Při pohledu cestovatelský semafor na pravidla pro vstup do Česka a naopak vidí řada lidí rudě. Není divu. O tom, kam daný stát spadá, rozhoduje Ministerstvo zdravotnictví na základě tří ukazatelů: počtu nových případů onemocnění za posledních čtrnáct dní, míry pozitivity testů a míry testování.
Jenže proočkovanost země úředníci vůbec nezohledňují a ministerstvo dosud nevysvětlilo proč, což se logicky nelíbí ani turistům, ani cestovním kancelářím a agenturám. Například Izrael, kde už lidé nenosí roušky a konají se tam hromadné akce, pořád spadá mezi nejpřísněji hodnocené země, stejně jako Velká Británie.
Obě země mimo EU spadají do kategorie zemí s velmi vysokým nebezpečím nákazy. Proč? To si ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) a jeho tým podle serveru Novinky.cz nechávají pro sebe a na dotazy nereagují.
„Mapa je dělaná jen pro efekt směrem k znepříjemnění cestování lidem, kteří cestovat chtějí. Pokládáme to za jasné nedodržení pandemického zákona a za zneužití pravomoci veřejného činitele,“ říká k tomu Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří.
„Za celou dobu konání se nám nepodařilo získat možnost jednání z očí do očí,“ posteskl si s tím, že k dialogu a konstruktivní debatě se z řad ministerstva zatím nikdo neměl, a tak cestovatelům nezbývá než se zbytečně příkrým pravidlům chtě nechtě přizpůsobit, i když nedávají smysl a jdou proti logice věci.
Papež v souvislosti se zákazem cestování do vybraných zemí na ministerstvo nedávno podal žalobu kvůli zařazení Keni na „černou listinu“. Ministerstvo podle něj rozhoduje politicky, nikoli zdravotně.
Fotogalerie |