansonů. Vystupovala v Semaforu, v pařížské Olympii i mnoha dalších slavných podnicích po celé Evropě.

Její kariéra byla dlouhá, trnitá, zažila pár pádů, ale po většinu života byla na absolutním vrcholu. Definitivní konec koncertní kariéry oznámila 12. srpna 2011 a od té doby se opravdu na pódiu neukázala.

Hana Hegerová

Není se čemu divit, devadesátka klepe na dveře, sužují ji zdravotní problémy, navíc sama pochopila, že věk ovlivňuje i její výkony a už to zkrátka není ono.

Hodně času tráví paní Hana u lékařů, několikrát absolvovala i rehabilitaci v Rehabilitační nemocnici Beroun, na jejíchž internetových stránkách vyšel před dvěma týdny ojedinělý rozhovor, ve kterém šansonová legenda vysvětluje, jak na tom momentálně je, co dělá a jak se chystá na oslavy neuvěřitelných osmdesátých osmých narozenin, jež ji čekají už v říjnu.

„Želbohu, nemám zdravé ledviny a díky profesorovi Neužilovi z Nemocnice Na Homolce jsem se dostala až k vám. A už bych neměnila. Vracím se každého půl roku,“ odpověděla na otázku, pokolikáté již v Berouně rehabilituje.

Hana Hegerová

Jedním dechem také přiznala, že není zrovna ideální pacient a že má, stejně jako celý život, stále svou hlavu a ráda si dělá věci po svém.

„Tady jsou šikovní doktoři i sestřičky. Je mi tu velmi dobře. Zároveň však nejsem poslušný pacient. Hlavně v tom, že neposlouchám pana primáře Horáčka, abych si vždy někoho zavolala, když něco potřebuji. Jen díky holím se dopravím tam, kam musí každý sám, a zase zpět. Vzhledem k tomu, že potřebuji pít hodně tekutin, tak bych musela mít stále někoho u sebe, aby mi pomohl. Nemůžu sestřičky takto obtěžovat,“ vypráví i přes požehnaný věk a chronické zdravotní potíže stále dobře naložená legenda.

Zazpívá nám ještě někdy?

Ačkoliv o tom, že kariéru ukončila již před osmi lety, a navíc má dlouhodobé zdravotní problémy, které jí prakticky znemožňují jakékoliv větší akce, většina fanoušků ví, přesto jejich srdce počátkem tohoto roku zaplesala, když se dozvěděli, že se na říjen chystá velký narozeninový koncert. Tajně doufali, že šansoniérka se osobně ukáže a snad i zapěje některý ze svých nesčetných hitů.

Hana Hegerová ovšem natěšené fandy zklamala.

„Připravuje se veliký koncert. Bude to koncert beze mě o mně. Budou tam známí zpěváci, kteří zazpívají skladby, které jsem měla v repertoáru. Každopádně já osobně tam nebudu, ale pokud se to natočí, tak se velmi ráda podívám,“ vysvětlila umělkyně, že ze zdravotních důvodů opravdu není schopna na koncert ani přijet, natož zazpívat.

Hana Hegerová

Na megaoslavě svých narozenin tedy bude nejspíš chybět, fanoušci by si ale stejně měli přijít na své, neboť zazní její největší hity. I když je nikdo nedokáže podat tak jako Hana Hegerová, přesto jsou to písně nesmrtelné.

Těší se domů

V říjnu bude nejspíš slavit pouze v kruhu rodinném, co ale bude dělat v létě? Dovolí jí zdraví alespoň nějaké výlety do přírody, nějaký únik z rozpálené Prahy, kam se vrátí, až ji pustí z Rehabilitační nemocnice Beroun?

„Až vás opustím, tak pojedu domů,“ pokračuje zpěvačka v povídání z berounské nemocnice. „Mám byt s terasou v centru Prahy. Naštěstí je terasa do dvora a slyším opravdu jen zvony z věží. Terasu mám plnou kytek a stromů a na tu se těším. Když jsem měla ještě Babušku, francouzského buldočka, ten se chodil na trávník na terase venčit. Jakmile udělal krásné hovínko, tak přiběhl zpět dovnitř a dostal takzvanou hovnomňamku,“ pobavila čtenáře s tím, že na všechno naštěstí není sama, i když s mobilitou je bohužel na štíru.

„Občas vyrazíme s vnukem do nějaké dobré restaurace. Jinak nikam ven moc nechodím. Ani nemůžu. Mám do bytu mnoho schodů a překonat tyto schody je očistec,“ dodala.

Hana Hegerová

Nezbývá než paní Haně Hegerové popřát pevné zdraví, sílu do boje s nemocemi stáří, vždy dobrou náladu a milující rodinu kolem.

Věřme tomu, že její zdravotní stav se zlepší a ona přece jenom dorazí na onen velký narozeninový koncert, i kdyby měla jenom sedět na zaslouženém trůnu uprostřed pódia a nevydat ani hlásku. Takových legend už totiž naše kultura moc nemá.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat