Co Čech, to chatař a chalupář
Komediální třináctidílný seriál České televize si s velkým nadhledem bere na paškál český fenomén chataření.
Milionář, který tají svůj majetek, aby zůstal v osadě oblíbený. Spisovatelka románů červené knihovny. Nepraktický ajťák, jenž i dříví seká podle návodu z internetu. Voják speciálních jednotek v záloze, který ve skutečnosti pracuje jako kadeřník v salonu své ženy.
Postavy, které se v chatové osadě Záhoří potkávají, jsou hodně svérázné a různorodé.
Diváci se v seriálu Petra Kolečka a Radka Bajgara mohou těšit na samá zvučná jména včetně Ivany Chýlkové, Radka Holuba, Stanislava Majera, Jany Plodkové, Pavly Beretové nebo Martina Myšičky.
Na 1. díl Osady se mohou těšit v pátek 3. září.
Sólo pro Vaculíka
Deset skutečných příběhů, které otřásly českým školstvím, vyšetřuje Aleš Pelán. I když není policista, ale učitel.
Nemá za sebou policejní aparát, jen dlouholetou pedagogickou praxi, která ho naučila vnímat potřeby druhých. A taky jejich práva, jež nutně nemusí být v rozporu s právy druhé nebo třetí strany – jen se jimi musí zabývat empatický člověk, a ne instituce typu inspekce nebo soudu.
„On pro mě představuje trochu rozporuplnou figuru: sám se neustále vydává na cesty, kde řeší něčí problémy, přitom si však není schopen vyřešit svůj vlastní život. Jde sice o člověka, který má dobré záměry a myslí to upřímně, akorát zjišťuje, že nic není nakonec tak, jak si představoval,“ popsal svou roli v novém seriálu ČT Lukáš Vaculík.
Prvního dílu Ochránce se diváci dočkají už v neděli 5. září.
Když Godla tančí...
Jeden z nejslavnějších pohádkových princů, farářka, tenistka, krasobruslař, známí herci i hvězdy populární hudby. To je desítka osobností, jež zasvětí půl roku života nejsledovanější taneční soutěži v Česku.
Po tanečním parketu je pod vedením choreografa Marka Zelinky provedou profesionálové známí z předchozích deseti řad StarDance. Moderátorského mikrofonu se opět ujme dvojice Tereza Kostková a Marek Eben.
Pečení s Petrou
Vítězka první řady soutěže Peče celá země Petra Burianová seznámí diváky v novém týdeníku Pečení na neděli s recepty z venkova.
Gastronomický cestopis sbírá recepty na buchty a koláče podobně jako K. J. Erben či Božena Němcová pohádky. Má ambici toto ojedinělé dědictví zachovat a předat dál. Na pozadí malebného českého a moravského venkova poskytuje nespočet rad a typů nejen k pečení, ale i k životu obecně. S mírnou nadsázkou se dá říct, že jde o pekařskou topografii, archeologii a antropologii.
Vytuněné dokumenty
Veřejnoprávní televize na podzim sází také na bohatou dokumentární tvorbu. Tvůrci připomenou aktuální celospolečenská témata i významná výročí, a to sto let Československých legií s názvem Legie 100 – Sibiřská anabáze i úctyhodných 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily v dokumentu Svatá kněžna Ludmila.
Historický dokument také připomene 750 let od narození Václava II. ve snímku Václav II. – Cesta ze stínu.
Téma samoživitelek a samoživitelů přiblíží film Eriky Hníkové Sólomatky, který mapuje těžkosti života, do něhož výrazně zasáhla také vlna pandemie. Režisérka Šárka Maixnerová ve snímku Na vlastní duši představí šestici osob s psychiatrickou diagnózou. Téma znásilnění žen reflektuje dokument Znásilnění pod kůží.
Cestovatelské dokumenty zastoupí seriál Českem na koňském hřbetu, v němž bratři Martin a Ondřej Krausovi představí stezky určené pro jezdce na koních, které protínají české, moravské i slezské kraje.
Česká televize nabídne také intimní portrét písničkáře Jana Nedvěda v dokumentu Tahle doba není pro nás, příběh českého disentu pohledem zvenčí Umění disentu, zprávu o tuzemském anarchismu Neposlušní nebo francouzsko-německo-český dokument o ideologické válce o dětské duše s názvem Válka obrazů.
Fotogalerie |