Britská holčička už u muslimů dál nebude. Kam ji úřady umístí (a proč to neudělaly dřív)?

Třaskavý případ umístění pětileté křesťanské dívky ve dvou nevyhovujících muslimských rodinách je předmětem zájmu nejen britské společnosti poté, co o celé záležitosti zevrubně informoval list The Times. Nyní se kritizovaná radnice londýnské městské části Tower Hamlests, která za kontroverzním rozhodnutím stojí, odhodlala přejít do protiútoku. Proto poskytla nové informace konkurenčnímu listu The Telegraph.

Renomovaný list uveřejnil informace z osmistránkového příkazu o umístění dítěte do náhradní pěstounské péče z března tohoto roku. Z něj vyplývá, že matka dívenky holduje kokainu, velkému množství alkoholu a byla zatčena za prostituci. Tedy podmínky pro odebrání svěřené nezletilé osoby byly splněny.

Radnice v Tower Hamlets vehementně však popírá tvrzení, že náhradní muslimští rodiče nemluvili na dítě anglicky. To měla své matce svěřit sama dcera. Ženu vykreslují jako naprosto nevěrohodnou, která do médií vykládá lži. Jenže dále radní podivně argumentují tím, že sama matka vyrůstala v muslimském prostředí, přestože je křesťanského vyznání.

Její rodiče mají totiž arabské kořeny, ale jsou bez vyznání a islám nepraktikují. Takovou rodinu lze ale jen těžko označit za muslimskou, nebo tím dokonce omlouvat začlenění předškolního dítěte do islámského prostředí.

Soudní dokumenty prozrazují, že dívka byla do pěstounských rodin umístěna kvůli naléhavé potřebě jí najít domov, avšak tyto rodiny nebyly „kulturně sladěny“.

Pro rychlé řešení nastalé situace rozhodla v úterý soudkyně Khatun Sapnarová o vydání nového soudního příkazu. Řeší nyní, zda svěřit holčičku do péče své babičky, jak bylo ostatně již v minulosti prý navrhováno radnicí a schváleno soudem. Proti se stavěla právě matka dívky. S největší pravděpodobností proto, že se babička chystá opustit Velkou Británii a vrátit se i s nezletilou do své rodné vlasti.

Deník neuvádí, o jakou zemi jde, zda se jedná o matku biologického otce, jehož místo pobytu není známo, ani další detaily. Dívka tak podle všeho stejně přijde do nového prostředí, kde se anglicky těžko dorozumí. A to už z té příčiny, že sama babička podle soudu potřebuje překladatele. Zda mluví dítě jazykem babičky není známo.

Ke komplikovanému případu se vyjádřil také vládní poradce pro výchovu sir Martin Narey. Ten ovšem příliš smíru a světla do kauzy nevnesl. „Barva kůže nebo náboženství v roce 2017 nemá žádný význam,“ řekl novinám.

S tím by se určitě dalo souhlasit, i když ve vztahu k tomuto konkrétnímu případu jde o velmi kontroverzní prohlášení.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:29 pátek 29. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 54
  • 12
  • 12
  • 8
  • 6
  • 5