Jak si vedla hvězda 50 odstínu šedi v Anthropoidu? Máte dát snímku šanci?

Snímek britského režiséra Seana Ellise popisující poslední měsíce životů parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše od jejich seskoku, až po smrt v kryptě Chrámu svatých Cyrila a Metodějev Praze byl hlavním tématem slavnostního zahájení 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. A nutno říct, že odkaz českých hrdinů nebyl pošlapán.

Pokud se historici obávali, že se Ir Cillian Murphy a Brit Jamie Dornan nedokáži vcítit do kůže Gabčíka a Kubiše, bylo to zbytečné.

Murphy je v roli citlivého Gabčíka, který v týmu zastává post vůdce, skvělý. A pokud jste si hvězdu tolik kontroverzního snímku Padesát odstínu šedi nedokázali představit v roli labilního Kubiše, po zhlédnutí filmu ztratíte všechny předsudky.

Za zmínku stojí i velmi zdařilý výkon herečky Ani Geislerové, která ztvárnila roli Lenky, která Gabčíkovi a Kubišovi pomáhá.

Co by ale mohlo českému divákovi, který půjde na film v původním znění, vadit, je fakt, že Gabčík, Kubiš a v podstatě celý český protinacistický odboj spolu mluví anglicky, což je zpočátku pro českého diváka dost nepřirozené.

Dost v nepoměru je i úroveň angličtiny herců. Zatímco hlavní hrdinové mluví perfektní angličtinou, převládá angličtina s akcentem. Což ale v závěru není zas tak moc rušivým elementem.

Pokud se tak od tohoto předsudku odprostíte, naskytne se vám snímek, který velmi důstojně popisuje jeden z mezníků české historie a zaslouží si velkou pozornost.

Některé scény ovšem nejsou pro slabé povahy. A nejde jenom o závěrečnou pasáž z Chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze, kdy oči zavírali i ti nejsilnější jedinci a z rychlých scén se mnohým začala točit hlava. Velmi drastické jsou i záběry mučení Ati Moravce, během něhož si dámy v sále zakrývaly nejen oči, ale i uši.

Přestože bychom rádi neměli Anthropoidu co vytknout, dost patetická je závěrečná scéna, kdy se Gabčíkovi těsně předtím, než otočí svou zbraň proti sobě, objeví před očima Lenka, kterou ve snímku ztvárnila Aňa Geislerová.

Pokud stále nejste rozhodnutí, zda na Anthropoid jít nebo ne, jednoznačně říkáme ano. I když je dopředu jasné, že nejde o snímek se šťastným koncem, přestože bychom si ho všichni celou dobu přáli, práce režiséra Seana Ellise stojí za to.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:36 neděle 30. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • 19
  • 13
  • 12
  • 10
  • 10
  • 7