Bulharsko jako pohádková dovolená pro Čechy? To už dávno vážně neplatí

Bulharsko není pro mnoho Čechy žádnou „bombou“. Přesto se sem hodně jezdí. | foto: Koláž Expresu

I cestovky potvrdí, že Bulharsko je pro Čechy jednou z nejoblíbenějších destinací. Důvodů je hned několik. Mezi hlavní ale patří například to, že Češi z této země nechtěně udělali téměř bájnou „zemi zázraků“, kde je vše neuvěřitelně levné a skvělé. Turisté, kteří se pak s touto nadějí do Bulharska vydají, jsou pak někdy i znechuceni a na krásnou zemi pak zbytečně zanevřou.

Krásné pláže, čisté moře, skvělé pivo za pár korun a plné talíře těch nejlepších pokrmů. Navíc milující a pohostinní místní, kteří z vás budou nadšení.Takhle mnoho Čechů prezentuje či v minulosti prezentovalo Bulharsko. I z tohoto důvodu se tato země rázem stala jednou z nejoblíbenějších destinací. Nutno ale poznamenat, že se rozhodně nejedná o žádný ráj.

Ano, velkou výhodou Bulharska je, že je blízko. Cesta letadlem trvá necelé dvě hodiny. To je veliký komfort, který nabízí málokterá dovolenková destinace. Ale ostatní výše zmíněné ódy mají od pravdy dost daleko.

Pláže jsou často plné řas, které přineslo už tak dost znečištěné moře. Někdy se tak musíte do moře brodit všemožnou špínou.

Když jsme u té čistoty. Bulhaři nejspíše nejsou příliš pořádný národ. Téměř všude na pláži najdete nedopalky od cigaret, pohozené láhve a další odpadky. To samé ve městě.

Pokud se do Bulharska těšíte na levné a vynikající pivečko, tak budete nejspíše také zklamaní. Půllitr osvěžujícího drinku za patnáct korun fakt nečekejte.

Bulharské pivo. Lepší než české samozřejmě není.

Bulharské pivo. Lepší než české samozřejmě není.

Pivo, pokud nebudete dva dny vyhledávat tu nejhnusnější knajpu v celém Bulharsku, rozhodně není levnější než v Česku. A chutnat vám více než „to naše“ také nebude. Sami Bulhaři uznávají, že na tento drink nejsou odborníci. Vypít se to ale dá.

Cena piva se například v letovisku Slunečné pobřeží pohybuje okolo 2–3 leva. Jeden bulharský leva je k dnešnímu dni něco málo přes třináct korun. V některých restauracích tak za pivo zaplatíte i kolem čtyřiceti korun.

Co se celkově cen týče, tak Bulharsko rozhodně není zemí, kde byste za vše dali čtvrtinu toho, co zaplatíte v Česku. Co je velice levné, tak to je například vařená kukuřice, na které si pochutnáte i za jeden leva. To je ale spíše unikát.

Nějaké drobné se dají ušetřit na cigaretách či místním alkoholu. Naopak velmi drahé mají v Bulharsku mléko. V supermarketech stojí litr i přes tři leva. Češi mají Bulhary za gurmány, kteří jídlem rozhodně nešetří. Ano i ne. Najdete restaurace, kde vám naloží takovou porci, že se vám roztočí zorničky.

Na druhou stranu se vám ale může stát, že když si dáte na ulici svůj oblíbený kebab, tak se stánkáře zeptáte, zdali náhodou není vegetariánský. Tak málo masa v Praze určitě nedostanete.

Specialitou Bulharů je cpát do kebabů hranolky. Zpočátku to vypadá jako zajímavý fígl. Po pár dnech vám ale dojde, že tím míň vám pak logicky dají masa. A i když je slušně poprosíte, ať vám ty hranolky nedávají, stejně je v kebabu mít nakonec budete.

Mnoho českých turistů se také těší na vlídné a pohostinné Bulhary, kteří jim budou přímo zobat z ruky. S tím raději nepočítejte. Když už... tak Bulhaři nadbíhají spíše Rusům, které uctívají. Někteří stánkaři milují Rusko natolik, že prodávají i hrnky se Stalinem, Leninem či Putinem. Ano, Čechy také znají a budou se někdy s vámi snažit mluvit „po našem“. Pravděpodobněji se ale stane to, že přijdete do restaurace a dvacet minut si vás nikdo nevšímá, protože zde jsou milovaní hosté z Ruska.

Navíc, jak je známo, Bulhaři jsou prostě pohodáři. Na nic nespěchají, milují pohodu a hlavně cigarety. Proto pokud si řidič autobusu nebo váš číšník v restauraci zapálí, tvařte se, že je to alespoň trochu normální, jinak je to snad i urazí.

Sečteno a podtrženo. Bulharsko je velice zajímavá destinace, která rozhodně okouzlí mnoho turistů. Ovšem spousta Čechů z této země dělá jakýsi ráj, kde je vše levné a dechberoucí. To tak prostě není. Na rovinu, kdyby to byl tak neuvěřitelný ráj, nestály by zájezdy tolik, kolik stojí.

Škoda ale je, že lidé, kteří jsou těmito bludy naočkováni, se poté logicky diví tomu, že to tak není. A na velice zajímavou zemi tak zbytečně zanevře plno českých cestovatelů.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 27. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  33
 • Trapas
  22
 • Haha
  16
 • Cože
  14
 • Tvl
  14
 • Sladký
  11


Komentáře