Vltavský: Božena Němcová na to jde přes postel: Máme to mít České televizi za zlé?

Boženu Němcovou zná většina lidí jako autorku pohádek a také Babičky, kterou měli všichni jako povinnou četbu ve školních škamnech. To je trochu málo, řekli si v České televizi a vytasili se s minisérií Božena s Annou Kameníkovou a Aňou Geislerovou v hlavní roli. Více než národní buditelku a spisovatelku ji tvůrci představili coby emancipovanou a v manželství nepříliš spokojenou ženu s bohatým sexuálním životem.

K novince České televize diváci i kritici upínali velké naděje. Bouřlivé diskuze vzbudilo už samotné obsazení hlavní postavy Boženy Němcové. Aňa Geislerová se jí podle mnohých hlasů vůbec nepodobá! Anna Kameníková, která si zahrála spisovatelku v jejích mladších letech, však roli zvládla na jedničku.

My, co si ji pamatujeme z rolí frackovitých dívek, například ve filmu Nevinnost, kde si ostatně zahrála i Geislerová, jsme byli příjemně překvapení jejím vývojem. Kromě vzpurnosti mladé Němcové dokázala postavě vtisknout i touhu po změně společenských konvencí kombinovanou s lyrickými tóny, zejména při záběrech v přírodě.

Ta ostatně v prvním díle Boženy hrála docela významnou roli, a tak některým divákům přišlo, že se děj zbytečně táhne.

I když byl první díl možná příliš rozvláčný, pikantních scén v něm bylo dost, což byl také záměr tvůrců. Němcovou chtěli představit jako ženu z masa a kostí se svými potřebami a tužbami. 

„Nechtěli jsme se na ni primárně dívat jako na slavnou spisovatelku, jako na povinnou četbu, jako na nějakou postavu z mramoru. Ale spíše nás zajímala dívka, později žena, která má nějaké velké vnitřní světlo a obrovskou touhu jít tam, kam ji to táhne, navzdory překážkám, navzdory době i lidem okolo sebe,“ řekl k tomu kreativní producent Michal Reitler.

V posledních desetiletích padá představa, že historické a životopisné filmy mají jen chrlit fakta. Autoři a filmaři častěji přidávají sexuální scény, které konzervativnějším divákům už mohou přijít přes čáru. Krok s dobou v tomto ohledu drží i tuzemští tvůrci. Už seriál Já, Mattoni byl na erotiku mnohem bohatší než jiné kousky, jež zabrousily do české historie.

Inu, proč ne, uvidíme, co bude Božena Němcová zažívat v dalších dílech, které dávají tušit, že věrná svému manželovi zřejmě nebude.  

Pochvalu si rozhodně zaslouží kostýmní výprava a okázalé záběry exteriérů. Zapomeňte na papundekl a studiové záběry, tady se točí ve velkém stylu. Je vidět, že Česká televize má potřebné prostředky a neváhá je utratit. Po vánočních reprízách a programu, co nepřekvapí, je minisérie Božena vítanou vzpruhou a připomínkou, že někdy se koncesionářské poplatky vyplatí platit.

Palec nahoru i za to, že tvůrci angažovali celou řadu známých herců, kteří se blýsknou v rolích, jež lidé znají jen z hodin dějepisu a literatury. Skvělá je třeba Magdalena Dobromila Rettigová, kterou si zahrála Veronika Freimanová. Pochvalu si zaslouží i Jan Hájek v roli podváděného manžela Němcové nebo její rodiče v podání Vladimíra Javorského a Lucie Žáčkové.

Slavná česká spisovatelka v novém televizním hávu možná leckoho překvapí až rozčílí, leckdy s ní (ne)bude souhlasit a místy jí možná bude závidět, v zapomnění ale nezapadne. I když coby stavební kámen hodiny literatury bude fungovat jen napůl.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:01 úterý 4. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • 105
  • 65
  • 17
  • 16
  • 16
  • 14
Komentáře