Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  „Nejsem rasistka, ale...,“ hájí se Alice Bendová. Po vlně kritiky své vyjádření smazala

  Alice Bendová prchla před epidemickou situací u nás na Kanárské ostrovy. | foto: Profimedia.cz

  Nejsem rasistka, ale… Alice Bendová se stále snaží obhájit svůj předešlý komentář, kdy fotografii skupinky lidí tmavé pleti na zaneřáděné miamské pláži okomentovala slovy „černé peklo na zemi“.

  Když Zuzana Belohorcová podesáté vysvětlovala, proč se s partnerem Vlastou Hájkem rozhodli opustit Miami, zveřejnila fotografii, na níž je skupinka lidí černé pleti, kteří si „vegetí“ na pláži plné nepořádku a je jim to lhostejné, okomentovala to herečka Alice Bendová slovy „černé peklo na zemi“.

  Po vlně kritiky a nařčení z rasismu zveřejnila záběry rabujících lidí z Miami během aktuálně trvajících jarních prázdnin, aby svá slova obhájila.

  „Tyto záběry z Miami včera odvysílala Prima, abyste si udělali obrázek o situaci zde v době jarních prázdnin (spring break), vypadá to jako peklo, že? A rozhodně to není růžové peklo,“ napsala Bendová a přidala asi pět vykřičníků.

  „Poslední dvě fotky jsou z dob, kdy jsem tam byla i já, a věřte mi, byla to nádhera, mírumilovné místo, lidé se veselili, slavili, tančili, nikdo neraboval, nekradl, neubližoval. Teď se kvůli těmto covidiotům, tak je nazývají americká média, celá akce uzavřela. Tato moje reakce navazuje na reakce na můj komentář na to, co se v Miami děje. Věřte, nejsem rasistka a nikdy nebudu, ale toto je dobytčinec a chování těchto lidí nemá nic společného se svobodou, slušností a láskou k ostatním,“ napsala Bendová s tím, že miluje všechny lidi, nesmí ale lhát a krást a mají se chovat v souladu s morálkou a pravidly.

  Vyjádření Alice Bendové v celém znění předtím, než ho smazala.

  Na svou obhajobu znovu připomněla, že právě kvůli těmto živlům byla nucena Zuzana Belohorcová po jedenácti letech Miami i s celou svou rodinou opustit.

  „Přečtěte si zahraniční média, abyste si udělali obrázek sami. A nebudete odsuzovat ty, kteří toto odsuzují, ať to nazývají jakkoliv! Je poměrně těžké to pojmenovat, aby se člověk náhodou někoho nedotkl a aby hlavně, nedej bože, nepošlapal práva někoho, kdo se chová jako prase,“ dodala.

  Ačkoliv s jejím vyjádřením mnozí její fanoušci souhlasí, ne všechny přesvědčila. A to hlavně kvůli slovům „Nejsem rasistka, ale...“.

  „Dobrý den, mohl bych se prosím zeptat, zda se věta ‚Nejsem rasistka a nikdy nebudu‘ nevylučuje s vaším předvčerejším výrokem ‚Fuj! Černé peklo na zemi! Ať žije Biden, že? Je to smutné, že se tam dlouho nepodíváme.‘ Děkuji za případně vysvětlení,“ zeptal se jí jeden ze sledujících.

  „Nejsem rasistka, ale… Moje komentáře se zakládají na barvě pleti účastníků namísto povahy a jiných vlastností lidí, které popisuji. Když mám známého tmavší pleti, zdravím ho automaticky ‚Ahoj briketo‘, protože je to normální a podle místních sněhobílých bělochů je to v pohodě, protože je to přece pravda, vždyť je černý? Jste normální?“ ptá se Bendové další komentující.

  „Nebylo by to rasistické, kdybyste to neoznačila za černé peklo na zemi a pak nemluvila o tom, že jste ještě neviděla bílé hovno či bílé peklo. Já vám to bílé peklo klidně představím. Říkají mu Kukluxklan a prosazují ‚mravní čistotu‘ a ‚tradiční hodnoty‘. Těmito rasovými řečmi akorát podněcujete zlo, protože v těch videích jsou i lidé stejné pleti, jako jsem já či vy,“ vzkázala Bendové jiná z jejích sledujících.

  „Alice, nezlobte se na mě, ale váš výrok ‚Černé peklo, ať žije Biden‘ rasistický je. Tohle vaše vyjádření to, že rasistka jste, pouze potvrzuje. Ona věta ‚Nejsem rasistka‘ je věta, která končí tečkou, a ne souvětí s ale. Musím říct, že jste se mě jako černé ženy narozené v České republice neskutečně dotkla, protože vědomí, že se tu takto projevuje veřejně známá osoba, je pro mě bez přehánění zraňující. Napsala jste rasistický příspěvek a s klidným vědomím ho tu dál rozvádíte. Snad se vám ty nenávistné komentáře podobné těm vašim budou dobře číst. Vytvořila jste tu pro ně krásnou platformu,“ píše jí další sledující.

  Ani jednomu z nich Bendová neodpověděla, neměla ale problém zareagovat na příspěvky lidí, kteří sdíleli stejný názor jako ona.

  Otázkou je, zda si sama uvědomila, že je věta „Nejsem rasistka, ale...“ nevhodná, nebo co ji k tomu přimělo, ale ještě před vydáním tohoto článku svůj příspěvek smazala.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

  Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

  Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

  Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

  Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 12. dubna 2021, svátek má Julius
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz