Začíná 8. řada Talentu, ale koho to dnes zajímá? Kdo zná vítěze a proč to Britové umějí

Startuje další řada talentové soutěže Česko Slovensko má talent. Světe, div se, osmá. I když její sledovanost oproti prvním ročníkům radikálně klesla, pořád je to dost na to, aby ji naše i slovenská televize vysílaly. Není to ale dost na to, aby si lidé výherce pamatovali, natož aby je poznávali na ulici. Jako je tomu u zahraniční předlohy Britain’s Got Talent. Proč?

Abychom to uvedli na pravou míru, soutěž Got Talent patří celosvětově mezi nejúspěšnější talentové soutěže. Vysílání začalo v roce 2010 původním Britain’s Got Talent na stanici ITV a jedná se o výmysl herce, producenta a lovce talentů Simona Cowella.

Ten zároveň sedí od začátku až dodnes v porotě a bývá označován za nejdrsnějšího porotce světa. Charismatický pán se zářivě bílým a dokonale rovným chrupem soutěžící dokáže nemilosrdně setnout, stejně jako je dojmout k slzám.

Stejně jako tomu bylo u SuperStar (odnož původního modelu Pop Idol), i u formátu soutěže Got Talent si jednotlivé státy světa odkupovaly licence na vysílání. Takže také Česko a Slovensko. Aby se televize podělily o náklady, natáčejí to společně a show se vysílá u nás i na Slovensku.

Osmou řadou provází česko-slovenská moderátorská dvojice David Gránský a Lujza Garajová Schrameková. V porotě zasedne Jakub Prachař, Diana Mórová, Marta Jandová a producentská stálice Jaro Slávik.

Jako bonus si organizátoři připravili specialitu, za Dianu Mórovou párkrát zaskočí herečka Jiřina Bohdalová.

Česko Slovensko má talent je trochu nuda. Moderátoři také nic moc.

Proč ale tolik lidí nemá páru o tom, co je to za soutěž? Proč nikdo pořádně nezná výherce?

Výherci (ve smyslu prvních tří příček) SuperStar se možná pokaždé neuchytí, zato jsou poměrně známí. Aneta Langerová, Sámer Issa, Šárka Vaňková, ale i Martin Chodúr, Jan Bendig, Vlasta Horváth či úřadující vítězka s růžovými vlasy Tereza Mašková. Tyto osobnosti jsou jakžtakž zapamatovatelné.

Když se ale řekne Česko Slovensko má talent, každý si představí talentovou soutěž. Někdo předvádí před porotou talent.

Prázdno.

Nejenže se lidem nevybavují vítězové, sami vítězové postupně upadají v zapomnění, nepříliš často se uchytí.

Podívejme se na sledovanost u nás.

První řadu vysílala FTV Prima v roce 2010 a průměrná sledovanost byla 979 tisíc diváků. O rok později to bylo o 200 tisíc více, v roce 2012 průměrná sledovanost klesla zhruba na jeden milion. Pak to ale šlo strmě dolů. Rok 2013 přilákal jen 600 tisíc diváků a vůbec největší propad přišel v roce 2017, sledovanost činila 430 tisíc diváků.

Loni sledovanost zase začala narůstat.

Začíná osmá řada soutěže Česko Slovensko má talent. Zajímá to ještě někoho?

„Má to sledovanost a dělíme si náklady s televizí JoJ,“ zněla odpověď FTV Prima, proč stále pokračují ve vysílání. Na české poměry to sledovanost má, což nic nemění na tom, že povědomí o pořadu či jeho prestiž nejsou zdaleka to, co bývá v zahraničí.

Nehledě na to, že porotci naší verze soutěže jsou prostě slabí. Jaro Slávik, jehož zázračné producentské schopnosti ještě nebyly potvrzeny, Jakub Prachař je tam jenom proto, že je tváří Primy, Marta Jandová jako jediná zastupuje pěvecký svět a Diana Mórová je seriálová herečka. 

Až bude v porotě sedět Franta Janeček, Helena Vondráčková, Karel Gott nebo třeba Petra Janů čili umělci s dlouholetými úspěchy a hlavně slávou u generace 40+, pak se lze bavit o porotě, před kterou stojí za to si stoupnout a nechat se vyhodit.

BGT je strhující emoční nářez!

Když si pustíte záznam některých dílů Britain’s Got Talent, spadne vám brada.

Je to nabité emocemi, porotci jako Simon Cowell, Amanda Holden, Michael McIntyre, David Walliams či Piers Morgan jsou hluční, teatrální, zábavní, střílí po soutěžících těmi „nejbritštějšími“ vtipy a publikum neustále vstává ze židlí.

Porotci to BGT prožívají.

Britská verze vtáhne diváka do děje, dojme vás, rozesměje a někdy i rozpláče. To je přesně to, co se vám u naší verze rozhodně nestane, a nejde jen o to, že u nás a v Británii jde na show trochu jiný rozpočet. 

Vítězové britského originálu jsou známí a většinou pak v showbyznysu pokračují. Kdo by třeba zapomněl na srdcervoucí vystoupení postarší venkovanky Susan Boyle, která si s otřesným sestřihem a nevzhledným srostlým obočím přišla do Talentu v roce 2009 splnit sen a písní I Dreamed a Dream zbourala celý svět?

U nás si matně vybavíte možná kouzelníka Richarda Nedvěda nebo akrobatické duo DaeMen. Slyšet o nich ale není.

Obecně jsou podobné talentové soutěže u nás poněkud vyčpělé. I když televizi se stále vyplatí je vysílat, kdo pořad opravdu sleduje, když výherce z posledních let nikdo nezná? 

Má to smysl, nebo už je to jen setrvačnost a přežitek? 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 pondělí 30. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • 61
  • 54
  • 26
  • 25
  • 23
  • 20