Poslanec interpeluje Sobotku: Najal si muže, který nahlížel do spisu v kauze OKD

  •   17:19
  • diskuse

Sobotka má důvod k nervozitě. Odtajněná odobní korespondence odhaluje mnoho problematických záležitostí. | foto: reprofoto lidovky.cz/Dan Materna

Privatizace OKD patří mezi kauzy, které hýbou Českem už několik let. Mezi ty, kteří jsou namočeni v tomto prazvláštním byznysu, patří i současný premiér Bohuslav Sobotka. Až nyní však vychází na povrch závažná informace, že jeden z premiérových spolupracovníků zřejmě nahlížel do živého spisu.

Kauzu ohledně nechvalně proslulé privatizace OKD začal Obvodní soud pro Prahu 2 projednávat 29. října roku 2015. O necelé dva měsíce později, konkrétně 20. prosince 2015, dostává však Bohuslav Sobotka poněkud zvláštní e-mail (ten unikl ze soukromé schránky premiéra, korespondenci zveřejnili xenofobové ze skupiny White Media) od svého poradce Ivana Přikryla, ve kterém se píše:„Vážený pane premiére, pro Vaše časové vytížení a také proto, že na týden odjíždím mimo ČR, Vás chci informovat, že jsem podle našeho dohovoru učinil úkony v kauze OKD, tak jak jsme o nich hovořili. Měl jsem možnost nahlédnout do spisu. S omluvou, pojala mě hrůza, jaké právní nepřesnosti obsahují argumenty obžaloby.“

Kauza OKD

Dlouholetá aféra odstartovala v průběhu devadesátých let. Majoritní podíl ve státním podniku získala firma Karbon Invest, kterou vlastnili podnikatelé Koláček, Otava a Przybyla. V roce 2004 jim vláda Stanislava Grosse přenechala za 4,1 miliardy Kč svoje akcie, což celkem čítalo 45,9 procenta.

Do ceny byly zahrnuty i byty OKD za 40 tisíc Kč. Z celkem 32 dceřiných firem OKD byly oceněny pouze tři. Začátkem listopadu 2004 je na světě nový vlastník – RPG Industries, za tuto společnost jedná Zdeněk Bakala. Ministrem financí byl tehdy dnešní premiér Bohuslav Sobotka.

I přestože premiér Bohuslav Sobotka a Ivan Přikryl (bývalý náměstek a šéf Úřadu vlády) nejsou účastníci tohoto řízení, tak si spolu píší o nahlížení do spisu probíhajícího soudního řízení ke kauze OKD, ve které jde o privatizaci hornických bytů. O prodeji OKD před lety spolurozhodoval ve vládě i Sobotka jako ministr financí.

Dopis Ivana Přikryla naznačuje, že ono nahlížení mohlo být provedeno na přímé zadání premiéra Sobotky.

Těmi, kdo jsou obžalovaní v kauze privatizace OKD, jsou dva bývalí úředníci FNM – Pavel Kuta a Jan Škurek, a soudní znalec Rudolf Doucha.

Rudolf Doucha patří mezi obžalované v kauze OKD.

Rudolf Doucha patří mezi obžalované v kauze OKD.

Posledně jmenovaný, Rudolf Doucha, je zrovna ten, na kterého se „Sobotkův muž“ Přikryl vymlouvá, když se snaží vysvětlit aféru s jeho nahlížením do živého spisu.

10. května roku 2017 posílá Ivan Přikryl až z New Yorku e-mail svému kolegovi Romanu Sklenákovi ve chvíli, kdy Poslanecká sněmovna projednávala zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči institucím demokratické společnosti.

Ivan Přikryl, který na popud Bohuslava Sobotky nahlížel do spisu ohledně OKD.

Ivan Přikryl, který na popud Bohuslava Sobotky nahlížel do spisu ohledně OKD.

Roman Sklenák poštu před ostatními poslanci přečetl. V e-mailu od Ivana Přikryla se uvádí:

„Nejsem novinář, ale stranický expert, který od roku 2005, tehdy z pověření premiéra Paroubka, se dlouhodobě zabýval analýzami kauzy OKD s akcentem na problematiku bytů OKD, což jsem činil až do roku 2010. Když se o kauze začalo hovořit, požádal mě sbor poradců na Úřadu vlády, abych se podle veřejně dostupných materiálů a předaných stanovisek Evropské komise pokusil celou kauzu zrekonstruovat a analýzu předložit. To jsem také učinil a opakovaně jsem materiál veřejně publikoval. Na základě této publikace v médiích, v blozích a mých osobních stránkách mě kontaktoval pan Doucha. Neexistuje žádný právní předpis, který by mi zakazoval vyslechnout názor tohoto pána. Ten mi předložil posudek, který – jak řekl – byl součástí spisu soudního. On jej tam vložil a o tomto posudku hovořím.“

Celá věc má ještě pokračování. Dne 25. května 2017 se poslanec ANO Josef Hájek ptá v ten den nepřítomného premiéra Sobotky na dvě zásadní otázky v kauze privatizace OKD:

1. Ohlásil jste na policii podezření ze spáchání trestného činu v souvislosti s nelegálním nahlédnutím do tzv. živého spisu? Pokud NE, tak proč? Pokud ANO, tak s jakým výsledkem?

2. Jste ochoten a připraven se omluvit 44 000 hornických rodin za to, že ve sporu o hornické byty podporujete gaunera Bakalu?

Podle dostupných informací premiér Sobotka na tyto dvě otázky ještě neodpověděl, maximální lhůta čítá třicet dní.

Fotogalerie

Komentáře