Sobotka končí a triumvirát se nekoná! Kdo nahradí premiéra v čele ČSSD?

  •   19:36
  • diskuse

Premiér Bohuslav Sobotka oznámil svůj konec v čele ČSSD. | foto: Profimedia.cz

Dlouhou dobu se o konci Bohuslava Sobotky spekulovalo, teď šéf ČSSD oznámil svou demisi. Ve funkci ho nahradí Milan Chovanec, do voleb půjde jako lídr Lubomír Zaorálek.

Chvíli se sice spekulovalo o tom, že se ČSSD rozhodne zamotat hlavy svým voličům a stranu povede takzvaný triumvirát. V něm měl být současný premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a ministr vnitra Milan Chovanec.To se nakonec nestalo, Bohuslav Sobotka svou funkci položil a pomyslné žezlo prozatím předal Milanu Chovancovi. Lídrem pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny je zase Lubomír Zaorálek.

I přestože to vypadá tak, že se tři hlavní představitelé strany dohodli na společné vládě, tak výše zmíněný triumvirát se podle odstupujícího předsedy nekoná. „Toto není trojvládí, já odstupuji,“ potvrdil novinářům Sobotka.

Do voleb povede stranu ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se nové role rozhodně nebojí. „Přebírám plnou zodpovědnost ČSSD v říjnových volbách a o tu odpovědnost se nehodlám s nikým dělit,“ řekl na tiskové konferenci rázným způsobem Zaorálek.

Teď se bude čekat na to, až ústřední výkonný orgán ČSSD oficiálně tento výsledek schválí. Premiérem Sobotka zůstává nadále, stejně tak je i na prvním místě kandidátky sociální demokracie pro jižní Moravu.

Bohuslav Sobotka opouští vedení sociálních demokratů po dlouhých sedmi letech. Ve svém projevu před novináři sdělil, že byl velmi nespokojený s tím, jak špatných výsledků dosáhla strana v předvolebních průzkumech.

Fotogalerie

Komentáře