Je proti migrantům a bije ženy! Me Too chce zatrhnout cenu pro Alaina Delona v Cannes

Herec Alain Delon je dalším terčem kampaně Me Too. | foto: Profimedia.cz

Je to rasista, homofob a sexista a jako takový by neměl obdržet žádné filmové ocenění. Přibližně tak zní už několika tisíci lidmi podepsaná petice, pomocí níž organizace Women and Hollywood žádá, aby legendární herec Alain Delon na festivalu v Cannes nedostal čestnou Zlatou palmu za celoživotní dílo. Jenže Me Too fanatičky tentokrát nejspíš tvrdě narazí. Za třiaosmdesátiletého Delona se postavil ředitel festivalu Thierry Frémaux.

Je mu už 83, kariéru dávno ukončil a teď by si rád užíval zaslouženého odpočinku. Toho se ale herec Alain Delon jen tak nedočká, dostal se totiž – stejně jako několik jeho dalších kolegů – do hledáčku hnutí Me Too.

Delon si má v neděli na tradičním filmovém festivalu v Cannes převzít čestné ocenění Zlatá palma za celoživotní přínos filmu. Jenže s tím striktně nesouhlasí organizace Women and Hollywood (Ženy a Hollywood), podle níž je francouzský herec rasistou, homofobem a nepřítelem žen.

Tato tvrzení opírá zakladatelka organizace Melissa Silversteinová o několik Delonových dřívějších vyjádření. Herec se podle ní například nijak netajil podporou francouzského pravicového a antisemitského hnutí Národní fronta, které vystupuje proti migraci. 

„Syn ho dokonce obvinil z domácího násilí. Kromě toho vyjadřoval sympatie ke krajně pravicovým hnutím ve Francii a zájem zastavit migraci do své vlasti,“ stojí v textu petice.

Delon také v minulosti prohlásil, že být gayem je proti přírodě a že by homosexuálové neměli mít právo vychovávat děti.

Herec Alain Delon je dalším terčem kampaně Me Too.

Alain Delon jako Caesar ve filmu Asterix a olympijské hry

Co se týče násilného chování k ženám, petice odkazuje na Delonův rozhovor z loňského roku, v němž se přiznal, že zřejmě nejednou udeřil ženu.

„Jestli je facka machistická, tak jsem musel být macho. Ale já jsem taky dostával facky, i od žen,“ prohlásil někdejší herecký playboy.

Herec Alain Delon je dalším terčem kampaně Me Too.

Alain Delon jako mladý

Petici v tuto chvíli podepsalo už více než sedmnáct tisíc lidí, zdá se však, že to na Delonově ocenění vůbec nic nezmění. Za herce se v diskuzích staví nejen veřejnost, na jeho podporu už vystoupil i ředitel festivalu v Cannes Thierry Frémaux.

„Alainu Delonovi nedáváme Nobelovu cenu míru. Dáváme mu Zlatou palmu za jeho hereckou kariéru. Je navíc složité někoho soudit za věci, které byly řečeny a které se staly před mnoha lety,“ prohlásil Frémaux na tiskové konferenci před festivalem.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat