Bartoš odmítá Kalouska a mluví o předčasných volbách: „Babiš by na nich vydělal“

Politické handrkování způsobené povolebním rozložením sil se točí kolem jediného. Jak a s čí podporou dokáže sestavit Andrej Babiš vládu. Bude to vláda s důvěrou parlamentních stran, nebo bez ní? Dojde k menšinové vládě podpořené prezidentem republiky a komunisty? A co předčasné volby? K těmto otázkám se vyjádřil předseda Pirátů Ivan Bartoš, zároveň neřekl jednu důležitou věc, která se týká i jeho strany.

Ivan Bartoš se především opět vymezuje vůči postavě Miroslava Kalouska coby persony non grata a jeho návrh na blokování Sněmovny považuje za iniciativu, pro niž nezaznamenal podporu ani v jedné z relevantních politických stran. Přesto média Kalouskovi dala prostor opakovaně tuto osamělou aktivitu komunikovat.„Ten mediální obraz vytvářejí především politologové v České televizi, kteří pracují s různými hypotetickými scénáři, které nejsou na stole a nemají ani žádný odraz v realitě. Ani v programech těch politických stran. Předčasné volby si nikdo nepřeje. Jako to blokování Sněmovny. Pan Kalousek si něco vymyslel, přitom to je nesmysl, který nemá žádnou podporu u jiných stran a žádný efekt,“ řekl předseda České pirátské strany v internetovém pořadu Štrunc!

Bartoš si nemyslí, že se politická povolební scéna nachází v patové situaci a vidí více variant, jak by mohla být vláda sestavena, přestože opakovaně a definitivně jakoukoliv podporu návrhu vlády ANO odmítá. Prezident může jmenovat vládu, která bude vládnout bez důvěry, i když podle názoru některých ústavních právníků by takový stav neměl trvat víc než několik týdnů, což podotkl moderátor.

„To nemůže nikdo žádným způsobem ovlivnit. Prostě ta vláda nebude mít důvěru a bude vládnout. Jediným řešením by byly předčasné volby, na to je potřeba 120 hlasů a ty nikdo reálně nechce. Nejde o to, že je nechce pan prezident nebo pan Babiš. Pan Babiš by na těch volbách ještě vydělal. Pokud má někdo takové destruktivní nebo destrukční tendence a tvrdí, že se tím zároveň vymezuje proti panu Babišovi, nedává to smysl,“ odmítá takový postoj pirát Bartoš. Kdo by odmítáním Babišovy vlády usiloval o předčasné volby, jedině tak mandát ANO podpoří.

Co ovšem Ivan Bartoš nevyslovil, je fakt, že jeho strana by s největší pravděpodobností na předčasných volbách též vydělala a stejně jako u ANO by se dal předpokládat vyšší volební zisk. A to třeba na úkor TOP 09, KDU-ČSL, KSČM nebo konečně i ODS. Z předčasných voleb by mohli reálně těžit i STAN a SPD.

Fotogalerie

Komentáře