Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Až se upije k smrti, budu za vraha! Slováček vysvětluje, proč chce zbavit Dádu svéprávnosti

  Felixovi došla trpělivost s údajným alkoholismem Dády Patrasové. | foto: Expres.cz

  Jedno známé rčení praví, že alkohol je dobrý přítel, ale zlý pán. V případě celebrit to platí dvojnásob, protože jsou stále na očích, a pokud tzv. lejou, těžko se to utají. Velký problém s pitím má i Dagmar Patrasová (63). Její stále ještě manžel Felix Slováček (76) ví své. Velmi vážně dokonce uvažuje o tom, že ji nechá zbavit svéprávnosti, protože nechce, aby skončila jako Iveta Bartošová (†48).

  Problémy s alkoholem se s bývalou královnou dětských srdcí vlečou už roky. Má za sebou několik skandálů, které z ní udělaly prakticky nezaměstnanou. Naštěstí, chtělo by se říct.

  Vždyť který odpovědný rodič by chtěl, aby jeho děti považovaly za svůj vzor potácející se odulou lidskou trosku blábolící nesrozumitelně do mikrofonu a zahalenou do alkoholového oparu, jako se to Patrasové stalo například v roce 2007 na dětském vánočním koncertu v Prostějově?!

  Mimochodem, už tenkrát se Dagmar vymlouvala, že rozhodně nepila ani kapičku, problém byl prý v prášcích na bolest, které si vzala.

  Právě tento katastrofální nedostatek sebereflexe je pro většinu alkoholiků typický, a dokud sami sobě nepřiznají, že mají problém, nikdy se své závislosti nezbaví. Nutit takového člověka do léčby je zbytečné.

  „Přesvědčovali jsme ji několikrát, ale bohužel to nepůjde, dokud ona sama nebude chtít. Po té bouračce jsme byli přesvědčeni, že si řekne, že už toho bylo dost, ale bohužel se tak nestalo,“ svěřil se Rytmu života Felix Slováček a otevřel tím kauzu dalšího velkého průšvihu, v němž figuroval vedle Dády alkohol v jejích žilách.

  Řeč je samozřejmě o bouračce, kterou herečka zavinila na konci loňského roku, kdy na křižovatce jenom pár desítek metrů od svého domu „sestřelila“ jiné auto, přičemž měla 2,5 promile alkoholu v krvi.

  V tomto případě dokonce přiznala, i když samozřejmě ne hned, že byla opilá (ani tady si ovšem neodpustila výmluvy a tvrdila, že šlo o zbytkový alkohol), a chvíli se zdálo, že konečně pochopila, jak velký problém má.

  Jenže skutek utek, bouračka je zapomenuta a Dáda dál pravidelně doplňuje hladinku.

  To nám ostatně potvrdil i Slováček. „Po té havárii podepsala smlouvu, že nebude pít a že si to policie může kdykoli zkontrolovat. To má trvat asi rok a půl, nevím teď přesně. Ona ale umí dobře lhát. Vždy když se něčeho napila, dokázala všechny své bulvární kamarádky a novinářky přesvědčit, aby o ní napsaly pouze to, co ona zrovna potřebovala a chtěla,“ svěřil se Rytmu života jazzman, jenž už s Dádou několik let nežije a manželství je pouze formální, přesto má svou ženu stále v srdci a záleží mu na tom, aby se uzdravila.

  Její alkoholismus bere správně jako těžkou nemoc, již je potřeba léčit. Co ale dělat, když se pacient léčit odmítá, a není dokonce ani schopen přiznat si, že je nemocen?

  Jedna možnost by tady v tomto případě byla. Slováček o ní vážně uvažuje jako o poslední šanci, jak zachránit Dagmar život. Tou možností je částečné zbavení svéprávnosti, tak jak to zařídil nedávno s manželkou Hankou Jiří Krampol.

  Hrozně rád bych to udělal. Dokonce už jsem se radil s jedním advokátem, jak to všechno udělat, ale není to jednoduché. Na druhou stranu, když neudělám nic, může celá situace skončit podobně, jako tomu bylo u Ivety Bartošové. V tu chvíli mě národ přestane mít za muzikanta a bude mě považovat za vraha. Budou říkat, že jsem ji zavraždil a o nic se nepostaral. Já ale v podstatě nedělám nic jiného, než že se starám!“ svěřil se nám Felix a v jeho hlase byl cítit velký strach o zdraví a život ženy, s níž prožil podstatnou část života.

  Bez ohledu na rozpad manželství, bez ohledu na to, že má již několik let jinou partnerku, výtvarnici Lucii Gelemovou, chce, aby byla Dagmar v pořádku. Vždyť spolu mají dvě děti!

  Jak se vlastně Anna Julie a Felix mladší k případnému omezení maminčiných práv a nutnosti léčby stavějí?

  Měli by s tím souhlasit, protože je to jediná možnost, jak jí pomoct. Zaslouží si, aby jí někdo pomohl, ale musí alespoň trochu chtít. Ona to nevnímá, nepřizná, že si dá. S Aničkou jsem to už i konzultoval,“ vysvětloval Felix, který jedním dechem dodal, že Dáda se dokáže dobrovolně nenapít pouze v jediném případě.

  „Když je jí zle, vydrží i týden. Většinou ale přestane pít, jen když je jí špatně. Když tři dny nepije, splaskne, a když se nalíčí, vypadá výborně. Člověk by nikdy neřekl, že může být vůbec ve stavu, ve kterém po požití alkoholu bývá,“ vysvětluje s nadějí v hlase.

  Snad tedy ještě není pozdě! Slováček se ale Rytmu života svěřil i s jednou informací, která v celé kauze dosud nezazněla.

  Chci to řešit s doktorem, který stejný problém řešil a vyřešil s Hankou Krampolovou. Je mi jasné, že Dáda s tím v žádném případě souhlasit nebude, ale to naštěstí ani nemusí. Vidím to jako její jedinou záchranu. Tento týden mám sraz se soudcem. Už jsem se s ním potkal, než jsem odjel do Španělska, ale to jsme si jen řekli co a jak,“ uvedl.

  Že by se tedy opravdu začalo blýskat na lepší časy? Když to touto cestou šlo u manželky Jiřího Krampola, proč by to nešlo u Dády?

  Na druhou stranu, Patrasová je ve svém přesvědčení, že žádný problém nemá, natolik ukotvena, že bude určitě problém i v případě, že se ji podaří dostat do léčebny, byť třeba proti její vůli.

  Pobyt v léčebně pod dozorem lékařů je ostatně i jednou z podmínek pro zahájení procesu částečného zbavení svéprávnosti.

  „Nepiju! Jednou v životě jsem udělala chybu a budu za ni pykat do konce života!“ řekla Rytmu života Patrasová a dál se o tom, že by měla nějaké problémy s požíváním alkoholu, odmítla bavit.

  Jedna věc je v této kauze jasná. Slováček své ženě, i když s ní nežije, nepřeje vůbec nic špatného, naopak. Ví, že alkoholismus je nemoc a že alkoholik potřebuje oporu, bez níž se nikdy nedokáže vyléčit. Přes všechny spory, které spolu měli.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:03 středa 11. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   59
  • Super
   33
  • Haha
   29
  • Tvl
   25
  • Cože
   24
  • Sladký
   23

  ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

  Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

  Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

  Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

  Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

  Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz