Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Muž, který obhajuje antikonfliktní tým: Členové se pohybují v poloválečné zóně

    Ivan Solil, radní Prahy 1, s částí antikonfliktního týmu. | foto: Profimedia.cz

    Antikonfliktní tým, který mohou potkat bavící se lidé hlavně v centru hlavního města, čelí už od jeho vzniku posměškům a pochybnostem zejména od veřejnosti. Připomíná STB, zní nejčastější kritika, neboť do týmu jsou bráni dobrovolníci z řad občanů, jsou tak tedy lidmi označováni za práskače a rváče. Jak je to doopravdy? Obhájit se ho pokusil v pořadu Interview ČT24 Ivan Solil, radní Prahy 1 pro bezpečnost a prevenci kriminality.

    O zákazu kouření, který vstoupil v platnost 31. května 2017 po celé ČR, se vedlo mnoho vzrušených debat, ale největší výtku k celému zákonu se ještě nikomu nepovedlo obhájit. Zákon je nedotažen, stěžovali si političtí odpůrci, není totiž jasné, co bude s těmi lidmi, kteří budou v noci chodit kouřit z barů do ulic a narušovat tak klid v obytných zónách.

    Ačkoliv obytnými zónami mysleli kritici zákona vlastně všechna místa, kde je bar umístěn mezi obytnými domy, všichni, i ti mimopražští, věděli, o čem je mezi řádky řeč. Největší peklo totiž nastane uvedením zákona do praxe přímo v centru Prahy 1, kolem tzv. Kozího plácku. Místa, které je od Staroměstského náměstí vzdáleno asi 200 metrů a kde najdete bar za barem.

    Na mapě centrální Prahy kousek od Staroměstského náměstí je zvýrazněna oblast, které se lidově říká „Kozí plácek“, jméno dostal po navazující ulici Kozí, kde je vyhlášený bar Kozička. V noci zde potkáte hlučící hloučky, opilé turisty a zmalované holky na šteklech, co míří do přilehlých barů balit hokejisty a zlatou mládež.

    Místo dlouhodobě trpí zvýšenou koncentrací hluku a poté, co byli kuřáci vyhnáni na ulici, je situace neúnosná. Proto byl zřízen tzv. antikonfliktní tým, který má na starosti radnice Prahy 1 a radní Ivan Solil, zabývající se bezpečností a prevencí kriminality.

    Ten by hostem středečního Interview ČT24 a v jeho úvodu přiznal hned zásadní věc.

    Praha 1 ze zákazu kouření radost neměla

    „Praha 1 protikuřácký zákon nepřivítala s radostí, my jsme věděli, že to bude pro nás problém. Celá léta jsme investovali do odhlučnění a věděli jsme, že hlavně Staré Město, kde je největší koncentrace podniků, na tom bude nejhůře, protože v ulicích se kumulují obrovské počty lidí,“ otevírá problém, o němž se mluvilo již od dob úmyslu zavedení protikuřáckého zákona, radní Solil.

    Čtverec ohraničuje místo, kterému se v Praze říká „Kozí plácek“. Je to centrální malé náměstíčko mezi ulicemi Dlouhá, V Kolkovně, Kozí a Masná. V každé z nich je bar za barem a na „Kozím plácku“ se scházejí lidé, kteří se mezi podniky přesunují. Náměstíčko je cca 200 metrů od Staroměstského náměstí. Z něj k němu dojdete po Dlouhé ulici.

    Tzv. „Kozí plácek“ ve dne, i v dopoledních hodinách je tu živo. Okolní restaurace nabízejí polední menu a sídlí zde také mnoho firem a kanceláří.

    „Všude ve světě stojí před restauracemi a bary hloučky kuřáků, ale u nás je to specifické v tom, že ty hloučky kuřáků nechodí sem a tam, zapálit si a zpět dovnitř, oni už prostě zůstanou venku,“ přibližuje radní situaci ve středu města a tím také vysvětluje, proč antikonfliktní tým vznikl.

    V centru Prahy to vypadá jak na fotbale

    Ale proč se to vlastně takhle jmenuje, když by zde o žádný konflikt jít nemělo? „Není to náhodou již samotný název týmu, který provokuje veřejnost?“ zajímalo moderátorku.

    Solil jej obhajuje následovně: „Pokud to v ulicích Starého Města vypadá v pátek a v sobotu jako na fotbale a přitom se všichni ti lidé pohybují v místě, kde podle hlavního města a jeho vyhlášky je zákaz požívání alkoholu na veřejnosti, a navíc je to po 22. hodině a nad nimi spí děti a lidé, kteří chtějí ráno do práce, tak samozřejmě ten konflikt vzniká sám o sobě,“ popisuje radní situaci s tím, že se zde porušuje také již dávno platná vyhláška.

    Radní pro Prahu 1 Ivan Solil, který má starosti antikonfliktní tým, ukazuje na ceduli v rezidenční části Prahy 1, kde dochází k porušování vyhlášky.

    Tento tým není podle radního nic jiného než pořádková služba, která má upozorňovat lidi venku, že se nacházejí v zóně s danými pravidly, a žádají je, aby tato nařízení respektovali.

