Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Artur má skvělé hudební cítění,“ říká o synovi Ivety Bartošové zvukový producent

  Jak je na tom kapela Behind The Mirror po hudební stránce? | foto: Koláž Expres/Herminapress

  V sobotu křtila své historicky první album, do povědomí veřejnosti však dostala až díky jednomu z jejích členů Arturovi Štaidlovi, synovi Ivety Bartošové. Řeč je o velmi diskutované kapele Behind The Mirror, kterou mnozí podceňují. Za jejím úspěchem prý stojí pouze Arturův slavný původ. Zeptali jsme se proto na názor člověka, jenž s kapelou úzce spolupracoval a na hudební scéně se pohybuje již roky.

  Metalcorové hudební seskupení Behind The Mirror funguje na české hudební scéně teprve od roku 2014. Přesto se minulý rok probojovalo mezi top kapely, které byly nominovány na Českého slavíka v kategorii Hvězda internetu. Mnozí to však připisují spíše slávě Artura Štaidla než kvalitě hudební formace.

  Zeptali jsme se na to proto freelance studiového zvukaře Antonína Smrčky jr., který v rámci své Seabeast Production nahrával například i Petra Koláře a na české metalové scéně se pohybuje již několik let.

  Antonín Smrčka poznal kapelu Behind The Mirror zblízka a jejich hudbu svým...

  Antonín Smrčka poznal kapelu Behind The Mirror zblízka a jejich hudbu svým odborným okem chválí.

  Když ho kapela Behind The Mirror oslovila, aby se stal tvůrcem jejich historicky první desky, neváhal. Jak hudební formaci hodnotí poté?

  Behind The Mirror byli nominovaní v kategorii Hvězda internetu na Českého slavíka 2016, jako kapela přitom fungují teprve něco přes dva roky, jak hodnotíte jejich kvalitu v poměru se zbytkem české metalové scény?

  Zde je především třeba zdůraznit, že kapelu vždy prezentují skladby. Bez nich by si žádná nikde neškrtla a musím uznat, že ihned, co jsme album začali nahrávat, mě mile překvapilo, s jakým propracovaným materiálem kluci přišli. Prakticky jsem neměl, co bych jim vytkl. Skladby mají smysluplně uspořádanou strukturu, jsou vedle nabroušených kytar a kovové basy obohacené o elektronické a symfonické prvky a vše doprovází melodické a rapové vokály, takže o pestrost opravdu není nouze. V porovnání s ostatními skupinami je to prosté. Pokud jako kapela hrajete tužku a nahrávka nezní dobře, nikdo po vás neštěkne, u Behind The Mirror tomu ale tak není. I reakce lidí na na sociálních sítích jsou převážně pozitivní, nemluvě o mile překvapených posluchačích na Youtube.

  Jakou roli podle vás v jejich čerstvě nabyté slávě hraje fakt, že v kapele vystupuje Artur Štaidl, syn Ivety Bartošové?

  Jistý vliv to samozřejmě má, ale myslím si, že hudba se buď líbí nebo ne. Teprve čas ukáže, jak se věci doopravdy mají a já věřím, že když budou kluci dál dělat pokroky, tak jejich kvality později ocení mnohem více lidí, než je tomu teď, a po nějaké době už veřejnost nebude mít Behind the Mirror spojenou jen s tím, že v ní hraje Artur.


  Nahrával jste s kapelou jejich první CD, jak se vám s nimi spolupracovalo?

  V první fázi šlo nahrávání jako po másle. Kapela mělo všechno dobře připravené a nacvičené. Situace se trochu zkomplikovala po vyhazovu druhého zpěváka Jakuba Machačky, který s Arturem spolupracoval na textech pro album a nahrál na ni svoje party. Všechny vokály se tím pádem musely kvůli nově příchozímu zpěvákovi přehrát, protože došlo na různé změny v textech, frázování a melodií. Ale výsledek stojí za to.

  Koho z hudebníků byste označil za frontmana kapely?

  Pokud se půjdete podívat na jejich koncert, tak na pódiu spatříte zpěváky dva! Vedle Artura je jím Honza Katauer, který má na svědomí hrubější vokální projev. Obecně se o zábavu a frontmanství vždy starají zpěváci, takže nelze určit jen jednoho. Zkrátka figurují oba, protože ve všech skladbách se podle různých pasáží střídají a na tom je jejich muzika založená. Díky dvěma různým projevům je pak všechno o něco barvitější.

  Ustojí kapela pozornost, která se točí kolem Artura Štaidla?

  Ustojí kapela pozornost, která se točí kolem Artura Štaidla?

  Chová se Artur ke svému okolí nedůvěřivě, nebo je navzdory vysoké míře mediální pozornosti otevřený a přátelský vůči všem?

  Jen si zkuste představit být na jeho místě. Asi to není vždy úplně med, nicméně já ho znám jako ryze přátelského a bezprostředního člověka, co má skvělé hudební cítění. Není se také čemu divit, když pochází z hudební rodiny.

  Myslíte si, že zbytek uskupení do budoucna ustojí tu pozornost, která se na Artura váže a nepřímo tak upozaďuje ostatní členy kapely?

  Tak se zájmem médií už si kapela určitě potykala, ale každý člověk by si měl uvědomit, že jakákoliv skupina je vždy o celku. Pokud mají v uskupení všechny věci dlouhodobě fungovat, tak je nutné, aby každý přiložil ruku k dílu. Jinak by se všechno rozpadlo jako domeček z karet. A myslím, že kluci jsou dostatečně sebejistí na to, aby se dokázali s nadměrným zájmem o Artura popasovat. Tvrdá muzika přece dělá tvrdý chlapy!

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 28. června 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   21
  • Haha
   13
  • Trapas
   9
  • Cože
   8
  • Sladký
   8
  • Tvl
   6

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz