Z žebrání se stává výnosný byznys. Kolik peněz si na ulici můžete vydělat?

Na známých místech v centru Prahy se dá vyžebrat i průměrná měsíční mzda. | foto: koláž Expresu

Slovenští kriminalisté odhalili šestičlenný gang, který si ohavným způsobem vydělával nemalé peníze. Od roku 2013 nutil lidi pod hrozbou násilí žebrat v ulicích Německa, Rakouska a Švýcarska. Těžko uvěřitelná je částka, kterou si skupina zločinem vydělala: bezmála 13 milionů korun! Stává se z žebrání výnosný byznys?

Gang si pro svůj organizovaný zločin vybíral lidi, kteří se mohli jen těžko bránit – invalidní důchodce a sociálně slabé jedince. Pod hrozbou násilí je posílal do zahraničí, kde žili v nelidských podmínkách. Oběti denně žebráním vydělaly i více než 7 tisíc korun. Členům gangu teď za obchod s lidmi hrozí až dvanáctileté tresty.

Částka, kterou oběti zločincům vydělávaly, se na první pohled zdá zarážející. Pravda ale je, že se vzrůstající popularitou turistiky se z žebrání v centrech měst stává příležitost ke slušnému výdělku. Přibývá třeba žebráků, kteří se mají lépe než normálně zaměstnaní lidé.

Jak to chodí v Praze?

Pokud žebrák neutrácí almužny za drogy a alkohol, během měsíce si úplně bez problému vydělá o poznání víc než lidé, kteří dřou za minimální mzdu. Na vyhlášených místech v centru Prahy si člověk klidně přijde i na 800 korun denně, které se logicky nijak nedaní. Není proto žádným problémem si na ulici vyklečet i průměrnou českou měsíční mzdu.

Extrémem pak je Karlův most, na kterém se dá vydělat až 8 tisíc korun za den. Známou českou památku má ale pod palcem mafie a značnou část musí žebráci odevzdávat jí.

Někteří jedinci, kteří se na ulici živí, mají své „podnikání“ důmyslně promyšlené. Není třeba neobvyklé platit si hlídače rajónu, který za peníze střeží okolí a nacvičeným signálem ohlásí příchozí policisty nebo nevpustí jiného žebráka, jenž by mohl shrábnout peníze sám.

Zlatý důl Londýn

Vyhlášeným zlatým dolem žebráků se ale před pár lety stalo anglické hlavní město Londýn. Vděčit za to může údajnému bezdomovci Simonu Wrightovi. Ten během tří let, po které klečel na ulici s cedulí „jsem bez domova, prosím o peníze“, vydělal neskutečný balík. Za den si přišel až na těžko uvěřitelných 9 tisíc korun.

Můžeme se jen domýšlet, na jak vysoké jmění by se Wright vyžebral, kdyby mu tipec nezatnul londýnský magistrát. Ten totiž zjistil, že muž, který ze sebe tři roky dělal chudáka bez střechy na hlavou, bydlí v obecním bytě za neuvěřitelných 9 milionů korun!

Fotogalerie


Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 11. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  8
 • Tvl
  8
 • Trapas
  6
 • Haha
  3
 • Cože
  2
 • Sladký
  2
Komentáře