    „Když se pak lidé chtějí na ulici bavit, když tzv. kalí, tak vznikají konflikty v podobě rvaček, čili jeho funkce je preventivní. Navíc tyto týmy působí i na ostrovech, například na Žofíně. Žofín vypadal velmi tristně, než jsme tam zavedli tuto hlídku, to byl ráj drogových dealerů a sprejerů,“ ukazuje Solil přínosy antikonfliktního týmu.

    Členové týmu se pohybují v poloválečné zóně

    Veřejnost se zatím působením tohoto týmu jen baví a ti „kalící lidé“, o nichž Solil mluví, jej neberou vůbec vážně. Je tedy nasnadě otázka, proč pořádek v ulicích nehlídá orgán k tomu zmocněný – tedy městská policie. „Celou Prahu 1, ne jen tuto oblast kolem tzv. Kozího plácku, má na starosti dohromady 30 strážníků. My tedy děláme jen službu občanům a vyplňujeme tu mezeru,“ vysvětluje Solil.

    Jedna z částí Dlouhé ulice, kde je bar za barem, která se po zákazu kouření naplnila k prasknutí.

    Jenže právě toto vyplňování mezer dává vzpomenout na doby minulé, u nichž si mnoho lidí přeje, aby se propadly do věčného zapomnění. „Nedává vám to vzpomínky na doby minulé? Koneckonců jste bývalý prokurátor, advokát, pamatujete Veřejnou bezpečnost,“ připomíná Solilovi moderátorka Interview.

    Jedna z nejrušnějších ulic v centru Prahy je ulice V Kolkovně hned u „Kozího plácku“. Vedle sebe jsou tu bary James Dean a Tretter’s, dva podniky vyhlášené nejen mezi Pražáky, ale i mezi turisty. Rušno zde bývalo už před zavedením protikuřáckého zákona, návštěvníci rádi cestovali z baru do baru celou noc.

    Antikonflitní tým udržuje pořádek hlavně na Praze 1, kde se koncentruje nejvíc turistů v nočních barech.

    „Já si myslím, že antikonfliktní tým je nutnost. Jeho členové se setkávají s nebývalou agresivitou a nadávkami, já je docela obdivuji, že do toho jdou. Setkávám s opakovanými dotazy, proč jsme nepoužili do antikonfliktního týmu ženy,“ odpovídá Solil. Ale to není o tom, že bychom upozadili nějaké pohlaví, jenže členové tohoto týmu se opravdu pohybují v takové poloválečné zóně. Ve tři hodiny ráno jsou tam lidé opravdu silně podnapilí a mají zálibu v tom, že na ulici i něco ničí,“ obhajuje vznik týmu radní pro Prahu 1.

    Největší problém centra Prahy – Kozí plácek

    Již před zavedením protikuřáckého zákona se největší kritika na něj valila hlavně pro jeho nedotažení do konce – nebylo jasné, kam s lidmi, kteří budou chodit kouřit ven. Zatímco pro menší města se může jednat jen o ojedinělý problém, šeredně na tento nově zavedený zákon doplácí Praha 1. Přímo ve středu Prahy, jen 200 metrů od Staroměstského náměstí, se nachází tzv. Kozí plácek, srdce nočního života a noční můra lidí, kteří bydlí v centru.

    Kozí plácek je lidově pojmenované náměstíčko mezi ulicemi Masná, Dlouhá, V Kolkovně a Kozí, které se k němu sbíhají. Ve všech těchto ulicích jsou bary a podniky, mezi nimiž se v noci přeskupují turisté a lidé mířící za nočním životem. Právě v jejich středu na Kozím plácku se tak nachází největší masa lidí, vystupují zde z taxíků nebo si je odtud volají, posedávají na lavičkách či jen postávají a rozmýšlejí, do jaké ulice a do jakého baru se dále vydat.

    Už dříve si místní rezidenti stěžovali na nesnesitelný hluk a radnice to chtěla řešit tím, že nechá bary zavřít po desáté hodině večerní, ale to by ovlivnilo ekonomiku celé Prahy, bary kolem Kozího plácku roztáčejí neskutečné množství peněz. Prozatím se tedy situace řešila tím, že na veřejnosti začal platit zákaz konzumace alkoholu a ulicí V Kolkovně, kde soupeří o prvenství bary James Dean a Tretter’s, se po desáté hodině nesmělo projíždět, a to ani taxíky.

    Co se týče ulice Dlouhé, která měří přes 500 metrů a spojuje Staroměstské náměstí s třídou Revoluční, tam je situace obdobně mizerná. Bary jsou po celé ulici jeden za druhým po obou stranách, nad nimi leží byty rezidentů a celou ulicí projíždějí v noci taxíky, ruch byl tedy enormní a po vyhnání kuřáků do ulic se vše ještě zhoršilo. Bydlet v Dlouhé či Masné se dříve považovalo za luxus, nyní se hlavně rodiny s dětmi tomuto místu vyhýbají.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 17:31 pátek 6. října 2017. Anketa je uzavřena.

    • Trapas
      52
    • Super
      12
    • Haha
      11
    • Tvl
      10
    • Cože
      7
    • Sladký
      7
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...