Veliké vášně budil především premiér Petr Fiala, který se samozřejmě nezapomněl pochlubit na TikToku a síti X. Kromě toho předseda vlády několikrát komentoval svůj postoj ke svobodě a demokracii, vedle toho také publikoval poměrně zvláštní grafiku s nápisem „Nevrátíme se zpět!“, který evokuje spíše oslavování vlastní prohry v příštích volbách.
Cestou po Národní třídě premiér narazil na řadu fanoušků, ale také odpůrců. Na svém TikToku se pochlubil samozřejmě videem, kde na něj lidé reagují pozitivně. Konkrétně postnul video s mladým chlapcem, který po vyfocení doslova vykřikl radostí „Jo!“ a nadskočil.
To se ovšem sledujícím moc nezdá a označují Petra Fialu za manipulátora a někoho, kdo zneužívá děti. Někteří lidé vznášejí podezření, že chlapec dostal za fotku s premiérem a předsedkyní poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou zaplaceno. A byla to právě Pekarová Adamová, kdo reagoval nejrozpačitěji. „Za to by vás tehdy zavřely,“ sykla jako reakci na pískot.
„Propaganda jako za NSDAP,“ kritizuje jeden ze sledujících na TikToku. „Hanba pro Čechy jako ta naše Poslanecká sněmovna na Slovensku,“ komentuje zase slovenský komentátor.
Zda se mladík s politiky fotil dobrovolně nebo ne, zatím nevíme, tak snad se ho alespoň zeptali, zda se jeho tvář může objevit na sociálních sítích a v médiích. Jinak by to od premiéra byla opravdu levárna.
Ministr vnitra Vít Rakušan na Národní třídě také nemohl chybět. I jeho přítomnost s sebou přinesla pískot a nesouhlas. Rakušan na to na síti X napsal, že Národní třída je dnes plná lidí i názorů, a to je dobře. Také zmínil, že ho lidé viděli rádi a setkal se s celou řadou podporovatelů.
Sledující na síti X ani na něm nenechali nit suchou. „Prý vás vypískali, tak na co si to hrajete?“ Rozčiluje se jeden komentující. „Naposledy vypískali Štěpána a za půl roku byl konec,“ připojuje se hořce jiný. Rakušan vnímá podle svých slov svobodu pozitivně, mimo jiné také popisoval, že to je to, díky čemu „dnes lidé mohou takto pokřikovat na politiky“.
Rakušan vzal na Národní s sebou celý zástup Starostů a vyjádřil tak myšlenku „spolu“. Starostové se také nezapomněli společně vyfotit na piazzetě Václava Havla.
Největší ohlas a nesouhlas vzbudil samotný prezident Petr Pavel. Mnoho lidí ho označuje za pokrytce a komunistického kolaboranta, který pošlapává památku lidí bojujícím proti režimu.
Lidé na něj pískali a vykřikovali nadávky jako „Díky, zrádce!“. Odpůrci této skupiny ji označují za „hlučnou malou skupinku“, která si ovšem na Pavla přinesla trubky a píšťalky, takže byla hlučná až až.
Prezident také ráno vystoupil živě v rozhovoru pro Český rozhlas a podepsal se na pamětní desku. Na X poté napsal:
„Mnozí, kteří si dnešní výročí sametové revoluce připomínají, se už narodili do demokracie. O to raději vidím, že se 17. listopad stal nejen symbolem boje za svobodu a demokracii, ale především státním svátkem, který s hrdostí oslavují mladí lidé a studenti po celé republice.“
Zajímavé je, že na rozdíl od svých kolegů Pavel na síti X sklidil přeci jen trochu víc podpory. Samozřejmě se našly i nesouhlasné komentáře, ale celá řada z reakcí odpovídá na ranní ironické výkřiky „děkujem“ slovy „děkujeme, že vás máme“. Někteří dokonce píší konstruktivní kritiku jako: „Je potřeba dělat i osvětu o tom, co se za komunismu dělo a jaké zrůdnosti se páchaly na lidech. Položit kytky nestačí.“
Prezident také použil na sociálních sítích tezi o „17. listopadu jako druhé šanci“. Mnozí to pochopili jako omluvu za někdejší členství prezidenta v KSČ, což jedni brali pozitivně, jiní by raději prezidentovi řekli, ať už s tím omlouváním konečně přestane. Nejdůležitější poselství prezidenta je pravděpodobně výzva ke vzájemnému pochopení.
Fotogalerie |