Catherine Zeta-Jones: Poprvé otevřeně promluvila o maniodepresivní psychóze

2. února 2016
Osud je nelítostný, a tak si i oscarová holywoodská hvězda Catherine Zeta Jones (46) prožila své životní peklo a teprve po několika letech se o tom rozhodla otevřeně promluvit.

Život Catherine Zety-Jones se již od počátku její kariéry odvíjel více než slibně. První herecké úspěchy slavila již ve svých 14 letech, kdy se objevila na britských divadelních prknech v hlavní roli ve hře Annie.

V roce 2000 se Catherine provdala za neméně známého amerického herce Michaela Douglase (71), se kterým má dvě děti, syna Dylana Michaela (15) a dceru Carys Zetu (12). Manželé žili harmonicky a bez potíží až do roku 2010, kdy Douglasovi diagnostikovali rakovinu jazyka.

Catherine Zeta- Jones a Michael Douglas v listopadu 2015 oslavili 15 výročí od...

Catherine Zeta- Jones a Michael Douglas v listopadu 2015 oslavili 15 výročí od svatby.

Manželství je dlouhá a kamenitá cesta. Myslím, že lidé hází příliš rychle ručník do ringu, místo aby se problémy naučili řešit. Žádný problém totiž není poslední, bude následovat mnoho a mnoho dalších. Je potřeba se s tím naučit pracovat,“ řekla Catherine na úvod.

V roce 2010 byla Michaelovi Douglasovi sdělena nešťastná diagnóza- rakovina jazyka.Snažila jsem se udržet naše soukromé problémy mimo dosah médií. To bylo to jediné, co jsem mohla dělat. Děti se mě ptaly, jestli tatínek umře a já nevěděla, co jim mám odpovědět. Byla to ta nejtěžší životní zkouška.“

Celá rodinka opět pohromadě.

Celá rodinka opět pohromadě.

Zatímco se však Michaelův stav začal postupně zlepšovat a všechno se jevit růžověji, Catherine chřadla. Psychicky sklouzávala stále více a více na dno, a ač se o to její okolí snažilo, nebylo jí pomoci. Vysvobození nastalo, když jí lékaři oznámili diagnózu bipolární poruchy.

Nemoc ve mně byla uložená léta, ale neprojevila se. Michaelova choroba a rodinná zátěž s ní spojená však zafungovala jako spouštěč,“ říká Catherine. To, že moji nemoc pojmenovali byla ta nejlepší věc, co se mi kdy mohla stát. Ten fakt, že moje emoce mají jméno bylo neskutečně osvobozující. Byla to naděje na lepší zítřky.“

Fotogalerie

Existují fantastické vzestupy ale také tvrdé a nečekané pády. Mým cílem je držet se neustále ve středu, kde se právě teď nacházím. Vím mnoho o bolesti a je to pro mě ta nejcennější životní zkušenost, díky které jsem přehodnotila své priority,řekla Catherine na závěr.

Bipolární porucha

Bipolární afektivní porucha, též někdy označovaná jako maniodepresivní psychóza, je velmi vážné a dlouhodobé psychické onemocnění, kdy se u jedince střídají dvě základní fáze prožívání. Mánie a psychóza.

Psychotický stav je fáze, kdy člověk prožívá depresivní stav projevující se zejména nadměrnou sklíčeností, poruchami spánky, ztráty chuti k jídlu, pocity bezvýchodnosti a beznaděje, apatie, snížené sebevědomí a může vyústit i k myšlenkám na smrt, v nejhorším případě i k jejich realizaci.

Takový stav trvá nejméně dva týdny. Po překlenutí tohoto stádia se jedinec dostává do fáze druhé, tedy stadia manického. To trvá nejméně týden. Jedinec prožívá silné emoce, jak pozitivní, tak negativní. Projevují se extrémně dobrou náladou, nadměrným sebevědomí, přeceňováním svých schopností, riskováním a lehkovážným přístupem. Je vysoce vzrušivý k podnětům, vztahovačný, výbušný a podrážděný.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:17 středa 1. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 11
  • 9
  • 9
  • 8
  • 8
Komentáře