Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Experti: Mladí kluci mají velká lákadla, říká Panenka, já jsem měl štěstí díky své manželce

  Slavný fotbalista Antonín Panenka (71) je šťastný, že ještě dodnes se jeho pověstný dloubák střílí po celém světě, ale prý se bojí o fotbalové dění kvůli koronaviru. Celý svět se zastavil a sport s ním. Jak to může otřást celým děním na zeleném trávníku? Jak sám se stará o sebe, aby nepropadal depresi ze stáří a nemocí? Čestný předseda fotbalového klubu Bohemians 1905 se rozpovídal v pořadu Experti.

  „Zpočátku jsem s tím problémy neměl, ale teď v té druhé vlně se situace o dost zhoršila, už jsem obezřetnější,“ začal rozhovor v pořadu Experti Antonín Panenka, legendární fotbalista s neodmyslitelným knírkem. Prý si uvědomuje, že už není nejmladší, ale věří, že mu před nemocemi pomáhá to, že je stále aktivní a rád hraje všechny možné sporty.

  Samozřejmě také sleduje fotbalové dění, které teď pozměnila celosvětová pandemie. Chápe, že musela přijít některá opatření, i když to možná mnohé fanoušky otrávilo.

  Třeba to, že žádné kluby z 1. ligy nesestoupily.

  „Byla to reakce na ten koronavirus, byla to první věc, která se musela vyřešit. Nějaké řešení se muselo udělat, to jednoznačně. Pevně doufám a věřím, že se to brzy dostane do starých kolejí,“ obhajoval opatření Panenka, jemuž se také dvakrát nelíbila, ale je rád, že se to nějak vyřešilo.

  Jako čestný předseda klubu Bohemians 1905 se bojí, co s fotbalem pandemie udělá.

  Jako čestný předseda klubu Bohemians 1905 se bojí, co s fotbalem pandemie udělá.

  „Největší problém, že jsou zakázaní diváci, ale klub to potřebuje k životu. Teď je to spíš takový lépe organizovaný trénink,“ povídal dál o tom, že to může kluby ničit ekonomicky.

  „O Bohemku se nebojím, máme dobré zázemí, máme dobrého majitele, když tak pomůže z vlastních řad. Situace je dobrá, ale je pravda, že se teď špatně shánějí sponzoři a partneři,“ popisuje bývalý fotbalista klub, v kterém strávil skoro celou kariéru, kromě pár let v Rakousku.

  Legendární dloubák aneb penalta, co změnila fotbal

  Antonín Panenka se navždy zapsal do světového fotbalu proměněnou penaltou z mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976.

  „Je to pro mě nepředstavitelné, že i dnes, když někde hraji, že to lidé chtějí vidět i po tolika letech. Pokračují v tom další a další světoví hráči. Jsem za to rád, akorát nedostávám za to tantiémy,“ baví se a dokonce si chtěl svůj slavný dloubák nechat patentovat.

  Antonín Panenka si bez sportu nedokáže představit život.

  Antonín Panenka si bez sportu nedokáže představit život.

  Dodnes se sportu nevzdává, nevydržel by doma sedět jen tak a koukat třeba na seriály.

  „Hlava by chtěla sportovat, ale tělo už odmítá, ale jsem šťastný, že můžu občas někde přihrát, kopnout, sportovat jinak, třeba tenis, nohejbal, ping-pong, kulečník, karty,“ vyjmenoval své záliby s tím, že i rád luští křížovky, aby si procvičoval mozek.

  Fotbalisté a alkohol či hazard

  Co Antonín říká na to, že dnešní hráči tak snadno propadají závislostem na alkoholu, hraní nebo jiných neřestech?

  „Výhodou pro nás bylo to, že nebyly bary, nebyly herny. Byla jen jedna hospoda, která měla do dvanácti. Tam jsme se všichni scházeli, ale nic nebylo do rána. Neměli jsme taková lákadla. Možná proto jsme tomu nepropadli. Teď to mají kluci hodně těžké,“ zamýšlí se.

  Antonín Panenka byl jedním ze slavných fotbalistů, kteří losovali mistrovství...

  Antonín Panenka byl jedním ze slavných fotbalistů, kteří losovali mistrovství Evropy.

  A nejen to, po skončení kariéry nevědí, co se sebou. Rozvádí se, dochází jim peníze, nic kromě fotbalu neumí, až to může vést k depresím, dluhům a špatnému konci.

  „Já měl tu velkou výhodu, že moje manželka mi obětovala život, že jsem měl opravdu dokonalé zázemí, abych mohl důstojně pokračovat. A tím jí chci poděkovat,“ dodal jeden z nejlepších českých fotbalistů.

  Více se o legendě českého fotbalu dozvíte ve videorozhovoru.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

  Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

  Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

  Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

  Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 3. března 2021, svátek má Kamil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz