Pátek 24. ledna 2020, svátek má Milena
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Psycho a alkoholismus v té nejryzejší podobě. Kato promluvil o Fugazovi z Chaozzu

  Na Fugaze z Chaozzu je žalostný pohled. | foto: Expres.cz

  Vít Starý z Mandrage není jediný, kdo prochází složitým obdobím a potřebuje pomoc. Člen nakrátko znovuobnovené kultovní skupiny Chaozz Fugaz Carreras bojuje s alkoholovou závislostí. Jeho démony odhalil v rozhovoru pro časopis Headliner zpěvák Adam Svatoš zvaný Kato, který v minulosti překonal závislost na drogách.

  Pamatuje si Basse, Depha, Fugaze, Rustyho? Tihle kluci v roce 1996 vydali své první album nazvané „…a nastal chaos“ a přes noc se z nich staly hvězdy. Největších úspěchů hiphopeři dosáhli se songy Policijeee či Planeta opic

  Největší podíl na jejich slávě měla komerční televize Nova a především moderátorka Tereza Pergnerová (také prošla drogovou závislostí), která ráda obrážela undergroundové kluby, kde byla mezi svými. Skupina Chaozz rotovala v hitparádě Eso a obsazovala první příčky. 

  Pak přišla sláva a spolu s ní i potíže. Mejdany, chlast drogy a postupný ústup ze scény.

  Dnes je známý jako raper Kato a spolu s DJ Skuplou mají veleúspěšný projekt Prago Union. Kato se rozpovídal o vzkříšení kapely, která po dvaceti letech udělala vzpomínkový koncert a natočila dokument. Chvíli se uvažovalo i o desce. 

  Právě obnovené vystoupení odhalilo drsnou realitu. Čtyřicetiletý Fugaz byl v tragickém stavu. Ze záznamu České televize, která pro svůj pořad Kombo natáčela jejich koncert z Ostravy, je zřejmé, že Fugaz nejenže nezvykle zestárl, ale také působí na pódiu téměř dezorientovaným dojmem. Ostatní členové skupiny pak na něj dohlíží, aby něco nepokazil. 

  Výstižně jeho působení na stagi tehdy ve své recenzi shrnul hudební kritik Jan Vedral, podle něhož z Fugaze vyrostla opravdu podivná postava, jež je jako vystřižená ze zvláštního animovaného filmu: hodně vyžilý, stárnoucí, vytáhlý chlap s ohnivými botami, v lacláčích s logem kapely a schopností netrefit správně ani jeden beat. 

  Ve Fóru Karlín měl dokonce po skončení koncertu zůstat na pódiu, kdy několik minut za občasného doprovodu ostatních nesouvisle „blábolil“ do mikrofonu ve snaze předvést freestyle.

  Kdo si ale myslí, že tohle vše dělal s čistou hlavou, je na omylu. To nyní potvrdil sám Kato, když se ho Lucie Drugdová v rozhovoru pro zmíněný Headliner zeptala, zda zkouší s bývalými členy Chaozzu složit novou desku.

  „Jasně že neděje. Jenomže jsem si docela naběhl, když jsem řekl, že když Fugaz nastoupí na protialkoholní léčení, budu uvažovat o tom, že desku udělám, aniž by se na ní musel někdo z nich nějak výrazně podílet. Chtěl jsem ho namotivovat, a nakonec to odnesu, protože co jsem slyšel, fakt se šel léčit. Je to ale dobře, protože tam už nešlo jen o to, že by hodně pil, ale spíš o psycho a alkoholismus v tý nejryzejší podobě,“ odtajnil Kato, který sám bojuje s vlastními démony.

  Expresu v létě přiznal, že své čtyřicáté narozeniny oslavil tak divoce, že zapomněl na vlastní koncert. Nyní tvrdí, že pít musí, aby ho neopustila múza a on uživil rodinu.

  „Aby děti byly v pohodě, musím jezdit na koncerty, tudíž musím udělat desku, na kterou potřebuju materiál. Takže to není tak, že bych na všechno kašlal a jel si dál to svoje. Jenže ono je nakonec potřeba, abych si jel dál to svoje. Nechci jednou dopadnout tak, že ze sebe budu muset všechno nutit. Nejschůdnější cesta, jak uživit rodinu, je, abych se nezměnil. Akorát je to teda vážně hukot, dokázat fungovat po všech stránkách. Večer co večer si dokola říkám, že bych měl zvolnit, jenže tahle slova u mě nic neznamenají. Ještě nepřišel moment, abych se zklidnil, i když bych vlastně chtěl. Ono žít perpetuum promile taky není úplně nejlevnější záležitost,“ říká v rozhovoru Kato, který má za sebou drogovou závislost, o níž bez problému a velmi otevřeně mluví.

  „Nikdy jsem nejel žíly, nebral jsem heroin, to byly hranice, které jsem si nastavil na začátku svých experimentů a nikdy je nepřekročil. Ale šňupal jsem třeba solutanový modely, proti kterým jsou dnešní amfetaminy čajíček. Byly to dryáky. Dal sis jednu čáru a hned ti popraskala pusa, tři dny jsi o sobě nevěděl,“ zavzpomínal před časem Kato, jenž nyní doufá, že i jeho dávný kamarád nad svými démony zvítězí. 

  Pak se fanoušci Chaozzu dočkají nové desky!

  Fotogalerie

  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Premium

  Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

  Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

  Premium

  Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 24. ledna 2020, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz