Beyoncé si při vystoupení Super Bowlu nedala pokoj, vytáhla černošskou politiku

Zpěvačka se rozhodla dát najevo svůj politický postoj. | foto: AP

Beyoncé vážně ví, jak na sebe strhnout pozornost. Během vystoupení v poločase slavného Super Bowlu představila svůj nový singl Formation. Text písně je hodně angažovaný, i proto zpěvačku při show doprovodily tanečnice v černých baretech, které odkazují k černošské organizaci bojující za lidská práva Black Panthers (Černí panteři).

Coldplay a Bruno Mars na Super Bowlu ostrouhali. Během poločasu amerického tradičního fotbalového zápasu totiž probíhá show super hvězd, jenže tihle dva pánové zrovna měli smůlu, že se o ni museli dělit se zpěvačkou Beyoncé.

Čokoládová kráska a její tanečnice si celé vystoupení ukradly pro sebe. Zpěvačka představila nový song Formation, v němž oslavuje černochy.

„Mám ráda svůj negerský nos, na mým děcku se mi líbí afro,“ zpívá Beyoncé v novém singlu Formation. Je hodně osobní, zpívá o rodičích a je hrdá na svůj původ.

Zpěvačka ve svých textech už dříve podporovala tzv. holčičí sílu, takhle otevřená angažovanost v boji za práva černochů je u ní ale novinkou.

Za Černé pantery!

Černí panteři a Malcolm X

Black Panther Party (Strana černých panterů) byla radikální a v jednání často militantní levicová černošská organizace působící v USA od poloviny 60. do 70. let. Její členové jsou známí také jakoČerní panteři. Jedním z jejich vzorů byl zastřelený Malcolm X, islámský aktivista, duchovní vůdce a bojovník za lidská práva.

Aby dostal její postoj opravdu styl, Beyoncé i její křoví se oblékly do drsných černých kostýmků a tanečnice dostaly na hlavu černé barety, které se proslavily jako poznávací znamení organizace Černí panteři.

Navíc se během tance zformovaly do X, což je podle médií pocta aktivistovi Malcolmovi X.

Několikrát také zdvihly ruce se zaťatými pěstmi v gestu, které vyjadřuje vzájemnou solidaritu černochů.

Politická angažovanost v tomhle případě má svou aktuální příčinu.

Beyoncé a její tanečnice bojují za soudní spravedlnost pro Maria Woodse. Tohoto černocha zastřelila policie v San Franciscu v prosinci roku 2015, odmítl totiž uposlechnout výzvy, aby odhodil nůž z ruky. Mladého muže pak zastřelilo deset sanfranciských policistů. Jeho smrt poté vyvolala v zemi protesty.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:49 7. června 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  31
 • Super
  11
 • Haha
  9
 • Sladký
  9
 • Tvl
  9
 • Cože
  7
Komentáře