Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Příběh rakoviny v životě Anny K.: Podcenila bulku, následně umírali její blízcí

  Jak probíhal první boj Anny K. s rakovinou?

  Jak probíhal první boj Anny K. s rakovinou? | foto: Koláž Expres/Profimedia

  Definitivně a navždy porazit rakovinu je dle lékařů nemožné. Nikdy si prý nemůžete být jisti, zda vás nemoc za pár let neskolí znovu, a přesně to se stalo zpěvačce Anně K. Jak probíhalo její první léčení a kolik blízkých ji kvůli zákeřné chorobě opustilo?

  Zpěvačka Luciana Krecarová (52) se v 6 letech přestěhovala do Prahy. Už od malička byla velmi živá a dychtila po pozornosti, proto ji vzal v 8 letech tatínek za Jiřím Suchým na konkurz do divadla Semafor.

  Tam zazářila, a tak od malička nedělala v podstatě nic jiného, než hrála nebo zpívala. Když přišlo na lámání chleba, její jasnou volbou bylo studium hudebně dramatického oboru na konzervatoři. V roce 1992 vydala své první album a skryla se za umělecké jméno Anna K.

  Znovuzrozená obětovala své slávě všechno, i soukromí. Jak však sama tvrdí, nikdy tím netrpěla. Až do chvíle, kdy si objevila bulku v prsu. Psal se rok 2009.

  Anna K. po vyhlášení hudebních cen Anděl v roce 2007.

  Zdrcující diagnóza

  Již několik měsíců na sobě pociťovala nezvyklou únavu, měla teploty, přičítala to však nedávno prodělané borelióze. Nakonec se odhodlala vyhledat odborníka.

  Měla za to, že má v prsu zánět, když však doktorce sdělila, že si nahmatala jakousi bulku, vyděsila se. Okamžitě podstoupila několik vyšetření a diagnóza byla hrozivá. Zhoubný nádor v pokročilém stádiu!

  „Je to jako, když vám dá někdo strašnou ránu pěstí do břicha nebo do ksichtu. Zastaví se vám dech a nevěříte tomu. Říkáte si: Cože? Jako já? To je nějaká blbost,“ vzpomínala na své pocity v pořadu 13. komnata zpěvačka.

  Jelikož byl nádor příliš velký, zahájili lékaři do 4 dnů léčbu chemoterapií. Ta měla za úkol nádor zmenšit natolik, aby ho mohli operovat. Choroba naštěstí začala ustupovat. Po 8 chemoterapiích se nádor natolik zmenšil, že mohla Luciana podstoupit operaci, a to dokonce se zachováním prsu.

  Zpěvačka věděla, že ji nemoc připraví o vlasy, přesto rakovinu tajila. Pravda ji však sžírala zevnitř. Jak sama vzpomíná, nechtěla si na nic hrát. Chtěla se osvobodit a neskrývat se. Když zpívala, měla pocit, že své fanoušky podvádí.

  Boj s rakovinou – věc veřejná

  Dva měsíce od diagnózy proto shodila paruku a šla s pravdou ven. Nafotila holohlavé snímky bez příkras a stala se tváří kampaně na podporu prevence rakoviny prsu.

  Její holá hlava byla tehdy všude. V televizi, v novinách, na billboardech. Stala se symbolem. Stala se majákem naděje. Stala se ikonou.

  Zpěvačka se stala symbolem boje za rakovinu.

  Její koncerty přerůstaly ve velká, emocemi nabitá tělesa, která nepřestávala pulsovat.

  Příčina? Stres, umělé oplodnění a geny

  Jako každý, kdo se ocitne ve spárech rakoviny, uvažovala nad tím, kde se stala chyba. Co nemoc způsobilo a proč zrovna ona. Po konzultaci s lékařem pak zjistila, že může mít choroba souvislost s její snahou o početí potomka.

  S hudebníkem Tomášem Varteckým, s nímž v té době žila už přes 10 let, se o dítě snažili dlouho a usilovně. Nešlo to však přirozenou cestou, proto zkoušeli i jiné možnosti, včetně umělého oplodnění. To prý mohlo její chorobě pomoci.

  Tomáš Vartecký byl Lucianě po dobu léčení velkou oporou.

  Rakovinu má navíc v rodině. Ve čtyřiačtyřiceti letech ji kvůli prsnímu nádoru opustila maminka. O to bolestnější pro ni diagnóza byla.

  Smrt těch nejbližších

  Po operaci absolvovala ještě dvouměsíční maraton ozařování. Na to docházela každý všední den, o víkendu koncertovala. Její vystoupení měla neuvěřitelnou energii. Z Anny K. se stala zpěvačka se silným příběhem.

  Její fanoušci už v ní neviděli jen hudební femme fatale, ale také lvici, která se nebojí dát tu hrůzu, co ji potkala, na odiv.

  Zpěvačka rakovinu porazila. Nemoci se však nezbavila ani v následujících letech. Postupně ji kvůli nádorovému onemocnění opustila manažerka i grafička, babička, matka jejího partnera, kterou si v podstatě adoptovala, a nakonec i otec.

  7 let po jejím velkém vítězství se s ní znovu potýká ona sama. Anna K. se ovšem nehodlá vzdát a opět se pouští do boje.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 sobota 7. října 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   41
  • Sladký
   8
  • Tvl
   7
  • Trapas
   6
  • Cože
   5
  • Haha
   4