Frontex je obyčejná cestovka vozící migranty do Evropy! rozčílil se bezpečnostní expert Němec

V mimořádném vysílání ČT24 se sešli bezpečnostní experti František Bublan a Lumír Němec, aby odpovídali divákům na dotazy týkající se zejména možného ohrožení České republiky v souvislosti s pondělním útokem v Berlíně. Během vysílání bylo dokonce vyřčeno velmi kontroverzní prohlášení.

Lumír Němec, expert na bezpečnost, který se v úterním mimořádném vysílání ČT24, věnovaném pondělnímu útoku v Berlíně, vyjádřil velmi kriticky na adresu vládní agentury Frontex.

Z mého pohledu, tak jak to vidím já, a můžu se plést, je to tak, že na libyjských březích se ti lidé naloží do člunu, řekne se jim, aby odjeli dvacet kilometrů dál a oni si je tam naloží a převezou do Itálie. Protože nikdo jim nemůže tvrdit, že na těchto člunech přejedou do Itálie. Jakým způsobem tam Frontex pracuje?“ obrátil se řečnicky na Františka Bublana.

„Protože tak, jak to vnímám já, je to tak, že Frontex v podstatě funguje jako cestovka, která naloží lidi u libyjských břehů a vyloží je v Itálii!“ rozohnil se Němec v souvislosti s otázkou bezpečnosti v době migrační krize, která stále zaplavuje Evropu.

Němcovu výtku se ve vysílání snažil mírnit právě Bublan, bývalý ředitel civilní bezpečnostní rozvědky a bývalý ministr vnitra. Ten je naopak toho názoru, že je Frontex nutné materiálně podpořit a usilovat o jeho spolupráci s libyjskou vládou.

Ovšem vzhledem k tomu, že sám s agenturou spolupracuje, je otázka, jestli spíše věřit jemu, nebo zkušenému expertovi, který v oboru platí za profesionála.

Co je Frontex?

Frontex je vládní agentura financovaná EU, která má na starosti správu vnějších evropských hranic, včetně těch, které se nacházejí na moři. Nad nimi vykonává pobřežní hlídku. Přestože střežit vnější hranici mají především členské země EU, s jejichž hranicemi se tato vnější shoduje, může jim Frontex poskytnout materiální i personální podporu v případě, že jejich vlastní kapacity jsou v konkrétní situaci nedostatečné.

To se nyní děje v rámci migrační krize.

Němec se domnívá, že tato organizace nevykonává svou činnost zcela smysluplně, a to především kvůli přístupu k migrantům, kteří cestují ze severoafrických zemí přes Libyi. Ti se naloďují na nebezpečná plavidla, která mnohdy ztroskotají. Příslušníci pobřežní stráže je v takovém případě z vody vyloví a naloží na vlastní lodě, které je vylodí v Itálii.

Tyto osoby není v současnosti bohužel možné vracet zpět do Libye, protože lodě Severoatlantické aliance bohužel do libyjských vod nemají povolený přístup. Proto nezbývá, než zachráněné vysadit právě na italském břehu, což jim v podstatě otvírá cestu dál do Evropy. Dalším problémem je, že tato informace se mezi uprchlíky rozkřikla natolik, že často jen vyjedou na člunech za libyjskou hranici a čekají, až je lodě pobřežní hlídky přijedou zachránit.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:36 čtvrtek 20. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 151
  • 18
  • 15
  • 14
  • 13
  • 11