Do naha a dřepy! Aktivistky z Kliniky si stěžují na zacházení policie

V pražském autonomním sociálním centru Klinika v minulém týdnu dvakrát musela zasahovat policie. Jak obyvatelé okolních domů, tak vlastník budovy - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se obávají zvyšující se agresivity aktivistů. | foto: koláž Expres.cz

Na nestandardní chování policie si stěžují dvě aktivistky z pražského Autonomního centra Klinika. Poté, co byly zadrženy kvůli neuposlechnutí výzvy policistů a odmítly opustit Kliniku kvůli anonymní hrozbě bombou, skončily na policejní služebně. Tam údajně musely před policistkami nahé dělat dřepy, navíc jim prý nebyla dostatečně sdělena jejich práva, informoval v pondělí web Lidovky.cz.

Na policejní vyšetřovnu na Praze 3 byla aktivistka z Kliniky Jana Němcová předvedena po neuposlechnutí výzvy k evakuaci prostor, kde anonym minulé úterý hrozil bombovým útokem.Místo toho, aby z kliniky odešli, se někteří aktivisté včetně Němcové před těžkooděnci připoutali k sudům s betonem. Na jejich uvolnění pak policie musela použít hasičskou techniku včetně rozbrušovaček.

Kolektiv aktivistů se při obou policejních zásazích stavěl policistům na odpor a odmítal spolupracovat.

Kolektiv aktivistů se při obou policejních zásazích stavěl policistům na odpor a odmítal spolupracovat.

Němcová si téměř týden od incidentu stěžuje na postup a chování policistky v civilu na služebně, kam byla předvedena. „Nejdříve byly policistky jen nepříjemné, pak zvyšovaly hlas, protože jsem nechtěla udat své telefonní číslo a podepsat protokol o nevypovídání, což ženy zákona označily za ’slepičí jednání’,“ řekla aktivistka pro Lidovky.cz.

Jenže podle Němcové to nebylo všechno!

„Policistka v civilu mě zavedla do vykachličkované místnosti s kanálkem v podlaze a kamerou nad dveřmi. Tam jsem si musela svléknout vše, od gumičky do vlasů po spodní prádlo, vzala mi i tkaničky od bot. Úplně nahá jsem musela rozpažit a před policistkou se několikrát otočit dokola a zády k ní udělat tři dřepy,“ popisuje aktivistka s tím, že podobné chování ale nezažily všechny zadržené ženy s výjimkou jedné studentky, která Lidovkám popsala stejně nestandardní chování policistky v civilu.

Podle mluvčího pražské policie Tomáše Hulana šlo o bezpečnostní prohlídku, která je při takovýchto situacích běžná, ovšem u dřepování vyjádřil pochyby, zda šlo o standardní postup a doporučil předvedeným ženám podat podnět kontrolním orgánům třetího policejního obvodu k prověření celé situace.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:47 27. září 2016. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  22
 • Super
  12
 • Trapas
  5
 • Cože
  4
 • Sladký
  4
 • Tvl
  3


Komentáře