Matematik spočítal chmurný osud světa. Kdy to přijde a jak bude vypadat?

Vize budocnousti | foto: Shutterstock3D

Apokalyptických vizí se už objevilo bezpočet, většinou se ale zakládají jen na bujné fantazii domnělých proroků. Nejnovější předpověď zániku civilizace je ale podložená matematickými výpočty.

Americký profesor P. Turchin dospěl k závěru, že k dějinám je třeba přistupovat s pomocí další vědecké disciplíny. Usoudil totiž, že lidské jednání je předvídatelné a při správném určení všech důležitých faktorů je možné spočítat, jak se společnost bude vyvíjet.Tuto teorii nejprve testoval propočítáváním okolností všech důležitých historických událostí z dějin lidstva. Když vyvinul funkční vzorec, začal před třemi lety předpovídat budoucnost. Tvrdí například, že krizi kolem prezidentských voleb v USA se mu podařilo spočítat již před nějakou dobou.

Na základě svých výpočtů přišel profesor Turchin s tímto objevem - naše civilizace dosáhla svého vrcholu a pomalu ale jistě spěje ke svému zániku. Vědec konkrétně předpovídá narůstající sociální nerovnost a stupňující se politickou agresi.

Situace bude eskalovat v roce 2020

„Nedokážu předpovědět konkrétní události, tak to nefunguje. Ale můžu spočítat směr, kterým se společnost bude ubírat, pokud nedojde k nějaké změně,“ říká Turchin. Dodává, že situace by měla eskalovat v roce 2020 a poté se svět, jak jej známe, začne bortit. Tyto radikální změny by měly být završeny v příštím století.

Matematik se domnívá, že jeho objev by mohl pomoci lépe předvídat nebezpečí, která lidstvu hrozí, a potenciálně jim díky tomu zamezit. Jako největší hrozbu momentálně vnímá především „přebytek elit“ - jev, kdy velká část populace rychle bohatne a dosahuje lepšího životního standartu, což zvětšuje propast mezi nimi a chudinou. To překvapivě nevede k většímu blahobytu, ale mnoha potížím.

Zda se díky revoluční apokalyptické vizi něco změní, je těžké posoudit. Nepředpovídá totiž takřka nic, co by se nedalo předvídat i bez mnohahodinových výpočtů.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:50 6. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  26
 • Super
  24
 • Haha
  18
 • Tvl
  17
 • Cože
  16
 • Sladký
  11


Komentáře