Proč akvária nechovají žraloky velké bílé? Tady jsou důvody (a bohudíky za ně!)

Žralok tygří je jedním z druhů žraloků, kteří jsou člověku nebezpeční. (Ilustrační foto) | foto: Dailymail.co.uk

Mořská akvária jsou velice populární. V žádném z nich však neuvidíte velkého bílého žraloka. Všimli jste si toho? A tušíte vlastně, proč tomu tak je? Důvod je prostý!

Možná jste si mysleli, že akvária nechovají žraloky velké bílé kvůli velikosti, ale to je omyl. Některé v zajetí chované druhy jsou mnohem větší. Důvod je ten, že z nějakého důvodu není možné držet tento druh v akváriu. Naposledy se o to pokoušeli chovatelé v Okinawa Churaumi Aquarium v Japonsku, avšak bez výsledku. Žralok nepřežil déle než tři dny.Předtím se párkrát podařilo udržet žraloky v akváriu naživu kolem měsíce, avšak poté buď zahynuli, nebo byli kvůli špatnému zdravotnímu stavu vypuštěni zpět do volné přírody. Proč tomu tak je? Nikdo to jistě neví, ale existuje několik teorií.

Nejpravděpodobnější se zdá, že je to kvůli dýchání. Žralok bílý totiž dýchá tak, že neustále plave dopředu a okysličená voda neustále protéká přes žábry. Protože mohou měřit až 6 metrů, akvárium, ve kterém by se mohli dostatečně volně pohybovat, aby se neudusili, by muselo být nesmyslně velké. To by bylo jednak neekonomické, jednak nudné. Návštěvníci by museli stát u akvária a půl dne čekat, zda se predátor milostivě objeví, či nikoli.

Druhá teorie předpokládá, že na vině je speciální žraločí smysl, který pomocí elektrických vln dokáže vycítit různé prostorové změny v oceánu a přítomnost jiných tvorů. V akváriu však žraloky obklopuje pevné sklo, které může toto dosud příliš neprobádané vlnění odrážet a žraloka natolik dráždit, až šokem zemře.

Ať tak či onak, je to jistě důkaz, že s některými věcmi by si člověk neměl zahrávat a měl by je raději ponechat přírodě...

Fotogalerie


Komentáře