Chci zpět kariéru! Co dělají Me Too bojovnice Asia Argento a Rose McGowan? Vypadá to na konec

15. září 2019
Kauza Me Too pomalu utichá a s ní také hlasy jejích dvou zakladatelek, béčkových hereček Rose McGowan a Asie Argento. Ty mezi prvními veřejně obvinily filmového magnáta Harveyho Weinsteina ze znásilnění, k němuž mělo dojít v devadesátých letech. Kdepak je jim dnes asi konec?

O nepříliš známých herečkách Rose McGowan a Asii Argento není od dozvuků kauzy Me Too ani vidu, ani slechu. Přitom stály v předních řadách hnutí a zasazovaly se o to, aby byly slyšet hlasy všech žen, na nichž se muži měli dopustit sexuálního obtěžování.

Rose McGowan se nedávno pro The Guardian nechala slyšet, že jí chybí hraní. „Chybí mi to a chybí to nám všem, kterým byla kariéra herečky ukradena. A byly jsme v tom dobré,“ míní jedna z hereček, jež stály u zrodu hnutí Me Too.

Proti tvrzení, že byla jednou z prvních, se McGowan ohrazuje.

„Já jsem byla skutečně první, kdo se nebál říct, že mě Weinstein znásilnil. Ostatní herečky pak na červeném koberci akorát demonstrovaly soucit se ženami, kterých se to dotýká. Bylo to ale pokrytecké, žádná z nich ve skutečnosti nic jiného neudělala,“ říká s tím, že boj s Weinsteinem ji stál hereckou kariéru.

Jinými slovy tvrdí, že jako herečka se už zřejmě neuplatní. Ona ale nikdy neexcelovala tak, jak popisuje. Mezi její nejslavnější počiny patří role v teenagerovském hororu Vřískot a v seriálu Čarodějky.

Mimo to se pokoušela prorazit i jako zpěvačka, což se jí okrajově podařilo v době, kdy tvořila pár s Marilynem Mansonem. Nedávno napsala autobiografickou knihu Brave, ve které se zpovídá ze všech traumat, jež prožila. To s Weinsteinem přitom uvádí jako jedno z nejtěžších.

V knize popisuje, jak ji v roce 1997 Harvey Weinstein sexuálně napadl ve vířivce. S tímto zážitkem se McGowan měla tehdy svěřit své manažerce Jill Messick, jíž ale údajně řekla, že sblížení bylo vzájemné, nejednalo se tedy o znásilnění. V roce 2017 s příběhem vyšla ven. Dnes se Rose zabývá okrajovými uměleckými projekty a stěžuje si na finanční problémy.

Další aktivistkou hnutí Me Too je původem italská herečka Asia Argento. Tu měl Weinstein údajně znásilnit v roce 1997. Kauza Me Too ji sblížila s Rose McGowan, se kterou patřily mezi nejvýraznější osobnosti.

Pár měsíců poté, co Argento zveřejnila svůj příběh, byla sama nařčena ze sexu s tehdy nezletilým hercem Jimmym Bennettem v roce 2013. Následně mu měla vyplatit přes osm milionů korun, které ho měly umlčet. Miliony zkrachovalého herce naopak namlsaly a požadoval po Asii dalších sedmdesát, pak se oba herci odmlčeli a přestali komunikovat s médii.

Pikantní je, že odškodnění za Asii platil její tehdejší přítel, bohatý a mediálně známý šéfkuchař Anthony Bourdain, který loni spáchal sebevraždu.

I když je kariéra Asie Argento pravděpodobně úspěšnější než ta Rose McGowan, pořád to byly hlavně menší role, které ztvárňovala. Ačkoliv se snaží prosadit i jako režisérka a její poslední kousek Nepochopená není vůbec špatný, jedná se o menší projekt. Poslední filmové projekty jsou vyloženě okrajovou záležitostí.

Její nejslavnější rolí je sekundantka Vina Diesela v akčním béčku xXx, diváci si ji možná ještě pamatují jako zhýralou královu milenku ve filmu Marie Antoinetta či jednu z dvorních dam ve francouzském velkofilmu Královna Margot.

Celá kauza Me Too začala na podzim 2017, kdy se začaly šířit zprávy o sexuálních útocích Harveyho Weinsteina. Přidávaly se desítky žen, které tvrdily, že je filmový magnát sexuálně napadl, nebo dokonce znásilnil. 

Argento spolu s McGowan povzbuzovaly ostatní ženy, aby se nebály promluvit o podobných zkušenostech veřejně. To se ale postupně zvrtlo a postupně se ukazovalo na každého muže, jenž se měl v minulosti zachovat jako sexuální predátor.

K usvědčení přitom stačil mnohdy jen nevhodný pohled nebo komentář a na důkazech vůbec nezáleželo.

Ženy začaly sdílet příběhy sexuálního násilí staré dvacet třicet let. Po obvinění producenta Weinsteina (jehož chování bezesporu nepřijatelné bylo) to pokračovalo Kevinem Spaceym. Jeho případ se dostal až k soudu, ale protistrana nakonec odmítla podat důkazy, což je velmi podivné. Nicméně hnutí mu de facto zničilo hereckou kariéru, odvrátila se od něj společnost Netflix i slavní režiséři.

Asia Argento a Rose McGowan se v souvislosti s hnutím Me Too zviditelnily, když svou upadající slávu alespoň na chvíli rozptýlily bojem proti sexuálnímu násilí, nicméně hnutí nabralo na agresivitě, která nejednomu muži či ženě zničila kariéru, ne-li dokonce život.

Rok se s rokem sešel a Me Too se zcela obrátilo proti ženám, muži začínají veřejně vystupovat v tom smyslu, že s nimi nechtějí být o samotě, obě dvě aktivisty se pohybují ve spodních příčkách showbyznysu a vypadá to, že Hollywood na ně zanevřel zcela.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 1:08 pondělí 13. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 126
  • 36
  • 30
  • 30
  • 28
  • 26
Komentáře