jít naiDNES.cz

Geislerová a Kameníková ztvární Boženu Němcovou: Moc do podoby jí ale nejdou!

Anna Kameníková a Aňa Geislerová jako Božena Němcová. (Ne)jdou si do podoby, co říkáte? | foto: Koláž Expres.cz

V Novém Městě nad Metují začalo natáčení televizní minisérie o Boženě a Josefovi Němcových. Filmaři se nejdříve přesunou do Opočna, pak do Prahy a později zavítají i na Slovensko. Překvapením jsou hlavní protagonistky, které v projektu České televize ztvární významnou českou spisovatelku. Tvář jí propůjčily Aňa Geislerová a Anna Kameníková, která si zahraje Němcovou v mladším věku. Že jí nejsou moc podobné? Nevadí, o to víc se do role slavné literátky položí, shodují se.

„Není to strnulý portrét velké spisovatelky. Její osud je bolestný, těžký i plný vášně. Je to příběh velkého srdce a výjimečné ženy,“ říká Aňa Geislerová

„Barboru (Božena Němcová, rozená Barbora Novotná, později Barbora Panklová, pozn. red.) poznají diváci z úhlu, který není úplně vše bořící, ale je rozhodně překvapivý. Budila ve své době mnoho protichůdných emocí a to se nezměnilo. My se jich nebojíme,“ popsala svou novou hrdinku Geislerová.

Slavnou českou spisovatelku a národní buditelku v první polovině života ztvární Anna Kameníková. Podle ní se Němcová měnila nejen s každou ztracenou láskou, ale zejména s psaním.

„Můj vztah k ní se hodně prohloubil. Za poslední půlrok jsem nečetla nic jiného než knihy o Boženě nebo od ní. Pohltila mě a nadchla,“ popsala mladá herečka.

Do studia práce autorky románu Babička a lidových pohádek se obula i Geislerová, ani ona se, co se přípravy na roli týče, nenechala zahanbit. 

„Hodně věcí jsem vůbec netušila. I když jsem se před dvěma měsíci chtěla sama prostřednictvím její korespondence pročíst k tomu, kdo vlastně Barbora byla, díky natáčení jsem se dozvěděla mnohem víc. Cesta k její osobě je hodně složitá. Mám k ní obdiv, ale ne vždycky jí rozumím. Každopádně hrát ji je opravdu velká pocta, úkol i zodpovědnost,“ nechala se slyšet hojně vyhledávaná herečka.

Příběh o touze po svobodě vzniká podle scénáře Hany Wlodarczykové a Martiny Komárkové v režii Lenky Wimmerové, která je podepsaná pod televizní filmy Nespavost nebo Kozy léčí.

V minisérii se představí Jan Hájek jako Josef Němec, další postavy ztvární Vladimír Javorský, Klára Melíšková, Linda Rybová nebo Lucie Žáčková. Vladimír Škultéty známý ze seriálu Most! se objeví v roli Karla Jaromíra Erbena.

Máme se snad těšit na milostné vzplanutí se známým autorem balad a pohádek?

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat