Životní příběh Aťky Janouškové: Smrt přítele, mužské hormony a koncentrační tábor

S Aťkou Janouškovou se osud nemazlil. | foto: Profimedia.cz

S dabérkou a herečkou Aťkou Janouškovou (†88) se osud vůbec nemazlil. Široká veřejnost ji sice vnímala jako věčně usměvavou a pozitivně naladěnou dámu, ale to, čím si ve svém dlouhém životě musela projít, si málokdo umí představit. Věděli jste například, že její otec zemřel v koncentračním táboře? A to nebyla jediná tragédie, která Aťku Janouškovou potkala!

Aťka Janoušková, vlastním jménem Vlasta Janoušková, se od dětství věnovala baletu a hraní v divadle. Odmalička milovala smích, tanec i zpěv. Ohromnou chuť do života jí nesebralo ani to, že kvůli poruše růstu vyrostla do výšky pouhých 120 centimetrů. 

„Oznámili mi to poměrně brzo, ještě před vstupem do obecné školy. Řekl mi to pan doktor, já jako malá holka jsem nad tím předtím nepřemýšlela. Nikdo se mi ale ve škole nepoškleboval,“ zavzpomínala Aťka Janoušková v nedávném rozhovoru se Zuzanou Bubílkovou pro Blesk.cz.

Nějaký čas se Aťka snažila s nepřízní osudu bojovat. Byl to ale souboj, který nemohla vyhrát. 

„Snažila jsem se léčit mužskými hormony, ta moje porucha je totiž způsobená jejich nedostatkem. Pak už jsem nechtěla. Vyrůst za rok o dva tři centimetry, to mě nebavilo. Navíc mě museli hlídat, abych nevousatěla,“ popsala se smíchem Janoušková.

S Petrem Hapkou

S Petrem Hapkou

Už jako dítě vystupovala Aťka Janoušková v Národním divadle. V roce 1942 však divadlo musela opustit.

„Těsně před tím, než jsem měla začít zkoušet roli Barborky v činoherní inscenaci Zuzana Vojířová, přišlo na ředitelství anonymní udání. Někdo se pohoršoval nad tím, že jako dcera Židovky hraju na naší první scéně. Následovala okamžitá výpověď,“ prozradila v rozhovoru pro Reflex.cz Janoušková.

Její rodiče byli tehdy odvlečeni do koncentračního tábora. Zatímco matka teror v koncentráku přežila, její otec se již nikdy nevrátil.

„Do smrti to nezapomenu: na jídelním stole pořád ještě stál nedojedený oběd, od kterého rodiče gestapo odvleklo,“ vzpomínala dále Janoušková, která musela nějaký čas bydlet u maminčiny sestry a poté žila u sestry svého tatínka.

Po válce Janoušková pracovala jako korespondentka. Brzy se ale dostala zpět na jeviště. K účinkování v domácích i zahraničních estrádách ji přivedl manažer Lucerny František Spurný.

Málokdo asi dnes ví, že Aťka Janoušková ovládala několik cizích jazyků. Dokázala vystupovat v němčině i ve francouzštině.

Aťka Janoušková působila dlouhá léta také v Národním divadle.

Aťka Janoušková působila dlouhá léta také v Národním divadle.

Aťka Janoušková hrála také divadlo pro děti, spolupracovala s Josefem Zímou a objevila se i v několika filmech. Například si zahrála v Sedmi ženách Alfonse Karáska, v hudební komedii Ať žijí duchové! nebo ve Formanově Amadeovi. 

Nejvíce ji ale proslavil dabing. Obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní přínos českému dabingu. Propůjčila hlas například včelce Máje. 

Aťka Janoušková měla několik vztahů, ten nejvážnější skončil tragicky...

Aťka Janoušková měla několik vztahů, ten nejvážnější skončil tragicky...

Janoušková si velmi pečlivě hlídala svůj soukromý život. Pár vztahů tato nejmenší česká herečka měla, ten nejvážnější ale skončil tragédií!

„Měla jsem dlouholetý vztah, byl to muzikant. Ale bohužel tragicky zemřel. Byli jsme oba bohémové, měli jsme volnější náhled na život, na rodinu jsme nemysleli. Věděla jsem, že pro mě není možné mít rodinu a dítě,“ vyprávěla herečka smířeným tónem Zuzaně Bubílkové.

Poslední roky svého života Janoušková pobývala převážně sama ve svém bytě v pražských Strašnicích. Se svými přáteli udržovala kontakt po telefonu. 

Navzdory vysokému věku se těšila dobrému zdraví, a tak byla její náhlá smrt pro mnohé překvapením.

Podle serveru Nova.cz se Janouškové ale nedávno udělalo špatně. Tvrdila, že nemoc není vážná a brzy se dá do kupy. 

„Povídá mi: Vydrž, ono to takhle bude nějakých sedm deset dní a všechno bude v naprostém pořádku,“ uvedl její přítel Lubomír Zemanec pro televizi Nova.

Jenže nebylo. Několik dní nebrala telefon, což u ní nebylo běžné. Zemanec se tak rozhodl Janouškovou pro jistotu navštívit. A spatřil bezvládné tělo nejmenší české herečky na zemi. 

Pomoci jí nedokázali ani přivolaní lékaři, koroner na místě konstatoval smrt. „Nejspíš měla nějakou srdeční příhodu,“ myslí si Zemanec.

Pár dní před smrtí ale sršela energií.

Pár dní před smrtí ale sršela energií.

I přes to všechno, co Janoušková prožila, se dívala na svět vždy očima optimisty. Na všem se snažila najít pozitivní stránku. Například říkala, že co jí osud vzal na výšce, to jí vynahradil na fyzičce a zdraví. 

„Osud byl ke mně vcelku příznivý. Život mě baví, věk nevěk,“ řekla předloni Blesku tato „malá velká herečka“, která se zlatým písmem zapsala do historie českého dabingu.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:04 8. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  176
 • Sladký
  20
 • Haha
  19
 • Tvl
  19
 • Cože
  16
 • Trapas
  16
Komentáře

Mohlo by vás zajímat