Odchod královny módy z Vogue: Co za sebou nechala Anna Wintour?

Na titulní stranu protlačila herečky a zpěvačky, což do té doby nikdo neudělal. Z obyčejných modelek udělala celebrity první kategorie a jako první se odvážila namísto šatů od věhlasného návrháře navléknout modelce džíny a dát to na obálku. Anna Wintour (68) odchází po třiceti letech z čela amerického Vogue, kde udělala vítr jako nikdo před ní.

Žena, jež se zřídkakdy objevuje bez tmavých brýlí, které se spolu s jejím sestřihem staly poznávacím znamením, také symbolem chladnosti a nepřístupnosti, právě opouští post šéfredaktorky módní bible Vogue. Mnozí se pochopitelně ptají, co bude, až Anna Wintour nebude. Za ohlédnutí ovšem stojí i to, co bylo, když Anna byla.

Obálka musí být jako plakát, měla by zaujmout, přitáhnout pohled, vyvolat zájem a nesmí být jedna jako druhá. Obálka prodává. A právě v 70. a v 80. letech se stále častěji stávalo, že se sice na titulní straně střídaly krásné modelky, celkový dojem ale zůstával stejný. To se změnilo, když v roce 1989 stanula v čele amerického Vogue Anna Wintour, s níž přišla revoluce.

První číslo, první risk. Annu Wintour napadlo dát na titulku izraelskou modelku v džínách. Prostě si řekla, pojďme to zkusit. O tom, jak moc radikální tento krok byl, svědčí zděšené reakce tiskařů, kteří to považovali za chybu a přišli se ujistit, jestli má modelka v džínách opravdu přijít na přebal.

Pak přišel další experiment a odvážná Britka pokračovala v posouvání hranic možného. Co takhle vyměnit neznámé modelky za slavné herečky a zpěvačky? Madonna, Gwyneth Paltrow nebo třeba Drew Barrymore. Nejdřív za to rázná šéfredaktorka sklízela kritiku, ale zase to zafungovalo a tržby stoupaly.

Já jsem nikdy nic nevěděla! Nesledovala jsem marketingové průzkumy, řídila jsem se tím, co mi říkal instinkt. Bylo to trochu riskantní a ne pokaždé to vyšlo,“ boří Anna Wintour představy ženy, která nesleduje aktuální trendy, začíná je však měnit.

Být na obálce Vogue, to musí něco znamenat,“ hlásá. A to se také stalo! Kdo se dostal na titulní stranu, zvláště pak pověstného zářijového čísla, před ním se dveře samy začaly otevírat. Z obyčejných modelek se postupně staly celebrity, které měly jméno a o nichž se psalo.

Z Anny Wintour se stala nejmocnější žena módního průmyslu. Návrháři vždy nervózně čekali na její příchod, přehlídka mohla začít, až když se Wintour usadila. Na co šéfredaktorka ukázala, to se prodávalo jako trend, zdaleka se přitom nejednalo jen o věhlasné módní značky. 

Anna Wintour oslovovala i vytipované designéry, kteří pak spolupracovali s módními řetězci, takže i to, co máme na sobě, prošlo mnohdy jejím výběrem. Spolupracují s ní investoři, politici, filmaři.

Vogue je především o penězích, které přitékají z obří inzerce. Té v módní bibli bývají až dvě třetiny. Možná proto se všichni obávají momentu, kdy královna módy (a byznysu) opustí své křeslo.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:13 pondělí 24. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 10
  • 4
  • 4
  • 4
  • 3
  • 3