Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Herečka Cate Blanchett tepala Evropu: Nestavte ploty, migrantům pomáhejte! Trapas, říká Zdechovský

  Australská herečka Cate Blanchett na půdě Evropského parlamentu předvedla plamenný projev o tom, jak bychom měli v Evropě pomáhat uprchlíkům. Europoslanec Tomáš Zdechovský ji za to ostře zkritizoval. | foto: Reuters

  Neutíkají, protože by chtěli někomu brát práci a podkopávat kulturu, ale protože si chtějí zachránit život. A vy byste jim měli pomoct, ne stavět ploty s ostnatými dráty. Taková slova pronesla na půdě europarlamentu slavná australská herečka Cate Blanchett. Tepání politiků proložila řadou dojemných příběhů o migrantech, se kterými se setkala během charitativní činnosti. „A byl to docela trapas,“ hodnotí její vystoupení europoslanec Tomáš Zdechovský.

  Slavná oscarová herečka, která zazářila například v ságách Pán prstenů či Hobit, na půdě Evropského parlamentu vystoupila coby ambasadorka dobré vůle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

  A podle toho také její proslov vypadal. Jak problém s masivní migrací řešit, to rodilá Australanka nevysvětlila. Zato europoslance, potažmo všechny Evropany poučovala o tom, že musí migrantům pomáhat.

  „Nejsem Syřanka ani Ukrajinka. Nejsem z Izraele ani z Palestiny. Nejsem politik ani učenec. Ale jsem svědek,“ uvedla svůj projev, aby následně vyprávěla, čeho všeho svědkem za svůj dosavadní život byla.

  „V Nigeru jsem se střetla s mladým mužem, říkejme mu Ibrahim, který byl nucen uprchnout z Dárfúru. Aby se vyhnul odvodu milicí nebo jisté smrti, našel cestu do Libye. Tam byl zotročen, bit a opakovaně znásilňován. Sám a hluboce traumatizovaný se sedmkrát pokusil jet lodí do Evropy. Řekl mi, že se chopil své šance, protože utopit se na moři je lepší varianta než katastrofické zážitky v Africe,“ popsala například Cate Blanchett.

  „Dokážete-li si představit své vlastní syny a dcery ve stejné situaci, pak možná pochopíte, že stěny či ostnatý drát nejsou řešením,“ apelovala na europoslance.

  Australská herečka Cate Blanchett na půdě Evropského parlamentu předvedla plamenný projev o tom, jak bychom měli v Evropě pomáhat uprchlíkům.

  Herečka také prohlásila, že uprchlíci rozhodně nemají v plánu brát Evropanům práci nebo ničit jejich kulturu. Spousta z nich podle ní ani nemá v plánu v Evropě trvale žít, jejich snem je prý vrátit se za svými rodinami, ovšem za předpokladu, že budou v bezpečí.

  „Pamatujte na síly, které způsobují pohyb lidí jako Ibrahim, a zajistěte, aby se politika EU soustředila na jejich ochranu, ne na opevňování hranic. Tam, kde jsou zapotřebí koordinované reakce na smíšená stěhování do Evropy, vysvětlete důležitost bezpečných a legálních cest a investujte do efektivnějších systémů, abyste spravedlivě určili, kdo má legitimní právo zůstat a kdo ne,“ úkolovala Blanchett evropské politiky.

  Australská herečka Cate Blanchett na půdě Evropského parlamentu předvedla plamenný projev o tom, jak bychom měli v Evropě pomáhat uprchlíkům.

  Ztrapnila se, říká Zdechovský

  Zatímco velká část Evropského publika hollywoodské hvězdě nadšeně tleskala, další poslanci z jejího projevu nadšeni vůbec nebyli. Patří k nim i europoslanec Tomáš Zdechovský, který ji ostře zkritizoval.

  „Vystoupení herečky Cate Blanchett před Evropským parlamentem. bylo popravdě docela trapas. Její míchání nelegální migrace a uprchlictví s dojemnými příběhy z návštěv různých míst planety, bylo to nejméně úsměvné,“ napsal známý lidovec na Twitteru.

  Europoslanec Tomáš Zdechovský

  „Ano, vážím si ji jako herečky, ale když věcem nerozumí, tak je trochu nesmyslné, aby nám v europarlamentu vyprávěla o tom, jak máme více pomáhat a brát více lidí z konfliktních regionů. Protože EU bere nejvíce uprchlíků. Jen připomenu, že sama pochází z Austrálie, která je jednou ze zemí s nejpřísnější migrační politikou. Nikdo jí nebrání více pomáhat na blízkém východě a v Africe,“ dodal.

  Fotogalerie

  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...