Vítězové: Ceny Anděl 2025
Album roku (Ostraka) natočil Michal Prokop & Framus Five. Získávají dnes už druhou sošku Anděla.
Do Síně slávy uvedla svou maminku Lenku Filipovou zpěvačka Lenny. Osobně na galavečeru přítomna nebyla, poděkovala natočeným vzkazem.
Sólovou interpretkou je zpěvačka Klára Vytisková.
„Děláte si legraci? Děkuju moc Akademii, producentům, všem klukům a holkám, s kterými jsem natočila klipy ke všem písničkám na desce. Mám vedle sebe fantastického manžela, Romana Víchu, díky kámo!“ slyšeli jsme v její děkovné řeči.
Nejlepší videoklip měl v roce 2025 písničkář Yasha 96, vlastním jménem Jáchym Kovář. Vítězem v kategorii Klasika se stal Alinde Quintet. Nejlepším rockovým albem je Amen od kapely Lvmen. V kategorii Alternativa a elektronika si Anděla převzala skupina Ida The Young.
Anděla v kategorii Rap si podruhé odnáší dvojice James Cole & Idea.
Objevem roku se stala písničkářka Marie April. „Sama v sobě bojuju s důvěrou v to, co dělám, takže děkuju Akademii, že ve mě věří. A děkuju taky Tomu Seanu Pšeničkovi za to, že se mnou tohle album nahrál,“ uvedla.
Cenu v kategorii Folk převzal písničkář Jan Běťák. Nominaci v kategorii Jazz proměnil Tomáš Liška & Invisible World za album Holy Grail.
Slovenským albem roku moderátor Libor Bouček vyhlásil desku Richarda Müllera a skupiny Banket nazvanou Slovenská strela.
Skladbu roku (Navždycky blázen) natočili Gufrau, Victor Kal. a Rohony. „Moc si vážíme toho, že tu můžeme být. Děkujeme všem, kteří nejsou vidět, a taky našim rodinám,“ zaznělo v jejich děkovném proslovu.
Jak to dopadlo u Společného projektu? Radovat se může James Cole & Idea. „Děkuju moc, neměl jsem připravený proslov a chtěl bych říct, že to pro mě hrozně znamená,“ řekl James Cole.
Před námi je vyhlášení první hudební ceny. Anděla v kategorii Sólový interpret si odnáší Michal Prokop & Framus Five.
HLAVNÍ KATEGORIE: VÍTĚZOVÉ Album: Michal Prokop & Framus Five – Ostraka Skladba: Gufrau, Victor Kal. a Rohony – Navždycky blázen Skupina: Mňága a Žďorp – Hoříš? Hořím! Sólová interpretka: Klára Vytisková – +Ega Sólový interpret: Michal Prokop – Ostraka Objev: Marie April – Tangerines Společný projekt: James Cole & Idea – Done |



7
18
10
6
17
22