Sparta vyhodila 130 milionů. Zlomí tenhle ostrý soud Ben Chaim proti Plzni?

V létě přišel do Sparty s velkou pompou. Stal se nejdražším hráčem fotbalové ligy v historii. Nyní se však zdá, že v případě Tala Ben Chaima na Letné šlápli vedle a vyhodili velké peníze. Izraelec tento příkrý soud může odehnat už zítra ve vypjatém duelu s Plzní. Jde o to, jestli dostane šanci.

Čísla jsou to šílená, v minulých letech pro české poměry naprosto nepředstavitelná. Sparta poslala do Maccabi Tel Avivu 76 milionů korun. Sedmadvacetiletý ofenzivní záložník dostal plat 3 miliony korun měsíčně, navíc ještě podpisový bonus ve výši půl milionu eur, tedy nějakých 13 milionů.Na rok tedy vyjde investice do hráče, o nějž nebyl zájem ve vyspělé Evropě, na nějakých 130 milionů.

Však se také odborníci divili. „Je to egoista. Nečekal jsem, že po něm Sparta sáhne,“ přiznal Miroslav Koubek, asistent trenéra u národního mužstva.

Ben Chaima měl dobře nakoukaného. V době, kdy působil jako kouč Viktorie Plzeň, se jeho mužstvo potkalo s Maccabi v Evropské lize a pozdější sparťanská posila byla považována za vážnou hrozbu pro českého soupeře.

 To se nepotvrdilo, Plzeňáci izraelského reprezentanta vygumovali. A stejně ho nyní nulují soupeři v české nejvyšší soutěži.

Ben Chaim měl být zbraní hromadného ničení, jenže je to úplně jinak. V sedmi zápasech, při nichž strávil na hřišti 488 minut, pouze jednou asistoval u branky.

Jinak nic.

Gestikulace směrem k rozhodčím, to je zatím hlavní věc, kterou Tal Ben Chaim v české lize zaujal.

Gestikulace směrem k rozhodčím, to je zatím hlavní věc, kterou Tal Ben Chaim v české lize zaujal.

Naopak ukázal především negativa. Tím prvním je ostentativní odpor k plnění defenzivních úkolů. I proto ho v posledních duelech začal nahrazovat Rumun Bogdan Vatajelu, který je směrem do obrany mnohem pečlivější. „Naše sestava je pak vyváženější,“ připustil trenér Andrea Stramaccioni.

Další zápory muže s ceněným číslem 9 na dresu (to mívají nejlepší střelci…) tkví v jeho chování na trávníku. Simulace, protesty smětrem k rozhodčím. To vše se nabídne pozorovateli, kdy sleduje Ben Chaimovu hru.

A také povýšenost, což ukázal při zápase v Liberci. Tam ho vytočila údajná rasistická poznámka domácího kapitána Vladimíra Coufala. „Takový osobní útok od trenéra soupeře směrem k mému hráči je neakceptovatelný,“ pronesl Stramaccioni.

To je samozřejmě pravda, ale nebuďme bláhoví, nad hřišti v celém světě létají slova, z kterých by se jednomu zježily vlasy. Kdo to neustojí prohrává (to však není Coufalova obhajoba). Ben Chaim na severu Čech vytekl, situaci nezvládl. „Ben Chaim fuckuje všechny, nadává nám, říká, že si naše hráče koupí jako trpaslíky na zahradu,“ prozradil liberecký kouč Jindřich Trpišovský.

Izraelec navíc po zápase prokopl na stadionu dveře – a za to dostal pokutu 15 tisíc. To bylo zatím jeho nejvýraznější představení, což na Spartě asi nekvitují s povděkem.

Nyní je tu otázka, zda se to může změnit v ultrašlágru s Plzní. Není vůbec jisté, že se Ben Chaim dostane do základní sestavy. Přitom právě tyto velké zápasy měl rozhodovat…

Fotogalerie

Komentáře