Matragi zaměstnává uprchlíky a nemůže si je vynachválit. Češi se bojí všeho, řekla Expresu

 •   13:03
 • diskuse

Blanka Matragi obklopená svými modely. | foto: oficiální zdroj

Módní návrhářka Blanka Matragi žije s manželem Makramem střídavě v Libanonu a v Čechách. U nás momentálně připravuje módní přehlídku, kterou bude mít stejně jako výstavu svých děl v Obecním domě. Expres ji při této příležitosti vyzpovídal, a to nejen na téma módy.

Libanon, kde návrhářka českého původu tvoří, postihla syrská občanská válka asi nejvíce. Čtvrtinu obyvatel této země v současné době tvoří běženci.Blanka Matragi má tedy s uprchlíky vlastní zkušenosti. Rozhodně se ale nedá říct, že by byly negativní. „Oni jsou velmi pracovití. Jsou zvyklí nesmírně tvrdě pracovat, takže já mám několik z nich jako své pomocníky na novou přehlídku. Jsou to muži, předtím jsem je nikdy nezaměstnávala, ale odvedou poctivou práci. A to i teď v době Ramadánu, což znamená 16 hodin bez jídla a pití, a oni odvedou stejně dobrou práci, protože ji milují. Baví je, že u mě je to spíše o tvůrčím procesu, není to žádná práce ve fabrice,“ řekla Expresu módní návrhářka.

„Já jsem šťastně vdaná 35 let a můj muž je muslim, ale v mé dílně zaměstnávám lidi snad šestnácti vyznání od muslimů, křesťanů, židů a funguje to. Ona je mezi nimi i určitá soutěživost. Říkám jim, ukaž co umíš, a my ti to umožníme,“ prozradila svou filozofii slavná Češka.

Podle Matragi by to samé mohli udělat i jiní podnikatelé, kteří nabízejí práci. Nepřímo si návrhářka rýpla do německé kancléřky Angely Merkelové: „Nepřijmout, nenabídnout, že přijmu všechny. Nebudu teď jmenovat, kdo to udělal. Ale začít se tím zkrátka zabývat. Oni budou mít živobytí a profitovat z toho budu i já, nebo ten člověk, co jim dá práci.“

Češi podle návrhářky uprchlíky nechtějí jednoduše proto, že s nimi nemají zkušenosti. „Víte, co vám řeknu. Češi se bojí všeho. Oni se třeba bojí jít i ke mně do butiku, protože zavání luxusem. Ten člověk se nejdřív musí přijít podívat a může si koupit třeba jen knihu o mně, kde se dozví, že jsem zůstala stejná - prostá ženská z Vysočiny. Ale měla jsem možnost dostat k těm nejmocnějším a zároveň jim umím splnit ty požadavky, zkrátka jejich nejnáročnější přání, a to je o velké pracovitosti, a o velkém sebeobětování se,“ dodala návrhářka, u které si nechávají šít šaty nejbohatší arabské princezny.

Na podzim letošního roku chystá známá návrhářka velkolepou přehlídku v noblesních prostorách Obecního domu. Pokud se nemůžete dočkat, podívejte se na záznam z její poslední módní přehlídky:

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:03 29. října 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  81
 • Super
  27
 • Sladký
  13
 • Haha
  12
 • Cože
  12
 • Tvl
  12


Komentáře