Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    5 příběhů atletického mistrovství: Lstivá Bára či šampion feťák

    Barbora Špotáková je dvojnásobnou olympijskou vítězkou i světovou šampionkou. | foto: ČTK

    Samozřejmě, zlato Barbory Špotákové je zatím ústředním tématem právě probíhajícího mistrovství světa v atletice. Ale v Londýně se píšou i další velké příběhy – sportovní i životní. Které zaujaly nejvíc?

    Česká oštěpařka zase zazářila. Barbora Špotáková – i když už vlastně pomalu odchází ze scény – znovu ovládla svět. Pomohla jí k tomu i velká zbraň českých oštěpařů.

    V Londýně se však objevily také další neuvěřitelné atletické story.

    Česká hrdinka

    Po závodě brečela. A své zlato označila jako to nejemotivnější. A to už musí být! Vždyť v roce 2008 na olympiádě v Pekingu vyhrála posledním hodem nad ruskou soupeřkou. V den 40. výročí srpnové okupace. Přesně 21. srpna...

    „Myslela jsem si, že nejde přebít olympiáda v Pekingu. A jde! Je to nejvíc, co jsem mohla kdy zažít,” zářila po triumfu v Londýně Špotáková.

    K druhému titulu mistryně světa (olympijská zlata má rovněž dvě) jí pomohla i psychologie. A také válka v oštěpařském sektoru. V tom je silná. Dává najevo svou moc, psychickou odolnost. Jedna z čínských soupeřek se na ni v Londýně usmála, ona jí to rozhodně neoplatila. Byť je mimo sektor příjemnou dámou, v něm vládne, má převahu.

    Ale! „Zato jsem vůbec nezvládala vyhlašovací ceremoniál. To mě dostalo,” přiznala.

    Z pracáku do finále

    Vloni byla amatérkou, dokonce brala podporu v nezaměstnanosti. „Ale nejsem člověk, co se vzdává,” řekla česká kladivářka Kateřina Šafránková.

    Přes cesty na pracák se před rokem podívala na olympiádu v Riu de Janeiru a tenhle úspěch jí pomohl. Po něm dostala smlouvu v pražské Dukle, což je vlastně Mekka českých atletů.

    Proto přišel letos životní úspěch. Kladivářka skončila na mistrovství v Londýně osmá, to ještě žádná Češka nedokázala.

    Vloni vedle atletiky ještě hlídala děti, uklízela. Klasicky brigádničila. Letos „pracuje” už jen doma. „Já si myslím, že člověk, která dělá jen atletiku, se v tom zavaří. Já jsem zastáncem toho, že je potřeba pořád něco dělat a někde pobíhat. Vyrábím si batůžky a kabelky z papírových pytlů, doma dělám různé věci z korku. Ruční práce. Taky šiju. Něco si nechám, něco rozdám,” vykládala v Londýně.

    Mistr pervitin

    Jihoafrický dálkař Luvo Manyonga bral pervitin. Teď je z něj mistr světa.

    Před pár lety bral pervitin, byl (skoro)ztracená existence. Jenže teď je Luvo Manyonga mistrem světa v dálce. Neuvěřitelný přerod...

    „Za tohle jsem se modlil. Jsem nejlepší na světě. Jak nádherně to zní,“ vyprávěl šestadvacetiletý Jihoafričan.

    Do drog spadl už jako obří atletický příslib. Byl juniorským mistrem světa, ve dvaceti letech skončil pátý na světovém šampionátu dospělých. Kariéra před sebou, jenže přišel zlom: trest za doping a drogy.

    Zachránil ho Ir John McGrath, svérázný trenér. „Buď bude stát na olympijském pódiu, nebo do třicítky umře na předávkování.” Takový byl Irův pohled na věc.

    Ta lepší cesta vyšla.

    Akné jako důkaz

    Na zádech má akné, a proto na ní visí podezření. Z dopingu. Nizozemská sprinterka Dafne Schippersová už má bronzovou medaili z běhu na sto metrů a čeká se, že ještě mnohem výrazněji zaválí na dvojnásobné trati.

    Že bude brát zlato. Jenže to také znamená, že bude vysvětlovat. Už dlouho čelí podezření z dopingu, atletika jím je prolezlá, tak proto. Právě pupínky na zádech i obličeji bývají doprovodným znakem užívání anabolických steroidů.

    „Nenávidím, když mi lidé kladou takové otázky,“ rozčilovala se. „Pracuji nesmírně tvrdě, abych byla dobrou atletkou, dodržuji dietu i životosprávu, žiji pro svůj sport. A pak se mě zeptají na něco takového. Matka to řešila až do čtyřiceti. Má kůže je prostě taková. Obtížně jsem se srovnávala s tak nesmyslným obviněním.“

    Nenáviděný šampion

    Američan Justin Gatlin porazil na stovce i fenomenálního Usiana Bolta.

    Porazil Usaina Bolta na stovce. To je první důvod, proč ho nesnášet. Vždyť ukončil vládu modly největší. Druhý je ještě větší. Justin Gatlin je dopingový recidivista, přesto mohl v Londýně startovat.

    A vyhrát běh na 100 metrů, tedy královskou disciplínu.

    Američan byl v blocích, přestože byl v minulosti dvakrát chycen s dopingovým nálezem. To má automaticky znamenat doživotní stop. Jenže Gatlin spolupracoval s vyšetřovateli a nakonec nezávodil jen čtyři roky. To fanoušci neskousli, proto ho v Londýně vybučeli.

    „Odseděl jsem si svoje, teď jsem zpátky. Jsem jen sportovec. Snažím se inspirovat ostatní, chovat se slušně, pogratulovat soupeřům po každém závodě, popřát každému hodně štěstí. Nálepka zloducha mi přijde jako hledání senzací,” bránil se.

    Tu nálepku však už nestrhne.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 12:10 pátek 8. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      5
    • Haha
      5
    • Cože
      5
    • Trapas
      5
    • Sladký
      5
    • Tvl
      5